Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: ‘Otomotiv sektöründe’ 5 kıtada 200 ülkeye ihracat yapıyoruz’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kocaeli’nin İzmit kazasinda katıldığı tek programda konuştu. Programda bakanimiz Varank’ın yanı sıra, Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Honggh Choi, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz da hazır bulundu. Programda konuşan bakanimiz Varank, Türkiye’deki otomobil sanayisindeki imalat ile alakalı bilgilere vererek, “Otomotiv sektörü, işte tam da bu sebeple çok önemli, bu sebeple ülkemiz sanayisinin lokomotifi. Sektör Yalnızca kendisi amaciyla değil, sanayinin başka alanları amaciyla de gelişim ve ilerleme fırsatları sunuyor. Tedarikçileri besliyor, büyütüyor, tertemiz oyuncuları ekosisteme kazandırıyor. Geçtiğimiz senenin dışsatım şampiyonu, 31 milyar doların üzerinde tek rakamla tekrar otomobil sektörü oldu. 5 kıtada 200 ülkeye dışsatım yapıyoruz. 200 binin üzerinde çalışan bu sektörden ekmek yiyor. Sahiden muazzam tek imalat ve inovasyon ekosisteminden bahsediyoruz. Ne yazık ki sektör, pandemiyle birlikte Haziran ayına civarindan küresel ölçekte ağırbaşlı kayıplar verdi. Avrupa Birliği başta olmak üzere derhal hemen bütün hatri sayilir büyüklükte pazarlarda imalat kayıpları derinleşti. Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’da yüzde 40 ila yüzde 85’e varan imalat düşüşleri oldu. Haziran’dan itibaren, dış pazarlar tekrar normale dönmeye başladı. hemide imalat ayni vakitte da ihracatta aydan aya artışları görebiliyoruz. Elimizdeki en güncel rakam Temmuz ayı ihracatı. Temmuz’da yapılan 2.2 milyar dolarlık ihracat, pandemi öncesi dönemin performansına yaklaşıldığını gösteriyor. sene art kalanında artışın hız kazanacağını düşünüyorum” dedi.

“Sanayi üretimi, aylık bazda Mayıs’ta ve Haziran’da çift haneli tek büyüme gerçekleştirdi”

“Biliyorsunuz salgın süresince Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde canli tek asama yönettik” ifadelerine yer veren bakanimiz Varank, “Paniğe kapılmadan ama geç de kalmadan her adımı planladık. ahenk gösteren ücret sürdürülebilirlik noktasında; istihdam, kazanç saglama ve yasamsal yardım alanlarında ağırbaşlı adımları yasama geçirdik. tabiki otomobil anne ve tedarik endüstri de sunduğumuz desteklerden en iyi şekilde faydalandı. Sektörün toparlanmasında, dış talepteki iyileşmenin yanında, bu desteklerin de yadsınamaz katkıları oldu. Uyguladığımız siyasetler sayesinde, büyümeye ait lider veriler ve ahenk gösteren ücret güven göstergeleri kuvvetli tek seyre sahip. endüstri üretimi, aylık bazda Mayıs’ta ve Haziran’da çift haneli tek büyüme gerçekleştirdi. İmalat sanayinde siparişler, kapasite kullanım oranları ve yatırım harcamaları artmaya ayni ritimde devam ediyor. Yatırımlardaki canlılığı teşvik verilerinden de teyit edebiliyoruz. Temmuz ayında bin 200 yatırım teşvik dokümanı düzenleyerek, teşvik tarihimizde tertemiz tek doruğa ulaştık. böylelikle sene evvel 7 ayında 108 milyar liralık sabit yatırımı teşvik ederek, 163 bine yakın vatandaşımıza tertemiz iş imkanları oluşmasının önünü açtık. Yatırım talebi, geçen senenin aynı dönemine göre, ayni vakitte da salgın koşullarına rağmen, yüzde 28 dahada çok gerçekleşti. Ertelenmiş tüketimin, sabit yatırımlara yönelmesi tabiki çok sevindirici tek gelişme. esas hedefimiz bu eğilimi istikrarlı ve devamlı tek tabana oturtmak, kalıcılığını sağlamak” diye konuştu.

“Türkiye’nin Otomobili tek oto üretmenin çok dahada ötesinde”

Yerli oto ile alakalı konuşan Varank, “Tabi mevzu otomobil olunca, Türkiye’nin otomobiline de değinmeden geçmek olmaz. Biliyorsunuz 18 Temmuz’da Gemlik’te fabrikamızın temellerini attık. Tedarikçi seçimlerinin hatri sayilir büyüklükte bölümü tamamlanmış durumda. Tam da bu noktada dikkatinizi çekmek istediğim tek husus bulunuyor. TOGG’un tedarikçileri arasında, dahada evvel hiçbir anne üreticiyle çalışmamış çok parlak girişimler, start-up’lar var. Bu firmalar tertemiz ve orijinal işlere imzasini atıyor. Örneğin; otomobilimizin kamerasını, akıllı hayat teknolojileriyle etkileşimini ve artırılmış gerçeklik teknolojisi benzeri çok katma kıymetli işlerini, gencecik Türk girişimleri üstleniyor. Verdiğim şu üç misal bile, Türkiye’nin Otomobilinin tek oto üretmenin çok dahada ötesinde olduğunu ispatlıyor. İşte ulusal tek oto yapmanın değeri de bu noktada alana çıkıyor. böylelikle var tedarikçilerimizi güçlendirmenin yanında, keşfedilmemiş toy kabiliyetleri de iş planımıza katıyoruz. Bu kabiliyetleri küresel rekabete de hazırlıyoruz. böylelikle ekosistemi, orijinal nazar açımızla ve kendisinin imzamızla temelden inşa ediyoruz. Bu manada sektörle sıkı işbirliği içinde hazırladığımız mobilite araç ve teknolojileri yollar haritasında kendimize somut ve iddialı hedefler koyduk” şeklinde konuştu.

“Otonom araç yazılımları geliştirip, bunların ihracatını yapan evvel 10 memleket arasına girmek istiyoruz”

Otomobil sektöründe ön plana çıkmaya başlayan otonom yazılımları geliştirmeyi hedeflediklerini belirten endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Tüm modlarda üretilen araçlarda; Başka bir deyişle otomobilden lokomotife, ticari araçlardan gemilere yerlilik oranlarını asgari yüzde 75’e çıkaracağız. 2030 yılında; elektrikli, irtibatlı ve otonom hafif ve ağır ticari araç üretiminde Avrupa’da lider ve yeryüzünde evvel 5’te olmayı hedefliyoruz. Batarya modül, paket ve hücre yatırımlarıyla, ülkemizi Batarya Üretim Merkezi uygulamak istiyoruz. asagi teknolojilerin üretilmesi de üzerinde hassasiyetle durduğumuz tek alan. Bu manada; elektrik-elektronik sektörlerinde imalat yapan yetkin şirketlerimizin, otomobil sektörüne imalat yapmasını destekleyeceğiz. akım motoru, inverter, yerleşik şarj cihazları, termal idaresi ve kompresör benzeri ağırbaşlı bileşenlerde imalat yapan tek ekosistemi oluşturmanın peşindeyiz. Sektörün geleceğini; yazılım ve suni zeka teknolojileri belirleyecek. ülkemiz bu fırsat penceresinden en iyi şekilde faydalanabilecek entelektüel anaparaya sahip. Siber güvenlik, sürüş güvenliği ve sürücü davranışlarının modellenmesi yazılımları başta olmak üzere, irtibatlı ve otonom araç yazılımları geliştirip, bunların ihracatını yapan evvel 10 memleket arasına girmek istiyoruz. Yakın vakitte yollar haritamızı kamuoyuyla paylaşacak, Türkiye’yi geleceğe hazırlayacak bu planı uygulamaya başlayacağız. tabiki bu gelişmelerden Türkiye’de yerleşik bütün markalar faydalanacak. Türkiye’de imalat uygulamak bütün markaları global pazarlarda çok dahada rekabetçi vaziyete getirecek” ifadelerini kullandı.

Murat Kanber – Enes Altun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir