Volkswagen’in Türkiye’den vazgeçme nedeni belli oldu!

Bir süredir önemli bir gündem konusu olan Volkswagen Türkiye fabrikası pek çok kişiyi de heyecanlandırmıştı. Fabrikanın kurulması her açıdan Türkiye için olumlu olacakken, bu kararın önce ertelendiği daha sonra ise kurulmayacağı haberleri ortaya çıkmıştı. Volkswagen CEO’su Herbert Diess konu hakkında yeni bir açıklama yaptı. Türkiye’de kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçme nedenlerinden birisinin Türkiye’nin siyasi durum olduğunu vurguladı.

Volkswagen Türkiye fabrikası siyasi gerekçelere kurban gitti

Geçtiğimiz günlerde açıklamada bulunan Herbert Diess, Volkswagen’ın Nokia gibi bir kadere sahip olmasından korktuklarını belirtmiş ve Türkiye’de yeni bir fabrika kurmak yerine Slovakya’nın Bratislava şehrindeki fabrikaya yatırım yapmanın daha mantıklı olduğunu söylemişti.

Diess, ” 1.18 milyar dolar yatırım ile yeni bir montaj hattı ve kaporta atölyesi kuracağız. ” demişti. Ayrıca Türkiye hakkındaki gelişmelerden de bahseden Diess, ” Türkiye ile ilgili aldığımız karar sebebiyle satışlarımızın etkileneceğini düşünüyoruz. VW Passat ve Skoda Superb modellerini Slovakya fabrikamızda üreteceğiz. ”diyerek açıklamalarına devam etmişti. Şimdi ise Volkswagen’in Türkiye fabrikasının siyasi sebeplerle kurulmaktan vazgeçildiği ortaya çıktı.

Volkswagen Türkiye fabrikası

Bir Alman ekonomi dergisi olan WirtschaftsWoche’e konuşan Diess, şirketin iş konseyinin siyasi nedenlerden dolayı Türkiye’de fabrika kurulmasına karşı olduğunun itirafını yaptı. Diess, şirket hissedarlarının da Türkiye’deki siyasi durumdan edişe duyduğunu belirtti ve Diess, “Ben orada fabrika açılması taraftarıydım ve hala da öyleyim, Türkiye’de yeni fabrikayı açabilirdik ve orada koşulların düzelmesine katkımız olabilirdi. Türkiye jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil” yorumunda bulundu.

Euronews’un aktardığı habere göre Volkswagen, Temmuz ayında Manisa’ya kurulması planlanan fabrika projesinden vazgeçtiğini duyurmuştu. Şirket açıklamasında 1 milyar euro yatırım ile kurulması planlanan projenin iptal edilmesine “Koronavirüsü salgını nedeniyle yaşanan talep düşüklüğünü” gerekçe göstermişti ancak bunun yanında siyasi gibi başka gerekçelerin de olduğu ortaya çıktı.

Volkswagen CEO’su Herbert DiessVolkswagen Türkiye fabrikası

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir