Torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı!

Küçük çocukların fotoğraflarının ebeveynleri tarafından sosyal medyada paylaşılması uzun zamandır kitleleri ikiye bölüyor. Kimileri bunda bir sorun görmezken, kimileri de çocuğun ilerleyen yaşlarda bu durumdan rahatsız olabileceğini düşünüyor. Şimdi ise Hollanda’da farklı bir olay yaşandı. Ebeveynlerinin izni olmadan torununun fotoğrafını paylaşan kadın ceza aldı.

Torununun fotoğrafını paylaştı! Ceza aldı

Facebook ve Pinterest üzerinden torununun fotoğrafını paylaşan kadın, kötü bir haber ile sarsıldı. Çocuğun anne-babası tarafından mahkemeye verilen kadın, Hollanda mahkemesi tarafından cezalandırıldı.

Mahkeme, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nü (GDPR) temel alarak kadının fotoğrafları silmesi hükmünü verdi. Eğer fotoğraflar silinmezse para cezası verilecek.

Olayın neden mahkemeye taşındığı da sonradan ortaya çıktı. Anne ve kız arasında yaşanan bir tartışma sonucu, genç kadın annesini mahkemeye verdi.

Kızının fotoğraflarını silmesini isteyen genç kadını dinlemeye anneanne ne yazık ki haksız bulunan taraf oldu.

Mahkeme kararında şu sözlere yer verildi:

“Facebook ile, fotoğrafların dağıtılabileceği ve üçüncü tarafların eline geçebileceği ihtimali göz ardı edilemez”

Bu arada fotoğrafların silinmemesi durumunda anneanne her gün için 50 euro ceza ödeyecek. Bu karara da uyulmazsa ceza 1.000 euroya kadar çıkabilecek. Aynı şekilde başka fotoğrafların paylaşılmaya devam edilmesi durumunda da her paylaşım için ek 50 euro ödenecek.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğüfacebookfacebook fotoğraf paylaşmagdprHollandamahkemetorununun fotoğraflarını paylaşan kadın

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir