Kara delik hakkında bilgilendiren çok etkileyici 5 video

Bu haftanın başlarında sizler için NASA’nın paylaştığı en etkileyici 5 videoyu listelemiştik. Şimdi ise uzayın bir diğer gizemli ve bir o kadar da merak edilen konusunu sizler için hazırladık: Kara delikler. Kara delik uzay çalışmaları yapan bilim insanları için hala bir karmaşa ve gerçek anlamda bir ”delik” ancak kesinlikle bilinen bazı bilgiler ışığında özel videolar hazırlanıyor.

Bu videolar sayesinde kara delikler hakkında fikri olmayan insanlar bile bu devasa boşluğa ilgi duyabiliyor. Sizler için bu yazımızda kara delik hakkında bilgilendiren çok etkileyici 5 videoyu sıralıyoruz.

Önce buradan başlayalım: Kara delik nedir?

Kara delik için kısa bir tanım yapmak gerekirse şunlar söylenebilir: Kara delikler, uzayda bulunan ve ışığın dahi kaçamadığı inanılmaz güçlü çekim gücüne sahip olan kozmik gök cismi olarak konumlandırılıyor. Hatta konu hakkında yıllarını harcamış olan Einstein’ın genel görelilik kuramı da tam olarak bunu karşılıyor. Einstein’ın da teorileri göz önüne alınarak kara delikler hiç ışık yaymadığı için ”kara” olarak adlandırılıyor.

Bilim insanları için bile oldukça karmaşık olan kara delikler gerçekten de uzayın derinliklerindeki en gizemli şey olarak gösteriliyor. Geçen yıl ilk kez kara deliğin fotoğrafı paylaşılmış ve bu konu birçok insanın merak ettiği konular arasına girmişti. İşte konunun daha iyi anlaşılması için hazırlanan videoları sizler için derledik, keyifli seyirler.

Hawking radyasyonukara delikKara delik hakkında bilmediklerimizKara delik hakkında bilmediklerinizkara delik nedirKara delik videoları

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir