PUBG Mobile Lite bir ülkede yasaklandı

Çinli mobil uygulamalar hayat üzerinde istediği benzeri yayılamıyor. çünkü başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere Bir hayli memleket önceliği ulusal güvenlik meselesine verdiğini söylüyor. PUBG Mobile Lite da bu meseleden etkilendi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Huawei arasında yaşanan gerginlik başka yerlere sıçrayarak Çinli uygulama geliştiricilerini güç vaziyette bıraktı. doğu Asya temsilcisi şimdi de siyasi sorunların dijital yeryüzünde yollar açtığı menfi neticelere katlanıyor.

Çinli mobil uygulamalar kim tarafından yasaklandı?

118 adet uygulama dahada yasaklandı. Yıllardır Hindistan ile yaşadığı problemleri değişik diplomatik yollar ile çözmeye çalışan ama çoklukla başarılı olamayan Çin, Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ile karşı karşıya geldi.

Bakanlık tarafından yapılan alakalı izahta bu uygulamaların Hindistan’ın egemenliğine ve bütünlüğüne zarar verdiği ifade edildi. Hindistan’ın ulusal güvenliğini, halk düzenini ve müdafaa sistemini tehdit ettiği söylenen Çinli yazılımlar arasında dünyaca meşhur var olan uygulamalar var.

Çinli mobil uygulamalar

PUBG Mobile Lite,WeChat Work, WeChat Reading, Tencent, Baidu ve Taobao benzeri uygulamaları kendisinden ırak tutan Hindistan, 29 Haziran 2020 tarihinde tek İzah yapmıştı. Bu izahta TikTok, WeChat, QQ ve Weibo benzeri uygulamaların yasaklandığı belirtilmişti.

Hindistan şimdiye civarindan 224 adet Çinli uygulamanın fişini çekti. Yasaklanan uygulamaları galerimizden görebilirsiniz. Sizce Hindistan’ın bu hamlesi Sahiden de kendisinin güvenliğini savunmak amaciyla mi yoksa siyasi tek cevap saglamak amaciyla mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Çinli mobil uygulamalarÇinli uygulamalarBaidupubgpubg mobilePUBG Mobile LiteqqTikTokWeChatWeibo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir