Prof. Dr. Ovalı’dan Aşı ve Dornaz Alfa için yeni açıklama!

Prof. Dr. Ercüment Ovalı, ülkemizde corona virüsüne karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarında en çok konuşulan isimlerden birisi oldu. Bilgi sahibi olmayanlar için: takriben iki ay evvel ekibi ile birlikte laboratuvar çalışmalarına başlayan Ovalı, Dornaz Alfa adli tek ilacın corona virüs tedavisinde kullanılabileceğini açıkladı.

Bunu yasamsal medya üzerinden duyurmasına sağlık Bakanı dahi reaksiyon gösterirken, yazdıkları yanlış anlaşıldı. Dornaz Alfa’yı kendisinin bulmadığını ve Genentech firması tarafından geliştirilen Pulmozyme adli ilaç sayesinde yıllardır piyasada olduğunu açıklama etmek zorunda kalsa da yanlış tek algı çoktan oluşmuştu.

Ercüment Ovalı’dan aşı ve Dornaz Alfa amaciyla tertemiz açıklama!

Dün akşam saatlerinde Twitter hesabından tertemiz duyuru yapan Ovalı şu ifadeleri kullandı;

Dornaz Alfa’nin Yalnızca akciğer problemlerine neden var olan zarı eritmediği, aynı zamanda tek anti antiviral benzeri çalışabildiğini rapor ettiğimiz evvel laboratuvar ve muayenehane verilerimiz preprint olarak yayınlandı. İlk partide iki miyon dozu hedeflediğimiz aşımızın birinci basamak hayvan tecrübeleri meselesiz ayni ritimde devam ediyor. amaç Eylül’de muayenehane testlere başlamak.

Açıklamadaki preprint ifadesi: akademik yayıncılıkta ön baskı mananına geliyor.

dornaz alfaercüment ovalıprof dr ercüment ovalıprof.dr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir