Üç dakikada gökyüzüne çıkan otomobil

Sadece üç dakika içinde yollar aracından tek anda uçan arabaya dönen AirCar, Slovakya merkezli KleinVision tarafından geliştirildi. Firma tarafından geliştirilen 5. uçan araç konsepti var olan bu prototip, havada gezme, otonom seyahatler veyahut ticari taksi hizmetleri amaciyla oldukça alaka cazip durumda.

Ürünü geliştiren firmaya göre Slovakya’daki Pestany Havalanı’nda 1500 feet uçuşu ile test edilen AirCar, ticari uçuşlara tek adım dahada yaklaştı. Profesör Stefan Klein tarafından tasarlanan ürün, test çalışmasının tek parçası olarak iki kalkış ve inişi emniyetli tek şekilde gerçekleştirdi.

Otomobillerin gövdesi ağırken, uçakların hafif olması göz önünde bulundurularak tasarlanan AirCar mevzubahis balansı bulmak amaciyla bütün ekibi oldukça zorlandı. Şirket test ettiği aracın iki koltuklu modelinin 1100 kilogram olduğunu ve ekstra olarak 200 kilogram taşıyabileceğini açıkladı.

AirCar’ın yerden yükselme hızına erişebilmesi amaciyla 300 metreye ihtiyacı bulunuyor. Bu ara içinde 200 km/s hızın üstüne çıkan oto ama aerodinamik detaylarıyla yerden kalkabiliyor. Otomobilin kanatları açılıp kapanabiliyor ve arkada tek ve sabit tek pervanesi mevcut. Kanatlar katlandığı vakit standart tek oto civarindan yer kaplıyor.

Boeing’in Daha önceki uzmanlarından Dr. Branko Sarh, “Kanat ve kuyruk açılma ve kapanma mekanizması çok etkileyici, oto resmen tek uçağa dönüşüyor” derken proje geliştiricileri AirCar’ı kullanmak amaciyla rastgele tek kaptan eğitimi uzmanlığı gerekmediğinin altını çiziyor. Profesör Klein, “Temel uçuş parametreleri, AirCar’ın geliştirilmesinin dayandığı bütün teorik konseptleri ve hesaplamaları doğruladı” diye konuştu.

Yasal olarak İhtiyaç duyulan bütün uçuş testleri tamamlandığında tayyare dahada kuvvetli tek motora sahip olacak. AirCar’ın bu süreçten ardindan altı ay içinde satışa hazır vaziyete getirilmesi hedefleniyor.

Projenin ortaklarından biri var olan Anton Zajac, “AirCar ile havaalanına gitmek ve ticari güvenlikten geçmek zorunda kalmadan varış noktasına gidebileceksiniz. Bu araç ile golf sahasına, ofise, alışveriş merkezine veyahut tek otele gidebileceksiniz” dedi.

golf oto Slovakya tayyare
Yayınlanma Tarihi:10:32, 29 Ekim 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir