Proxima Centrauri b nedir

Proxima Centauri b, tek Güneş dışı seyyare olup Güneş’e en yakın yıldız var olan al cüce Proxima Centauri Çevrenindeki yörüngesi yaşanabilir tek alanda yer alıyor.
Dünya’dan 4.2 ziya senesi (40 trilyon km) uzaklıkta bulunan gezegen, Erboğa takımyıldızının içinde bulunuyor.
Güneş sistemine Bilinen en yakın Güneş dışı seyyare olma özelliğine sahip Proxima Centauri b, büyük olasılık yaşanabilir tek bölge olarak nitelendiriliyor.
11 gün içinde tek aynı konumdan geçen Proxima Centauri b, bu sayede bilim insanları tarafından basit tek şekilde gözlemlenebiliyor. Dünya’da belli tek süre dahada soğuk var olan bu seyyare kendisinin atmosferine sahip olmasıyla oldukça dikkat çekiyor

GEZEGENDE YAŞAM İHTİMALLERİ
Proxima Centauri b seyyareninde hayatın olup olmadığı Daha tespit edilebilmiş değil. ama seyyare Dünya’ya en çok benzeyen ve hayatın olabileceği tek yer olarak adlandırılıyor.
Avrupa cenup Rasathanesi, gezegenin atmosferinde yaptığı ilmi çalışmaların bilgilerine dayanarak, gezegende Dünya’dakine eş sıcaklıkların karar sürdüğünü ve çok dahada ılıman tek çevreye sahip olduğunu açıkladı.
Bilim insanlarının yaptığı hesaplamalara göre,  gezegenin evvel alana geldikten sonraki evvel 100-200 milyon senede aldığı ışınımdan dolayı, tek umman civarindan su kaybetmiş olabileceği söyleniyor.

Gezegenin yüzey sıcaklığı yoksun 39 santigrat derece olarak olasılık ediliyor. Bu sıcaklığın kutup bölgelerinde yükselebileceğini öngören bilim insanları, gezegende Daha sıvı suyun bulunabileceğini argüman ediyor.
YAŞAM SÜRESİ ÇOK UZUN
Proxima Centauri b’nin belki de en dikkat cazip özelliği, uzunca tek ömre sahip olması. Günümüzden takriben ani çok milyar ardindan Güneş de dahil olmak üzere semanda gördüğümüz Bir hayli yıldız sönerek ölecek. ama araştırmalara göre Proxima Centauri b, takriben tek trilyon sene dahada semanda kalmaya ayni ritimde devam edip hayatını sürdürecek.
Instagram: @eshteknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir