Kaliforniya’da benzinli ve dizel araçlar yasaklanıyor

Wall Street Journal’in haberine göre Kaliforniya Valisi tarafından imza adan bu karar, elektrikli oto satışlarını ve teknolojilerini destek vermek amaciyla iddialı tek girişim. Vali, Kaliforniya’daki karbon kirliliğinin yarısından fazlasından ulaşım araçlarının sorumlu olduğunu da söyledi.

IHS Markit’in kayıtlarına göre geçen sene Amerika’da trafiğe kayıt edilen araçların yüzde 11’i Kaliforniya’da idi. Kaliforniya alınan karar göz önünde bulundurulduğunda Amerika genelinde bunun benzeri tek hedefe ulaşan evvel kent pozisyonunda. beynelmilel Temiz Ulaşım Konseyi’ne göre aralarında Fransa, İngiltere ve Almanya’nın da bulunduğu on yedi ülke, içten yanmalı motora sahip var olan araçların aşamalı olarak satışlarının durdurulması hedeflerini benimsedi.

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom

IHS Markit’in verdiği bilgilere göre Temmuz ayı süresince Kaliforniya’da trafiğe kaydı yapılan araçların yüzde 6.2’sı akım motorlu ve bu da Amerika genelinde yüzde 1.6 mananına geliyor. Vali Newton, “Eş zamanlı krizlerle karşılaştık ama bunlardan hiçbiri küresel ısınma civarindan kuvvetli değil. bu erken atılan bu adım krizi direk ele almak ve probleme karşı yürekli davranmak amaciyla tek strateji.” dedi.

AĞIR TİCARİ ARAÇLAR İÇİN 2045…

Valinin imzaladığı karar; kamyon, inşaat araçları benzeri ağır ticari araçların, “mümkün olduğunda” 2045 seneye civarindan sıfır emisyona sahip olması gerektiğini söylüyor. Vali Newsom, abuhava değişikliğinin en hatri sayilir büyüklükte tesirinin geçtiğimiz ay ülkeyi kasıp kavuran, tarihsel olarak feci nitelendirilen yangınların esas nedeni olduğunu söyledi.

Ford Motor Company’den tek sözcü, “İklim değişikliğini ele almak amaciyla aciliyetli önlem almak amaciyla hemide fikiriz. İlerlemenin sıhhatli ve hızlı tek biçimde gerçekleşmesi amaciyla hükümet ve hususi milletçe olarak tek arada çalışılmalı.” izahını yaptı. Vali Newsom, bu kararın var içten yanmalı motorlu araçları değil tertemiz araç satışlarını etkileyeceğini de belirtti.

Kaliforniya’da kararın vali tarafından imzalanmasıyla birlikte fosil yakıtlı araçların satışlarına engel geliyor. 2035 yılından bu yana ise bu karar fosil yakıtlı tertemiz araçların satışlarını Tamamiyle engelleyecek.

Kaliforniya oto Satıcıları Derneği Başkanı Brian Maas, “Vali Newsom’un abuhava değişimiyle alakalı mücadelesine saygı duyuyorum ama kamusal şarj altyapısını hatri sayilir büyüklükte ölçüde genişletme ve sıfır emisyonlu araçların maliyetleri düşürme benzeri ihtiyaçların da dahil olduğu endişelerimiz var.” dedi. Maas, bu eyalette Yalnızca zenginlerin yaşamadığını belirtti. Ayrı olarak yasama onayı olmadan bunun benzeri tek yürütme eyleminin yapılmasından “çok rahatsız olduğunu ve Kaliforniyalıların bu mühim konuda direk laf hakkından yoksun bırakıldığını” da söyledi.

BÖLGENİN YENİ BİR ŞARJ ALTYAPISINA İHTİYACI VAR

İçten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli araçlara geçiş kent çapında tertemiz tek şarj altyapısı gerektiriyor. Eyaletteki binlerce yakit istasyonunun işleyişini bu durum dolaysiz olarak etkileyecek. alanda var var olan akım şebekesi ağırbaşlı tek revizyona gereksinim duyacak. Eyaletin akım şebekesi geçen az tek sıcak sema dalgası esnasında iki vakit süre gelen kesintiler yaşamıştı. Ayrı olarak eyaletin hatri sayilir büyüklükte halk hizmetleri, rüzgarlı günlerde akım hatlarının orman yangınlarına açmaması amaciyla akım hatlarını rutin olarak kapatıyor.

Elektrikli otomobiller her ne civarindan sıfır emisyonlu olsalar da ihtiyaçları var olan enerjiyi kazanmaları amaciyla ülkeler ve şehirler emisyon değeri çok var olan akım santrallerine gereksinim duyuyorlar. Kaliforniya nihayet senelerde dahada çok rüzgar, güneş, jeotermal ve başka yenilenebilir kaynakları kullanmak amaciyla adımlar attı. kent 2017 seneninde sera gazı emisyonlarını 2030’a civarindan asgari yüzde 40 ve 2050’ye civarindan yüzde 80 azaltmak amaciyla tek kanun onay etti.

Norveç 2017 yılında, 2025 yılından bu yana binek ve hafif ticari araçların sıfır emisyonlu olmasını sağlayacak. Fransa ise bu hedefi 2040 seneninde içten yanmalı motorlu araçların satışını engelleyerek yapmayı planlıyor. Birleşik Krallık ise içten yanmalı motorlu araçların satışlarının engellenmesi amaciyla 2040 yılını hedefliyor. Ayrı olarak Kanada da 2040 seneninde İngiltere’ye eş tek amaç belirlemiş durumda.

Almanya Amerika yakit dizel Ford Fransa Güneş İngiltere Kanada küresel ısınma Norveç oto laf Sözcü Temmuz ayı
nihayet güncelleme: 10:07 24.09.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir