Pandemi döneminde e-ticaret dolandırıcılığına dikkat

Pandemi sağlıktan yasamsal yasama civarindan Bir hayli alanda etkilerini gösterirken, e-ticaret nihayet senelerin en yoğun asamalarini yaşadı. Mağazacılığın online ortama taşınması ile Bir hayli kişi e-ticaret alışverişi ile tanıştı. E-ticarete yönelim ile birlikte özellikle emin asagi yapıları olmayan siteler arttı ve tertemiz dolandırıcılık yolları de gelişti. Pandemi döneminde alışveriş rutinini mecburi olarak online platformlara taşıyan kişilerin dolandırıcıların kurbanı olmaması ve işletmelerin de dahada emin olabilmesi amaciyla Sistem, Ağ ve Güvenlik Uzmanı Aytaç Kömür ikaz ve önlemleri açıkladı. Sistem, Ağ ve Güvenlik Uzmanı Aytaç Kömür konuyla ilgili, “E-ticaret siteleri hayatımızda pandemi ile birlikte yükselen tek kıymet oldu. Pazaryerleri dışında minik işletmeler de bu dönemde e-ticaret alanında var olabilmek yerine çalışmalar yürütüyor. Bu yönelim beraberinde güvenlik zafiyetlerini de getirdi. özellikle tertemiz kurulan e-ticaret sitelerinde en mühim eksiklerin başında asagi yapı yetersizliği ve bunun için bağlı güvenlik açıkları bulunmaya başladı. Güvenlik açığını önlemede yoksun var olan minik işletmeler hatri sayilir büyüklükte pazaryerleri ile kapışırken, bu açık da dolandırıcıların hedefi oldu. Güvenlik zafiyetlerine yollar açan etmenler arasında ise hızlı ve pahali olmayan e-ticaret sitesi kurma emeli yer alıyor. Bu noktada dikkat edilmesi koşul olan evvel iş evvela pazaryerlerinde yer alarak e-ticarete giriş uygulamak ve kuruluş internet sitesinin asagi yapı çalışmalarını tamamlamaktır. Bu esnada kendisinin web sitenizle e-ticaret kurulumunuzu emin şuurlu kişi/kurumlarca gerçekleştirmektir. E-ticarette pandemi ile yükselen öğrenci karşılık saglamak istek eden minik işletmeler, hatri sayilir büyüklükte pazaryerleri ile yarışmak adina onlarla birlikte sürece adapte olursa hemide marka/kurum güvenilirliğini ayni vakitte da online alışveriş dinamiklerine uyumu sağlar. hatri sayilir büyüklükte pazaryerlerinin yıllardır süregelen rekabetleri ve rekabeti dengelemek amaciyla yaptıkları asagi yapı çalışmaları sayesinde güvenlik zafiyetleri hatri sayilir büyüklükte oranda giderildi. hatri sayilir büyüklükte pazaryerlerinin alışveriş trafiğini yakalamaya çalışan minik işletmelerin en mühim yanılgısı tüketiciyi yasamsal medya uygulamaları aracılığıyla çekebileceğini düşünme ve emin siteyi kurmadan algısını oluşturmaya çalışmalarıdır. Şimdi pandemi tesiriyle yükselen reklam çalışmalarıyla tüketicileri sitelerine çekmeye çalışırken, asagi yapı eksikleri hasebiyle de güvenilirliklerini kaybedebiliyorlar. Bu noktada hemide alışverişi gerçekleştiren alicilarin ayni vakitte da e-ticaret markalarının dikkat etmesi koşul olan kaideler bulunuyor” dedi.

Güvenlik zafiyetlerinin e-ticaret alanında dolandırıcıların hedefi olduğunu da belirten Aytaç Kömür “Siteniz emniyetli değilse kopyalanmaya ve dolandırıcılığa açık vaziyete gelir. E-ticaret sitenizi kurarken güvenlik zafiyeti olmamasına dikkat etmeniz, bunun amaciyla güvenlik açıklarını İhtiyaç duyulan testlerle sağlamanız önemlidir.  ters vaziyette güvenlik açığınızın mağdurlarının şikâyetlerine maruz kalırsınız” diye konuştu.

Kömür, “Pandemi döneminde yükselen e-ticaret yönelimine karşı hemide alicilarin dolandırılmamak ayni vakitte da tertemiz sanal mağaza kuran markaların güven hissi oluşturması amaciyla dikkat etmesi koşul olan hususlar bulunuyor” diye ek etti ve hususları şu şekilde açıkladı:

“Küçük işletmelerin/markaların e-ticarete giriş yaparken dikkat etmesi koşul olan hususlar;

E-ticarete girecek minik işletmeler veyahut kurumlar evvela pazaryerlerinden markalarının ismini duyurmalı, mağazalarının bilinirliğini arttırmalı ve tüketicilerde güven algısı oluşturmalıdır.
Küçük işletmelerin tek başka mühim ödevi site kurulumu yaptırırken e-ticaret asagi yapısını saglam tek biçimde oluşturmaktır, bu yüzden bilmedikleri pahali olmayan hizmet sağlayıcılardan web site ve asagi yapı çalışma hizmetini almamalarıdır.
Kendilerini, markalarını, ile alakalı alanlarını, art iade ve satın alma asamalarini disiplinle açıklama ederek tüketicinin sitede mağazayı emin tek ortamda gezmesini sağlamaktır.
Tüketicilerin e-alışveriş yaparken dikkat etmesi koşul olan ödevler ise;
Alışveriş yapacakları internet sitesinin yol tarifi bölümünde kati site sertifikasını denetim ederek, güvenlidir ibaresini görmeleri gerekiyor. elbet bu sertifikanın tek başına yeteri civarindan olmadığını da bilmelidirler.
Instagram ve benzeri yasamsal medya uygulamaları üzerinden kapıda tediye dışında kredi kartı veyahut banka kartı ile alışveriş yapmamaları, yapacakların ise sanal kart kullanarak emniyetli işlem sağlamaları gerekmektedir. Kapıda tediye işlemleri de kullanılan dolandırıcılık yolları arasında yer aldığından hatri sayilir büyüklükte pazaryerleri dış seçenek edilmemelidir

Özellikle minik işletme olduğunu düşündükleri bütün markaların web sitelerini ve hatri sayilir büyüklükte pazaryerlerindeki varlığını denetim etmelidirler.

Whatsapptan alışveriş yapmamalı, e-ticaret sitesi üzerinden delil oluşturan sözleşmeli alışverişi seçenek etmelidirler. Unutulmamalıdırlar ki faturasız işlemler kayıt dışını artırmaktadır ve alışveriş amaciyla delil oluşturacak belge olmadan alışveriş sonrası hizmetlerden de yararlanamayabilirler.

Tek tek anne sayfa içinde Bir hayli bilgiyi vermeye çalışan, Yalnızca telefon veyahut whatsapp uygulaması var olan web sitelerden netlikle alışveriş yapılmamalıdır. Kullanıcıya doğru tanıtımı yapamayan, seçenek sunamayan tek işletme/kurumda mahsul art iade işlemlerinde de muhatap bulmak kimi imkansız olabilir.
Küçük işletmelerin web sitelerinde özellikle mesafeli satış sözleşmesini netlikle okuyarak alışverişlerini tamamlamalıdırlar, haklarının farkında olmalıdırlar! Her alışveriş sonrası bankalarının hesap ekstrelerini aplikasyon üzerinden denetim etmelidirler.

Bilgisayar veyahut telefonda kati güncel yazılımlı anti virüs programı seçenek etmelidirler. Alışveriş sitelerine banka kartlarını kayıt etmemelidirler.

Alışverişi ilgilendiren sualler dışında hususi ve kişisel suallerle karşılaştıklarında o siteyi terk etmeli, cevaplamamalıdırlar. Zira alışveriş ile alakası olmayan sualler siber suçların asagi yapı çalışmalarından biri olabilir. özellikle KVKK kapsamında hususi verileri alışveriş yapılan siteler emin ise istememektedir.
Her vakit anlatilan tek dolandırıcılık metodu var olan Oltalama- Phishing yoluyla kandırılmamak amaciyla taklit site olup olmadığı denetim edilerek alışveriş yapılmalı, giriş ve kart verileri paylaşılmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir