SpaceX, 60 internet uydusunu daha uzaya gönderdi

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, dünyanın ulaşılamayan her noktasına web götürme projesi kapsamında, geçtiğimiz aylarda, 5 değişik fırlatmada toplaminda 300 adet Starlink web uydusunu uzaya göndermişti..
Şirket, her sene tertemiz Starlink uyduları fırlatarak hayat yörüngesinde web ağı kuracak ve buradan Dünya’ya web erişimi sağlayacak.

60 YENİ UYDU dahada GÖNDERİLDİ
SpaceX, Starlink web uydu ağının parçası var olan 60 uyduyu dahada uzaya yolladı.
Starlink uydu ağının 6’ncı halkası 60 uydu, SpaceX imalatı Falcon 9 roketiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü’nden fırlatıldı.
2020’DE 22 FARKLI FIRLATMA YAPILACAK
SpaceX, 2020’nin sonuna civarindan her biri 60 uydu bulunan toplaminda 22 fırlatma görevi gerçekleştirecek. Yapılan nihayet fırlatma ile bu sorumluluklarin 6 tanesi tamamlanmış oldu.

TOPLAMDA 42 BİN STARLINK UYDUSU FIRLATILACAK
SpaceX, toplamda 42 bin Statlink uydusunu tek sonraki senelerde uzaya fırlatmayı düşünüyor. Şu anne civarindan toplamda 6 fırlatmada 360 adet uydu gönderen şirket, kademeli olarak bu sayıyı dahada da artırarak, bütün dünyaya uydudan web irtibatı sağlamayı planlıyor.
SpaceX şirketinden yapılan izaha göre, bu projenin tamamı 10 milyar dolara esya olacak.
Eğer Starlink projesi başarılı tek şekilde yasama geçirilirse, dünyanın en tenha noktasına dahi şu ankinden 40 kat dahada hızlı web hizmeti sağlanacak.
Instagram: @eshteknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir