Oumuamua nedir

19 Ekim 2017 tarihinde Kanadalı fizikçi ve astronom Robert Weryk,  gözlemleri esnasında tek cisim keşfetti.
İlk olarak Pan-STARRS teleskobu kullanılarak gözlemlenen esrarlı cisim Oumuamua, evvel olarak tek kuyruklu yıldız olarak tanımlanmasına karşın dahada ardindan ‘asteroit’ olarak sınıflandırıldı.
Yıldızlararası nesnelere ait tertemiz tek sınıfın evvel türü var olan bu esrarlı nesne, 2022 seneninde Neptün’ün yörüngesinden geçerek yoluna ayni ritimde devam edecek.
Uzun ve dar tek yapısı olması hasebiyle tek feza aracına benzetilen Oumuamua, uzunca yıllar süresince gündemi meşgul edecek benzeri görünüyor.

OUMUAMUA’NIN NEREDEN GELDİĞİ BİLİNMİYOR
Bilim insanları, Oumuamua’nın nereden geldiğini alana çıkarmak destur yoğun çalışmalar gerçekleştirdi. Araştırmacılar, evvel olarak bu esrarlı nesnenin rotasını ve hareketlerini gözlemleyerek nereden geldiğini saptamaya çalıştı.
Daha ardindan elde edilen bulgular, Avupa feza Ajansı’nın verileriyle birleştirilerek, esrarlı nesnenin gelebileceği dört değişik yer alana çıktı.
Bu yerler sırasıyla al cüce yıldız HIP 3757, Güneş benzeyen yıldız HD 292249 ve isimleri Daha belli olmayan iki değişik yıldız olarak kayıtlara geçti.

Bilim insanları, evvel olarak Oumuamua’yı sıradan tek tas olarak tanımladı. Yapılan araştırmalardan ardindan ise bu cisim, kuyruklu yıldız sınıfına girdi.
Ancak Bir takım araştırmacılar, eğer Oumuamua tek kuyruklu yıldız olsaydı Güneş’in Çevreninden geçerken parçalanacağını söyledi.
DAHA ÖNCE BENZERİ GÖRÜLMEDİ
Bilim insanları, dahada ardindan nesnenin tek kuyruklu yıldız olamayacağını resmen açıkladı. Asteroit ve kuyruklu yıldızların kolaylıkla saptanabileceğini söyleyen araştırmacılar, Oumuamua’nın ise dahada evvel görülen hiçbir şeye benzemediğini açıkladı.

BAŞKA BİR GÜÇ MÜDAHALE EDİYOR
Oumuamua ile alakalı yapılan çalışmalar ayni ritimde devam ederken, her geçen müddette tertemiz sırlar alana çıktı. Başka tek araştırma ekibi, mevzubahis esrarlı nesneye dahada yakından baktı ve oldukça şaşırtıcı tertemiz belirtiler elde etti.
Bu nesnenin Yalnızca Güneş’in yerçekimi altında olmadığını açıklama eden ekip, Oumuamua’nın görünmeyen tek güç tarafından hızının artırıldığını açıkladı.
İtalyan astronom Marco Micheli ise bu bilinmeyen hız artışının, nesnenin içinde bulunan gazların salınması neticesi alana çıktığını söyledi.

Kısaca özetlemek gerekirse ne olduğu net belli olmayan Oumuamua’nın yörüngesi, başka gök cisimlerinden oldukça değişik ve net cismin ne olduğu Daha bilinmiyor.
Tanımlanamayan bu nesne ile alakalı şimdiye civarindan Bir hayli argüman alana atıldı. Kimine göre Oumuamua başka tek uygarlık tarafından gönderilmiş tek feza gemisiyken, kimine göre ise bu nesne Yalnızca tek gök cisminden ibaret.
OUMUAMUA İSMİ NEREDEN GELİYOR
Cismin adı, Hawaii dilinde “keşif, lider birlik” mananına gelen ʻou.mua.mua’ kelimesinden geliyor. bilim insanları bu esrarlı cisme Oumuamua ismini vererek, bu cismi uzunca tek yoldan geçerek bize erişmek üzere gönderilen tek lider birlik veyahut elçiye benzetiyor.
Instagram: @eshteknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir