Turkcell’den siber olaylara uyarı!

Yerli ve milli siber güvenlik hizmeti veren Turkcell, tertemiz servisi ile tehdit grupları tarafından kullanılan tertemiz araçlar, teknikler ve taktikler ile alakalı en güncel bilgiyi sunarak şirketleri saldırılardan koruyor. Turkcell mühendislerince geliştirilen yüzde 100 türk mali siber güvenlik servisi ile mümkün siber saldırılar erkenden tespit edilip İhtiyaç duyulan önlemlerin alınması sağlanıyor. 50’den çok değişik kaynaktan gelen tehdit verisiyle beslenen platform, Turkcell Güvenlik harekât Merkezi’yle entegre çalışıyor.

Turkcell siber olaylar amaciyla erkenden uyaracak!

Turkcell siber tehditlere karşı müşterilerine sunduğu siber güvenlik hizmetlerine tek yenisini ekledi. Turkcell mühendislerince geliştirilen ve yüzde 100 türk mali teknolojiyle üretilen siber güvenlik servisi Bozok, havadis alma yeteneği sayesinde mümkün atakların engellenebilmesi amaciyla hakikat zamanlı siber tehdit bilgisi sağlıyor.

Dijitalleşmeyle birlikte artış gösteren siber saldırılara karşı önlem almak istek eden şirket ve halk müesseselerine baz alinarak hazırlanan Bozok servisi, GSMA, FIRST benzeri hayat çapında organizasyonların da içinde olduğu 50’den çok kaynaktan gelen siber tehdit verisiyle besleniyor. Bu veriler dahada ardindan Turkcell Siber Güvenlik mühendisleri tarafından rafine edilerek platforma aktarılıyor. İlk yatırım maliyeti olmadan sunulan hizmet ile şirketler oluşabilecek güvenlik zafiyetlerine karşı önlemlerini vaktinde alıyor.  “Bozok sayesinde şirketlerin siber güvenlik farkındalığı artacak.”

Turkcell siber olaylar için erkenden uyaracak! - ShiftDelete.Net

Turkcell Kurumsal Satıştan sorumlu genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, siber güvenliğin kurumlar amaciyla hatri sayilir büyüklükte önem taşıdığını ifade etti. Özata Bozok’un siber tehditlere karşı proaktif yaklaşım göstermek istek eden kurumlar amaciyla geliştirildiğini vurgularken, “Dijitalleşme, tertemiz normalde şirketlerin en hatri sayilir büyüklükte önceliği olarak karşımıza çıkıyor. Verisini dijital ortamda yönetmeye başlayan şirketlerimiz, siber güvenlik amaciyla de İhtiyaç duyulan yatırımları yapmalı.

Turkcell olarak siber güvenlik ile alakalı her ülkenin kendisinin altyapısını sağlaması gerektiği bilinciyle devinim ediyoruz. Kısa tek vakit evvel hayat standartlarında tek Güvenlik harekât Merkezi açarak müşterilerimizin hizmetine sunduk. Şimdi de Güvenlik harekât Merkezimize havadis alma yeteneği eklediğimiz tertemiz servis Bozok ile şirketlere hakikat alarmlar üretmeye başlıyoruz. türk mali ve ulusal tertemiz servisimiz ile şirketlerin siber güvenlik farkındalığı artacak” diye konuştu. Özata, Turkcell Güvenlik harekât Merkezi müşterilerinin Bozok’tan otomatik olarak faydalandığını da sözlerine ekledi.

Kurumların güvenlik uygulamalarıyla entegre çalışan Bozok, dört esas tehdit göstergesi üzerinden analiz yeteneği sağlıyor:

  • Hash (Dosya özeti): Kripto yöntemleriyle tespit edecek standartlarda tutulan dosya özeti bilgisi, zarar veren yazılım/dosyaların tespiti amaciyla veri olarak kullanılıyor.
  • Domain/URL (Alan adı): Analiz sonuçlarından derlenen ve zarar veren yazılım içerme ihtimali bulunan alan adları, Bozok tarafından potansiyel tehdit noktası olarak gösteriliyor.
  • E-Mail (E-posta): Platformda, siber güvenlik rizikosu taşıyan ve ‘oltalama’ (phising) benzeyen faaliyetlerde bulunan/bulunabilecek e-mail adreslerine değin bilgi veriliyor.
  • IP (İnternet Protokolü): Bozok, üstünden zarar veren trafik geçtiği tespit edilen, çeşitli zarar veren faaliyetlerde bulunmuş IP adreslerini de kullanıcılarıyla paylaşıyor.

Kurumlar da bilgi paylaşabiliyor

Turkcell Bozok, API destekli altyapısı sayesinde müesseselerin SIEM/SOAR yazılımları ile entegre çalışabiliyor. istek edilmesi vaziyetinde değişik kaynaklar ile entegrasyon sağlayabilen platforma, müesseselerin sağlayacağı siber tehdit verileri de Turkcell uzmanlarının onayını takiben anonim veyahut kaynak belirtilerek eklenebiliyor.

turkcellTurkcell siber olaylar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir