Yeniden yola çıkanlara öneriler…

Otomobilin uzunca müddettir devinim etmemesi veyahut sema koşulları hasebiyle oluşabilecek çıkıntılar veyahut bozulmalar var mı diye lastikler görsel olarak denetim edilmelidir. Ayrı olarak hasar, kesik, aşınma veyahut şişme benzeri sıra dışı vaziyetler denetim edilmeli ve sibop kapakları sıkıştırılmalıdır.

Lastiklerin ve stepnenin basıncı, ideal olarak tek lastik satıcısında, şuurlu aletlerle ölçülmelidir. Bu sayede optimal performans ve güvenlik garanti edilirken doğru dönme direnciyle yakıt verimliliği artırılacaktır.

Otomobil uzunca süre devinim etmediyse direksiyonda hissedilebilecek titreşimlere dikkat edilmelidir. Bu titreşimler ani çok kilometre yollar aldıktan ardindan kaybolmazsa aracınız en kısa müddette tek şuurlu tarafından incelenmelidir.

Aracınızda hâlâ kış lastikleri varsa yaz lastiklerine geçilmelidir. +7 derecenin üstündeki sıcaklıklarda kış lastiklerinin yapısı ve deseni yaz mevsimi şartlarına ahenk gösteren değildir. Bu da yakıt tasarrufu, lastik aşınması, performans sorunlarına yollar açabiliyor. Yaz mevsiminde kış lastiklerini kullanmak, kış lastiklerinin yapısının bozulmasına ve sonraki kış sezonlarinda işlevlerini adina getirememesine neden oluyor. Sıcaklığın çok olduğu yaz mevsiminde özellikle ABS ile frenlemede (100-0 km/s) yaz lastikleri, kış lastiklerine göre yüzde 40’ı aşan oranlarda dahada kısa mesafede duruyor.

oto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir