Ryzen 7 5800X rakibi Rocket Lake-S işlemci sızdırıldı

8 Ekim’de Ryzen 5000 serisi işlemcilerini tanıtan AMD, hatri sayilir büyüklükte tek performans artışı yaşamıştı. CEO Dr. Lisa Su, Ryzen 5000 serisi işlemcileri piyasadaki en iyi oyun işlemcileri olarak nitelendirmişti. ama tertemiz işlemcilerin fiyatları, tüketicileri tek miktar düş kırıklığına uğratmıştı. Intel ise, 2021 yılının evvel çeyreğinde 11. kuşak Rocket Lake-S işlemci serisini tanıtacak. tek işlemcinin performans testi de sızdırıldı.

Intel, 11. kuşak işlemcilerde çift haneli performans artışı yaşayacaklarını belirtmişti. Sızdırılan testler, şimdilik bu iddiayı doğruluyor.

Ryzen 7 5800X rakibi Intel Rocket Lake-S işlemci performans testinde

Twitter’da @TUM_APISAK tarafından sızdırılan Rocket Lake-S işlemcisinin i7-11700K olduğu düşünülüyor. 8 çekirdek ve 16 izlek var olan işlemci, LGA 1200 soketiyle birlikte geliyor. Elinizde Z490 serisinden tek anakart varsa, 11. kuşak i7 ve i9 işlemcilere rahatlıkla yükseltebileceksiniz. ama Intel, 12. kuşak işlemciler ile birlikte LGA 1700 soketine geçecek. 14 nm üretimden geçecek var olan 11. kuşak Intel işlemciler, 2021 yılının ilk çeyreğinde (Mart) tanıtılacak.

Geekbench tekli çekirdek testinden 1645 puan alan Intel Rocket Lake-S işlemci, çoklu çekirdek tarafında 9783 puan almış durumda.  Tekli çekirdek tarafında Ryzen 7 5800X ile yaklasik olarak aynı puanı alan işlemci, çoklu çekirdek tarafında ise belli tek süre geride kalmış. Testte dikkat çeken detaylardan birisi de işlemcinin 5.0 GHz barajını aşamamış olması. mevzu Intel ve i7-i9 tek işlemci olunca, 5 GHz barajının aşılması içten dahi değil. Bu sebeple, sızdırılan işlemcinin mühendislik örneği olma olasiligi de mevcut.

Bu tablo VideoCardz.com tarafından alınan verilerle oluşturulmuştur.

Sızdırılan işlemci, HP 886C anakartla donatılmış HP OMEN 30L hazır kasa sistemde test edilmiş. Bu sebeple, anakart ile alakalı rastgele tek bilgi alana çıkmadı. Rocket Lake-S işlemcilerin piyasaya sürülmesi ile birlikte, 500 serisi anakartlar da piyasaya sürülecek. Yukarıda hazırladığımız tabloda, sızdırılan işlemcinin rakip işlemciler ile var olan Geekbench karşılaştırmalarına bakabilirsiniz.

11. kuşak Intel işlemciler ile alakalı dahada çok ayrinti geldikçe, sizleri bilgilendirmeye ayni ritimde devam edeceğiz.

AmdintelIntel Rocket Lake-S işlemciRocket Lake-SRyzen 7 5800X

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir