Ünlülerin hesapları nasıl ele geçirildi? İşte gerçekler

Gündeme damgasını vuran Bitcoin temelli Twitter saldırılarından ardindan akıllara “Ünlü Twitter hesapları nasıl ele geçirildi?” suali geldi. Twitter, bu mevzu ile alakalı kamuoyuna çeşitli izahlar yaptı. Saldırılar nasıl yapıldı?

Ünlü Twitter hesapları nasıl ele geçirildi? İşte gerçekler

Kısa tek vakit evvel Apple, Barack Obama, Bill Gates, Jeff Bezos, Joe Biden, Kanye West, Mike Bloomberg ve Uber benzeri insanları yakından ilgilendiren kişilerin ve markaların hesaplarına el konmuştu. Twitter’ın İcra heyeti Başkanı Jack Dorsey, bu eylemleri “sosyal mühendislik saldırıları” olarak adlandırdı.

Twitter idaresi tarafından yapılan tek izahta bu saldırıyı yapan kişilerin Bir takım Twitter çalışanlarını amaç aldığı söylendi. Ayrı olarak saldırganların eş güdümlü tek şekilde saldırdığı ve Twitter’ın dahili sistemlerini kullandığı ifade edildi.

Ünlü Twitter hesapları

Buradan hareketle Twitter’ın güvenlik sisteminde Bir takım zayıflıkların olduğu alana çıktı. Jack Dorsey, pc korsanlarının neler ele geçirdiğini ve neden bunun benzeri tek eylemde bulunduğunu araştırmaya ayni ritimde devam edeceğini aktardı.

Hesabı ele geçirilen kişilerin profilinde yayımlanan mesajları silen Twitter yönetimi, saldırılar sebebinden mağdur var olan doğrulanmış Twitter hesaplarının paylaşım yapmasını engelledi. 14 senelik firma, bu engellemenin belli tek süre olduğunu belirtti.

Twitter Bitcoin saldırısı

Adının yanında mavi tik var olmayan ve doğrulanmamış hesaba sahip var olan kişiler paylaşım yapabiliyor. Twitter Support adli sayfadan yapılan açıklamalar, doğrulanmış hesapların paylaşım yapmasını engelleme hamlesinin nedenlerini açıklama eden cümlelerden oluşuyor.

Kilitlenen ve ileti atılmasına müsaade edilmeyen hesapların tekrar açılıp açılmaması Twitter’ın inisiyatifine kaldı. Twitter yönetimi, bu hesapların tekrar açılmasında tek mahzur görmediği halde eyleme geçecek ve alakalı hesapların paylaşım yapmasına destur verecek.

Twitter’da çalışan çok sayıda mühendis, Twitter’ın güvenlik sistemlerine nasıl sızıldığını ve saldırganların bu sistemleri nasıl kendisinin lehine kullandığını araştırıyor. Şu vakit firmada çalışan Bir hayli üst düzey yetkili, güvenlik önlemleri hasebiyle Twitter’ın dahili sistemlerini kullanamıyor.

Buradan hareketle çok ağırbaşlı tek soruşturmanın yürütüldüğünü anlayabiliriz. Önümüzdeki günlerde Twitter içerisinden birinin veyahut birilerinin saldırganlara bilerek yardım edip etmediği alana çıkacak.

Twitter’ı Türkler mi hack’ledi?

Twitter’ı Türkler mi hack’ledi?

15 Temmuz’da yapılan siber hücum sonrasında Bir hayli kişinin aklına Twitter’ı Türkler mi hackledi suali geldi. Videomuzda bunun için değindik.

15 Temmuz Twitter Bitcoin saldırısı15 Temmuz Twitter saldırıları15 Temmuz Twitter siber saldırı15 Temmuz Twitter siber saldırısıÜnlü Twitter hesaplarıÜnlü Twitter hesapları nasıl ele geçirildiÜnlü Twitter hesapları neden ele geçirildiTwitter Bitcoin saldırısıTwitter siber saldırı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir