TSMC akıllı telefonlar için müjdeli haberi verdi!

Bu yıl bitmeden kullanıcılarla buluşacak olan iPhone 12’ye güç veren Apple A14 Bionic ve Huawei Mate 40 serisine güç veren Kirin 9000 işlemciler, 5 nm fabrikasyon süreci ile üretiliyor. Bu kapsamda 7 nm’den 5 nm’ye geçişe sadece birkaç ay kalırken, TSMC 2 nm işlemciler için harekete geçmiş durumda.

Önümüzdeki iki yıla dair planlarını açıklayan TSMC dikkat çekibi bir açıklama daha yaptı. Tayvanlı şirket ilk etapta 3 nm fabrikasyon sürecine geçiş yapacak ve bunun için belirlediği tarih 2022 yılının sonu.

TSMC 2 nm işlemci fabrikası planını açıkladı!

Bu geçişin en hızlı şekilde tamamlanabilmesi için bir fabrika ve AR-GE merkezi inşa etmeye başlayacak. Yaklaşık 8.000 kişinin istihdam edileceği belirtilirken, 3 nm’den sonra 2 nm ile seviye çok daha üst noktalara taşınacak.

Fabrikasyon sürecinin geliştirilmesi yani nm’nin düşmesi daha az ısınma ve daha yüksek performans olarak karşımıza çıkıyor. Bir örnek vermek gerekirse: Snapdragon 865, 7 nm+ fabrikasyon süreci ile üretiliyor.

Qualcomm’un önümüzdeki birkaç yıl içinde tanıtımını gerçekleştireceği, 3 nm fabrikasyon süreci ile üretilen amiral gemisi işlemcisi, Snapdragon 865 ile kıyasladığımızda çok daha verimli olacak.

Araştırma ve geliştirme merkezini genişletmek için Tayvan’ın Hsinchu şehrinde yeni bir arazi satın alan TSMC son dönemde Huawei ile gündeme geliyor. ABD’nin aldığı son kararlar nedeniyle TSMC, Huawei için işlemci üretmeyi bırakıyor. TSMC’nin ana rakibi Samsung ise 2022 yılına kadar GAA’yı 3 nm işlem teknolojisinde kullanmayı planladığını duyurdu.

2 nm işlemciTSMCtsmc 2 nm

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir