Türkiye’de telefonlara harcanan para açıklandı

2020 seneninde Türkiye’de telefonlara harcanan vasati para ve toplam satın alınan telefon sayısı belli oldu. mevzu hakkındaki istatistikleri, Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı açıkladı.

2020’de Türkiye’de telefonlara 3.600 Lira harcandı

MOBİSAD Başkanı Turnacı, geçtiğimiz yıl, sıfır ve ikinci telefonlara vasati 3.600 lira harcandığını söyledi. Bu istatistik, tek evvelki yılla mukayese ettiğinde ise 2020‘de artış olduğunu gösteriyor. 2019 yılındaki vasati harcama 2.400 lira civarındaydı.

Türkiye’de telefonlara harcanan vasati kazanç ile birlikte 2020‘de toplaminda satın alınan telefon sayısı da açıklandı. MOBİSAD Başkanı Turnacı, 10 milyon 500 bin telefon satıldığını belirtti. Bu kalemde 2019 seneye göre gerileme görüldü. 2019 seneninde Türkiye’de toplaminda 10 milyon 600 bin telefon satılmıştı.

Türkiye'de satılan toplaminda telefon sayısı

Satış rakamlarındaki düşüşte salgın ve  ‘kayıt dışı’ etkisi

Telefonların satış rakamlarındaki düşüş, koronavirüs salgınıyla da ilişkilendiriliyor. mevzu ile alakalı Turnacı ise ”Eskiye oranla ürünlere ulaşımın güç olması hasebiyle kayıt dışılığın ağırbaşlı oranda arttığını gözlemledik. Haliyle ölçebildiğimiz adetlerin üstüne kayıt dışı ve ölçülemeyen online kanalı eklediğimizde yüzde 20 civarı aygıt pazarı oluştuğunu olasılık ediyoruz.” Diye konuştu ve salgının dışında rakamlara kayıt dışı unsurunun da etki ettiğini vurguladı.

Turnacı, koronavirüs salgınının evvel etapta satışlara menfi etki yaptığını açıklama etti ama ilerleyen süreçte satışlarda tekrar artış yaşandığını da belirtti.

2020’de Türkiye’de telefonlara harcanan vasati paratelefonlara harcanan para

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir