Trump’ın ırkçı paylaşımı yayından kaldırıldı!

3 Kasım Salı günü yapılacak 2020 ABD Başkanlık seçimleri için süreci devam ederken, Trump ile ilgili iddialar ve haberler de artıyor. Twitter CEO‘su ve Trump arasındaki gerginlikte Facebook, Trump yanlısı hareket etmişti. Fakat bu sefer durum öyle olmadı. Trump tarafından paylaşılan ırkçı sahte video Twitter ve Facebook tarafından yayından kaldırıldı!

Trump sahte video ile gündemde! Paylaşımı yayından kaldırıldı

ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte, hem heyecan artarken hem de gündeme düşen iddialar birçok seçmeni şaşırtıyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Trump’ın Hitler ve Nazi sembolleriyle paylaşılan Facebook reklamları silinirken, bugün de Trump’ın başka bir videosu sahte olduğu iddiasıyla hem Facebook hem de Twitter tarafından kaldırıldı.

Trump’ın paylaştığı videoda, beyaz bir bebeğin siyahi bir bebeği kovaladığı görünüyor. Videonun hemen alt kısmında ise sahte bir CNN haber grafiği bulunuyor. Bu videonun ve CNN grafiklerinin resmi olarak yalanlanmasının ardından, Twitter ve Facebook da videoyu yayından kaldırdı.

Videonun orijinalinde siyah çocuk ve beyaz çocuk koşarak birbirlerine sarılırken, videonun ilerleyen kısımlarında birbirlerinin peşinden koştukları sahneler manipüle edilmek için kullanılmış. Geçtiğimiz Perşembe günü Twitter videoyu ‘manipüle edilmiş medya’ etiketiyle kaldırırken, Cuma günü de Facebook sözcüsü “Videoyu Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası kapsamında hak sahibinden bir telif hakkı şikayeti aldık ve yayını kaldırdık.” diyerek açıklama yaptı.

Trump sahte video ile gündemde! Paylaşımı kaldırıldı - ShiftDelete.Net(1)

CNN‘ye göre, telif hakkı şikayeti, viral videoların haklarını sık sık toplayan Jukin Media‘dan geldi. Firma, bebeğin ebeveynlerinden biri adına Facebook’a telif hakkı şikayeti yaptı. Jukin Media Cuma günü yaptığı açıklamada, Twitter’da da benzer bir şikayette bulunduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde seçim de yaklaştıkça, daha fazla bu tarz haberler duyacak gibiyiz. Sizlerle paylaşıyor olacağız.

donald trump twittertrumpTrump FacebookTrump sahte videotrump twitter

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir