TBMM’den Netflix açıklaması! Neden kısıtlandı?

TBMM, Netflix açıklaması ile birlikte tek sefer dahada gündeme geldi. “Netflix neden kısıtlandı?” sualine neden var olan kısıtlama uygulaması, Bir hayli kişinin alakasını çekti. Türkiye hatri sayilir büyüklükte millet Meclisi bu konuya tek açıklık getirdi.

TBMM’den Netflix açıklaması: Netflix neden kısıtlandı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yasamsal medyaya ait yapılan açıklamalar, Türkiye’nin gündemini tek anda değiştirmişti. hukuki yaptırımlar ile alakalı kararlı olduğunu belirten Erdoğan, yasamsal medya kullanımı hususunda her biçimde tedbirin alınacağını belirtmişti.

Bu açıklamaların akabinde TBMM’de görev alan kişiler, Netflix’in İnternet sitesine giremedi. Bu meselesi yaşayan bireyler, “Bu siteye ulaşılamıyor. www.netflix.com anne makinesinin cevap vermesi çok uzunca sürdü!” iletisi ile karşılaştı.

TBMM Netflix açıklaması

TBMM, yönetimsel personellerin mesai saatleri içinde Netflix’te ve abonelik sistemi ile çalışan başka İnternet sitelerinde çok vakit harcadığını açıkladı. Ayrı olarak Netflix’in TBMM’nin İnternet altyapısı amaciyla yapılan çalışmalar esnasında da yoğun tek şekilde kullanıldığı aktarıldı. Peki Netflix neden kısıtlandı?

Alınan bilgilere göre Netflix’i de kapsayan bu erişim kısıtlamasının geçtiğimiz mart ayında uygulanmaya başladığı öğrenildi. Bu uygulamanın yeteri civarindan olmadığını düşünen TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ yönetimi, 26 Haziran 2020 tarihinde tertemiz tek karar aldı ve bu erişim engeli hamlesini bütün heyet genelinde uygulamaya başladı. TBMM’den bu konuya ait şöyle tek İzah geldi:

Netflix neden kısıtlandı

“Milletvekillerinin web erişiminde zorluk yaşadıkları istikametindeki şikayetler üstüne yapılan testlerde, rastgele tek içerik üretmeyen ve ferdi abonelik üzerinden işleyen platformların mesai saatleri içinde yoğun olarak kullanıldığı tespit edilmiş ve bu yüzden de Mart 2020’de, yönetimsel çalisan amaciyla aralarında Netflix’in de bulunduğu sitelere erişim kısıtlamasına gidilmiştir.”

Tüm kuruluş genelinde tatbik edilen bu kısıtlamanın aslında 2019 yılından beri uygulandığı açıklandı ama bu uygulamaya Netflix elbet değildi. Bu erişim kısıtlamasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasamsal medya kısıtlaması amaciyla yaptığı izahlar ile irtibatlı olmadığı ifade edildi.

Netflix erişim engeliNetflix erişim kısıtlamasıNetflix kısıtlamasıNetflix neden kısıtlandıtbmm netflixTBMM Netflix açıklamasıTBMM Netflix erişim engeliTBMM Netflix erişim kısıtlamasıTBMM Netflix kısıtlamasıTBMM Netflix kısıtlaması ile alakalı açıklamaTBMM Netflix’i neden kısıtladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir