UFO tasarlayan Fevzi dede ömrünü Türkiye’nin ilk uzay projesine adadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta açıklama ettiği ‘Uzay Programı’nın derhal peşinden 1970’li yıllarda, Fevzi Yertut’un öncülüğünde Türkiye’nin evvel feza projesi var olan ama dahada ardindan destek görmediği amaciyla rafa kalkan Feydamid projesi, tekrar gündeme geldi.

İhlas havadis Ajansı (İHA), projenin mimarı Antakyalı Fevzi Yertut’a (90) ulaştı.
1960 yılında, 15 akım mühendisi arkadaşıyla, Türkiye’nin evvel feza projesi “Feydamid”i hazırlayan Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu, akım mühendisi Fevzi Yertut, hazırladıkları projeyi başta TÜBİTAK olmak üzere Bir hayli kuruma sunduklarını ama destek görmediklerini belirterek, uzayda uçabilen UFO benzeyen araçları tasarladıkları projeyi mecburi rafa kaldırdıklarını ifade etti.
Günümüzdeki teknolojinin mekanik teknoloji olduğunu belirten Yertut, “Mekanik teknolojinin geçerliligi bitmek üzere. Bu teknolojinin ötesinde artık ‘Feydamid’ teknolojisi başlayacak. Feydamid teknolojisi uzayın bilinmeyen sırlarını alana koyan manyetik teknolojidir” dedi.

Uzaya gönderilen füzelerin artık ömrünü tamamladığını kaydeden Yertut, ”Uzaya çıkabilmek amaciyla çok sayıda fabrika ve yüklü miktarda kazanç lazım. oysa Feydamid’in bulduğu uçuş sisteminde masraflar dahada az olacak ve bunun için sahip var olan hükümet bütün dünyaya hükmedecek. Bu proje ayni ritimde devam etseydi biz memleket olarak uzaya hakim olacaktık ve zenginlik itibariyle dünyanın en varlıklı ülkesi haline gelecektik. Ülkeler uzaya uydular gönderiyor. eğer bu proje yasama girseydi uydu yollamak istek eden ülke, Türkiye’den destur almak zorunda kalacaktı. Feydamid’in UFO benzeyen uçakları destur vermeyince bu uyduları tek tek tahrip eder ve dünyadan da bunun için kimse müdahale edemezdi. Uydu tahribatı bildiğiniz üzere suanki açısında önemli. Çünkü, bankalar, borsalar, gsm telefonları ve internetler uydular sayesinde çalışıyor. Bunların tahribatı demek dünyanın işlerinin durması demektir. bunun için da kimse razı gelemezdi. Bundan dolayı ülkeler uzayda uydularını muhafaza etmesi amaciyla bize ücret ödemek zorunda kalırlardı” diye konuştu.

Kendi yaptıkları projelerinde bulunan feza uçaklarının, çalıştığı vakit rastgele tek ses çıkmadığını belirten Yertut, “Uçakların altına elinizi koyduğunuzda tek sıcaklık filan da hissetmiyorsunuz. Roketler benzeri ateş de çıkarmıyor. Bu araçların kanadı olmayacak içinde olacaksınız. İlk aşamada yakit veyahut mazotla çalışacak ama ilerleyen dönemde Feydamid projesinde var olan başka tek yakıt türü bulunup o kullanılacak” dedi.

Adem Karagöz – Gökhan Aklan
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir