Kişisel veriler 10 yıl içinde bankaların en önemli mevduatı olacak

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri kuruluşu KPMG,  10 sene içinde finans piyasasinin yapı taşlarından var olan bankaları bekleyen yıkıcı dönüşümün ipuçlarını inceleyen “Geleceğin Dijital Bankacılığı” araştırmasının neticelerini açıkladı. Araştırmaya göre koronavirüs salgınında iş modellerini hızla dijitale taşıyan ve müşterilerine ‘temassız’ tek hayat sunan bankaların tertemiz teknolojilerle sınavı ayni ritimde devam edecek.  

KPMG’nin araştırmasına göre, 2030’lu senelerin bankacılık işlemlerine mevduattan çok müşterilerin kişisel verileri istikamet verecek. Müşterilerin kazanç ve yatırımlarını değerlendirdikleri en emin alan var olan bankalar, 10 sene ardindan müşterilerin aynı zamanda kişisel verilerinin de korunacağı en emin yer olacak. 

Geleneksel bankalar müşterilerinin Yalnızca finansal varlıklarını yönetmeye ayni ritimde devam edecek ama geleceğin bankaları kişisel verileri yönetecek. Bankalar, müşterilerinin izniyle kişisel verilerini finansal hizmetlerden fazlası amaciyla tekrar onların yararına kullanıp hayatın her alanında yarar sağlayacak.

10 YILDA nihayet 100 YILDAN çok DEĞİŞECEK

KPMG ülkemiz Finansal Hizmetler Sektör öncüsü Kerem Vardar, geleceğin bankacılık sisteminin Tamamiyle alıcı ihtiyaçları üstüne şekilleneceğini söyledi. 

Vardar, şunları ifade etti: 

“Teknoloji insanların çalışma şekillerini, hayat tarzlarını ve Hem de yasamsal hayatlarını düzenliyor. İnsanların dahada karmaşık ve değişik alanlara dağılmış hayatlarını, yükselen görev ve sorumluluklarını yönetmelerine muavin oluyor, finansal işlemler de bunun en mühim parçası. Bankacılık sektöründe tek sonraki 10 sene boyunca, nihayet 100 senede gördüğümüzden dahada çok farklık göreceğiz. Bunun nedeni Yalnızca gelişen teknoloji değil hepsi birbirine bağlı var olan yapısal faktörler, demografik değişim, sosyo-ekonomik koşullar, regülasyonlar ve çevresel farklıklar de etkili. 

Geleceğin bankaları, müşterilerinin finansal refahlarını sağlamak, bunu dahada da iyileştirmek üzere yapılanacak ve Tamamiyle müşterilerin ihtiyaçlarına göre tasarlanacak. Müşteriler, yoksun vakit ve bilgi sahibi olmadıkları işlemler hasebiyle bankalarının kendileri amaciyla en doğrusunu yapma ile alakalı çok güven duyacakları hususi hizmetler istek edecek. Bankalar Yalnızca düzenlemelere ahenk amaciyla değil aynı zamanda sundukları hizmetin değerini artırmak amaciyla müşterilerinin verilerini işleyecek. 2030’lu senelerin bankaları, suni zeka ve robot otomasyonu ile desteklenen kanallar üzerinden veri odaklı alıcı deneyimi ile alakalı uzmanlaşacak.”

KPMG’nin“Geleceğin Dijital Bankacılığı” araştırmasından öne çıkan Bir takım başlıklar şöyle:

– Geleceğin bankaları, müşterilerinin hayatını kolaylaştıran, hergün ihtiyaçlarına cevap veren, tekliflerini hayat tarzlarına göre kişiselleştirebilen, finansal hizmetlerden dahada fazlasını sunan bankalar olacak. 

GELENEKSEL BANKACILIKTA kisitlar KALKACAK

– Bankalar amaciyla tertemiz tek iş modeli olan; Fintech’lerle bankacılık sistemlerinin müsterek sinerjiler oluşturdukları ve perakende sektöründe örneklerini gördüğümüz ‘Platformlaşma’ yaygınlaşacak. Bankalar müşterilerine ihtiyaçlarına baz alinarak olarak etkileşimli geniş seçenekler sunarak hizmetlerini kişiselleştirme imkanı tanıyacak.

– Açık bankacılık, fintech şirketlerini ve sistemlerini güçlendirecek. Geleceğin bankaları; fintech ekosistemlerini, alıcı amaciyla iletişimde olduğu tedarikçilerini yönetebilen yapılar olacak. Tamamiyle müşterilerinin hayat tarzlarına göre hizmetler oluşturarak, gelişen fintech sistemleriyle rekabet edecek. Bu istikamette yollar almayan bankalar zorluk çekecek.

– kişisel verilerin emniyetli tek şekilde saklandığı tek numaralı kuruluş bankalar olacak. Araştırmaya katılım gösteren alicilarin yüzde 47’si bankacılığı kişisel verilerin muhafaza edilmesinde en emin sektör olarak görüyor. 

YAPAY ZEKA İÇİN ETİK uzman olanlar GELECEK

– Bir takım bankalar tüketicilere kişisel veri idaresi ile alakalı sağladıkları özgürlüklerle, şimdiden harekete geçmiş durumda. Gelecekte veri gizliliğinin korunmasında lider adımlar atmaya süre gelen bankalar başka sektörlere yollar gösterici tek oyun oynayacak.

– Teknolojinin getirdiği bilinmezlik ve tertemiz alanlar müşteriler amaciyla riskli olabiliyor. suni zekanın her vakit tek şuurlu benzeri etik, tarafsız davranması beklenmiyor. Bu nedenle, suni zekanın kararlarını denetleyecek, teknolojiyi yönlendirecek, suni zekayla birlikte çalışacak uzman olanlar bankacılık sisteminde görev alacak. Bunu sağlayabilen geleceğin bankaları güvenilirliğini koruyacak.

YENİ NESİL TEKNOLOJİLER ANLAYIŞI DEĞİŞTİRECEK

Teknoloji, bankacılığı tertemiz aygıtlar ve uygulamalar sayesinde dahada kişisel vaziyete getirecek ve “her vakit her yerde” kullanılabilir kılacak. suni zeka (AI),makine öğrenmesi (ML) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) başta olmak üzere çağımıza damga vuran Bir hayli tertemiz kuşak teknoloji tek bütün olarak bankaların müşterilerle kurduğu ilişkiyi dönüştürecek. 

– ek olarak, çok derecede irtibatlı tek hayat artık norm haline istikbal ve tüketiciler sesli ve kişisel asistanlar, surat tanıma sistemi ve giyilebilir aygıtlar aracılığıyla bankalarla dahada tesirli tek şekilde etkileşime girecek.

AKILLI OTOMASYON VE GÜVEN ÖNE ÇIKACAK

– Raporda bulunan hayat çapında yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, üç tüketiciden ikisi (yüzde 65) ürün, tarife veyahut ücret bilgilerine ulaşma; öneri ve görüş alma sürecini otomatikleştirecek banka arayışında. alicilarin beşte ikisinden fazlası (yüzde 44) ise var durumlarından çok bunaldıklarını hissetmekle birlikte gelecekte verileri üzerinde dahada çok denetim sahibi olmak istiyor.

– Finansal hizmetlerin tek araya toplanması da tüketiciler amaciyla önem teşkil ediyor. Yüzde 70 oranında tüketici yapacakları işlemlerin Yalnızca ani çok sağlayıcı tarafından gerçekleştirilmesini arzu ediyor. dört tüketiciden üçü (yüzde 75) ise finansal ürünler ve hizmetler ile alakalı yeteri civarindan bilgi sahibi olduğunu, bunları anladığını ve nasıl işlediğini bildiğini hissediyor. ama çoğunluğu (yüzde 66) tekrar de tek karar almadan evvel bankadan görüş ve öneri istiyor. 

KORONAVİRÜS nihayet DAKİKA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir