Kadınlar dijital korsanlara karşı eğitim alıyor

Şubat ayında İlkadım milletçe Eğitim Merkezi tarafında açılan kursa kadınlar oldukça alaka gösteriyor. Günümüze civarindan 100’ün üzerinde kadının eğitim aldığı “Dijital Benim İşim Projesi”nde alanında şuurlu eğiticiler tarafından yasamsal medya, e-devlet, excel, e posta, internette saklılık ve Bir hayli pc programı ile alakalı eğitim veriliyor.

İlkadım milletçe Eğitim Merkezi’nde eğitmen var olan Özlem Değişmen kurs ile alakalı bilgi verdi. pc veyahut akıllı telefonu var olan ama tesirli kullanamayan veyahut kullanmayı bilmeyen kadınlara burada akıllı telefon veyahut bilgisayarları emniyetli ve tesirli şekilde kullanmayı anlattıklarını belirten Değişmen, “Burada kadınlara internete girdikleri vakit yasamsal ağlarda veyahut alışveriş yaptıkları sitelerde kendisi kendilerini koruyabilmeleri, emniyetli siteleri seçebilmeleri, saklılık bulunan bilgilerini vermemeleri gerektiğini öğretiyoruz. Zira yasamsal ağlarda her biçimde bilgiyi paylaşabiliyorlar. Bunların tespit edecek tek sınır çerçevesinde olması gerektiğini anlatıyoruz. hanede çocukları ile birlikte pc kullandıklarında onların girdikleri siteleri denetim etmeyi gösteriyoruz. aynı zamanda tek iş ortamına girdiklerinde online veyahut dijital ortamda onlara yarar sağlayabilecek verileri aktarıyoruz. E-devlet, e-nabız uygulamalarını nasıl kullanacaklarını öğretiyoruz. Bu kursun muhtevası 24 saatlik tek ulusal Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika veriyoruz. 16 saati surat yüze, 8 saati de online veriliyor. Kursiyerlerimiz web üzerinden veyahut yasamsal medya üzerinden yapmış oldukları alışverişlerde dolandırılabilirler. Burada yasamsal ağlarda paylaşması koşul olan verilerin içeriğini anlatıyoruz. iki Şubat itibarıyla açtığımız kurslarda 115 öğrenciye ulaştık. Bu bizim amaciyla çok hatri sayilir büyüklükte başarıdır. Bu projemiz mayıs sonuna civarindan ayni ritimde devam edecek. İlkadım milletçe Eğitim Merkezi olarak bu sayıyı çok dahada arttırabileceğimizi düşünüyoruz. Burada desteklerinden dolayı Müdürümüz Murat Yalçınkaya’ya teşekkür ederiz” dedi.

“Bilgisayarı açma-kapamayı dahi bilmiyordum”
Artık Bir hayli işini web üzerinden kolayca halledebildiğini belirten kursiyer Sevim Hacı Softaoğlu, “Gerçekten bilgisayarı açma-kapamayı dahi bilmiyordum. pc başına her vakit oturamıyoruz. Buraya kursa gelmemin tek getirisi oldu. Çalışırken okulda öğrencilerimizi kaydetmek gerekiyor. Dijital ortama girmek gerekiyor. Çocuklara yaptırıyoruz. Çocukların tutsağı olduk. Bu işin basit yolu vardır dedim kendime. Oya, dantel yapmasını biliyoruz, bunu da öğrenmenin basit yolu vardır. Kursta dijital ortamda tek bilgi göndermeyi, link atmayı bunları öğreniyoruz” diye konuştu.

Kursiyer Remziye Yüksel ise “Excel, e-posta benzeri uygulamaların nasıl kullanacağımı öğrendim. tek yere tıkladığım vakit acep yanlış mı gireceğim, yanlış tek bilgi mi göndereceğim diye çok endiseli oluyordum. Korkulacak tek şey olmadığını gördük” şeklinde konuştu.

100’ün üzerinde kursiyerin katıldığı “Dijital Benim İşim Projesi” ayni ritimde devam ediyor.

Furkan Abrek Ünal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir