RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi?

28 Ekim’de yeni RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıtan AMD, piyasaya iddialı bir giriş yapmıştı. NVIDIA ile olan rekabet üst seviyeye tırmanırken, ilk defa en tepede NVIDIA rakibi bir AMD kart gördük. RTX 3090 ile mücadele eden RX 6900 XT, Smart Acces Memory ve Rage Mode gibi özelliklerin yardımıyla RTX 3090’a yetişebiliyor. Tabi arada 500 dolarlık fiyat farkı da mevcut. Peki RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi? Detaylar haberimizde.

Intel ise mobil tarafta harici ekran kartı piyasasına sıkı bir giriş yaptı. Özellikle yapay zeka performansı dikkat çekiyor.

AMD Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması yeterli mi?

Yeni ekran kartlarını tanıtan AMD, 3 fanlı klasik bir tasarım kullanmıştı. Zero RPM özelliği sayesinde bu kartlar, yük binmediği zamanlarda fanlarını durdurarak sessiz bir ortam sağlıyordu. 3 fanın optimize bir şekilde birlikte kullanılmasıyla, kartın çıkardığı ses 37 dB‘de kalıyor. Ancak, bunlar AMD’nin belirttiği değerler. Kartların performans testlerini henüz görmedik.

Kartların tanıtılmasının ardından ise birçok firma özel tasarım kartlarını tanıttı. Ancak ortada garip bir durum mevcut. Şimdilik MSI ve Asus haricindeki tüm firmalar, referans tasarımla aynı tasarımı kullanıyor. Belki de referans tasarım AMD Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarının soğutması oldukça iyi olduğu için, birçok firma ek bir tasarıma ihtiyaç duymamış olabilir. Çünkü Gigabyte, Sapphire ve Asrock’un tasarımlarına baktığımız zaman, birebir olarak referans tasarım ile aynı olduğunu görüyoruz.

Referans tasarımdan farklı olarak şimdilik MSI Gaming X Trio, Asus ROG Strix LC, Asus ROG Strix, Asus TUF Gaming modelleri bulunuyor. Birde PowerColor’un Red Devil modelinin farklı bir tasarım ile gelmesi bekleniyor. RX 6900 XT içinse farklı markalardan örnekler henüz sunulmadı. AMD, iş ortakları ile görüşme halinde ve mümkün mertebe referans tasarımın korunmasını istiyor. Ancak elbette, farklı tasarım RX 6900 XT modelleri de ortaya çıkacaktır. Şimdilik referans kartların soğutma çözümleri etkili görünse de gerçek sonuçlar 18 Kasım‘da kartların piyasaya sürülmesi ile ortaya çıkacak.

AmdradeonRX 6000 serisi ekran kartlarıRX 6800RX 6800 XTrx 6900 xt

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir