Sosyal medya düzenlemesinin detayları belli oldu

Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri var olan sosyal medya düzenlemesi amaciyla detayları da belli oldu. yasamsal medya kullanımında mühim yenilik ve değişiklikleri getirecek var olan düzenleme, yasamsal medya platformlarına temsilcilik bulundurmayı mecburi vaziyete getirecek.

Öte istikametten zarar veren görülen tek paylaşımın belli süre amaciyla kaldırılmaması da karar işlemini beraberinde getirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yasamsal medyanın düzene sokulması gerektiğini söylemişti.

Sosyal medya düzenlemesi detayları

Hürriyet’in haberine göre yakın vakitte gelmesi beklenen değişikler belli oldu. Habere göre Facebook, Instagram ve Twitter’a, Türkiye’de temsilcilik bulundurma zorunluluğu geliyor. kişisel verilerin savunmasının amaçlandığı da veriler arasında. Ayrıca, Almanya’nın uyguladığı 24 saat içinde zarar veren paylaşımın kaldırılmaması sonucu, verilen 50 milyon Euro’ya civarindan var olan karar da misal alınıyor.

En çok kullanılan yasamsal medya ağlara Türkiye’de temsilcilik bulundurularak, zarar veren paylaşımların ve hesapların hızlıca kaldırılması veyahut engellenmesi amaçlanıyor. bu konuyla alakali çalışmalarda Almanya’nın ve Fransa’nın uyguladığı sistemlerin incelendiği belirtildi.

İddiaya göre Facebook ve Instagram’ın Türkiye’de ofis açmak amaciyla sıcak baktığı görülüyor. Twitter’ın ise konuya müspet yaklaşamadığı söyleniyor. isimi geçen yasamsal medya platformların temsilcileriyle müzakereler yapıldığı kaydedildi.

sosyal medya düzenlemesi detayları

AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının sosyal medya düzenlemesi üstüne çalıştığı, Avrupa ülkelerinde bulunan uygulamaların incelendiği belirtildi. özellikle Almanya ve Fransa’nın yasamsal medya uygulamalarına içerik kaldırma ve engelleme şartlarının misal teşkil ettiği belirtildi. Fransa’da belli konularda bulunan zarar veren içeriklerin tek saat içinde kaldırılması gerektiği belirtildi. Bu ülkede kaide dışı devinim ise şirketlere içerik başına tek milyon 250 bin avro karar mananına geliyor.

Öte istikametten sahte adli hesaplara karar gelmesi de öngörülüyor. Bu tür hesapların açılmasının ağır cezai yaptırımlara neden olacağı bildirildi. Ayrı olarak dahada evvelce ulusalci devinim partisi tarafından yasamsal medya hesaplarının TC kimlik numarası ile alınmasına, AK Parti’nin sıcak bakmadığı belirtildi.

sosyal medyasosyal medya düzenlemesisosyal medya düzenlemesi detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir