Nisan ayında en az satan otomobiller

2020 yılıyla birlikte özellikle yasamsal yaşantımızı kısıtlayan corona virüsü salgını önlemleri ülkeler arası ticaretlerde de hatri sayilir büyüklükte meseleler oluşmasına neden oldu. otomobil imalatı evvel Çin ve Amerika’da üretime ara verdikten ardindan salgının hızlı tek biçimde Avrupa’da dağılmaya başlaması buradaki imalatı de durdurdu.

Türkiye’de de üretime mart ayı başından bu yana markalar ara vermeye başladılar. Verilen araların sebeplerinden biri çalışanların sağlıklarını korumakken ötekisi de tedarik zincirinde yaşanan/yaşanılabilecek aksaklıklar oldu.

Nisan ayında ise memleket genelinde alınan tedbirler otomobil satışlarını durma noktasına getirdi. Avrupa’dan nisan ayına değin gelen neticeler ise ülkemiz pazarında yaşanılacak var olan gerilemenin ne olacağını gösterir nitelikteydi. İngiltere’de nisan ayı otomobil satışları yüzde 97 azalarak 4321 adet gerçekleşti. İtalya’da ise durum dahada perişan oldu ve sektör yüzde 98 daraldı, Fransa’da ise sektör yüzde 89 daraldı. Almanya’da ise nisan ayı daralması yüzde 50 seviyelerinde bekleniyor.

Türkiye’de ise nisan ayı neticeleri çok olmasa da yüzleri güldürdü. Hafif ticari araç ve oto satış adetleri bu ayda yüzde 14.6 gerileyerek 26 bin 457 adet olarak gerçekleşti.

İLGİLİ HABERSalgının otomobil satışlarına tesiri belli oluyor!Salgının otomobil satışlarına tesiri belli oluyor!

Pazarın en çok satanlarına göz attığınızda Türkiye’de imalatı gerçekleştiren markaların doruğa oynadıklarını derhal görebilirsiniz. ama Peugeot’un bu aydaki başarısı oldukça önemli.

İLGİLİ HABERİşte en çok satan oto markalarıİşte en çok satan oto markaları

Hemen aşağıda bulunan tabloda ise “Nisan ayında asgari satan markalar” yer alıyor. Bu tabloya çoklukla göz attığınızda ise Bir takım markaların standart zamanlardan çok dahada değişik tek vaziyeti olmadığı alana çıkıyor. özellikle Ferrari, Bentley, Porsche, Aston Martin ve benzeyen benzeri markaların satış adetleri az gözükse de normal şartlarda da satışlar aşağı yukarıya bu seviyelerde oluyor.

Ferrari F8 Tributo

Listede en çok dikkat çeken marka ise Nisan ayı satışlarında iki basamaklı adetlerde satış yapan Toyota oldu. Markanın sene evvel üç ayındaki satışları ve nisan ayı satışlarına baktığınızda aradaki farkı çok huzurlu görüyorsunuz. Marka ocakta ayında 2376 adet, şubatta 2864 ve mart ayında da 2777 adet oto satışı gerçekleştirirken nisan ayında 148 adetlik satışa ulaşmış.

Toyota Corolla HB

Jeep markasının satış adetlerine göz attığınızda ise sene evvel ayından bu yana yükselen satış adetleri mart ayında maksimum seviyesine çıkıyor ve nisan ayında evvel aydan dahada az seviyelere geriliyor.

Almanya Amerika Avrupa Çin Corona Ferrari Fransa İngiltere İtalya mart ayı Nisan ayı oto sektör Peugeot Porsche ülkemiz
nihayet güncelleme: 09:58 09.05.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir