Google ve hizmetlerine dün ne oldu?

Dünyanın her yerinde surat milyonlarca kullanıcısı var olan Google, hafta başında yaşadığı mevzuyla dikkatleri üstüne çekti. Bir gün evvel öğle saatlerinde Google, Gmail, Meets ve Youtube benzeri platformlarda yaşanan bu sorun, ‘dahili depolama’ meselesi olarak açıklandı.

Google, kimlik doğrulama sistemi kesintisinin dahili depolama kotası sorunundan kaynaklandığını belirten tek İzah yaptı. Google yaptığı açıklamada, sorundan  kullanıcılarının ‘çoğunluğunu’ etkilediğini söyledi, ama kati tek rakam vermedi.

Kesinti izleme sitesi var olan DownDetecter, saat 11.40 civarında sitelerle alakalı problemleri bildiren on binlerce kullanıcı ikazı aldı. meseleler ağırlıklı olarak Avrupa’da, ama Avustralya’da, ABD’nin doğu kıyılarında ve Afrika’nın Bir takım bölgelerinde, cenup Amerika’da ve Asya’da da mesele bildirildi.

11.54’e kadar, Yalnızca YouTube amaciyla 50 binden çok şikayet oluştu, bunların yarısı (yüzde 49) web sitesiyle ilgiliyken, yüzde 43’ü video izleme sorunlarıyla ilgiliydi. Gmail ise öğleden evvel 23 bin şikayet aldı ve Google’ın anne sitesinde aynı anda 19 bin şikayet bildirildi.

DownDetector’a göre, bu sitelerdeki sorunların sırasıyla yüzde 81’i ve yüzde 91’i giriş yapmakla ilgiliydi.

Bir Google sözcüsü, “Kimlik doğrulama sistemi meselesi saat 04:32’de (Pasifik vakit dilimi) çözüldü. Artık bütün hizmetler art yüklendi. Bu meseleden etkilenen herkesten özür dileriz ve bu mevzunun gelecekte tekrarlanmamasını sağlamak amaciyla kapsamı geniş tek takip incelemesi yapacağız” diye ekledi.

Anti virüs programı ESET’te siber güvenlik uzmanı var olan Jake Moore, “Bunun benzeri kesintiler oldukça nadirdir ve alana geldiklerinde milyonlarca kullanıcıyı etkileyerek hatri sayilir büyüklükte tek kaosa neden olabilirler. nihayet kesinti Google oturumu var olan kullanıcıları etkiledi” diye konuştu.

Moore, “Bu hizmet kesintisi etkilenen kullanıcılar tarafından karışıklık ve karmasa olarak nitelendirilse de perişan niyetli kişilerin güvenlik açıklarından faydalanmasını engellemek amaciyla kısa tek vakit siteyi komple kapatmak emniyetli tek eylem” şeklinde konuştu.

AYNI mesele FACEBOOK AİLESİNDE DE YAŞANIYOR

1 trilyon dolardan çok değere sahip var olan Google’da bu stil kesintiler ve meseleler çok ender görülüyor. Facebook da dahil olmak üzere rakip teknoloji firmaları, geçtiğimiz hafta Mark Zuckerberg’in sahip olduğu uygulama ailesini kitlesel olarak etkileyen tek kesinti ile itinali olarak bağlantı problemleri yaşıyor.

Messenger, Facebook ve Instagram Perşembe bugünü saat 9.30’da başlayıp öğleden sonraya civarindan süre gelen meseleler ile dört saat kapalı kaldı. WhatsApp uygulaması bu vaziyetten etkilenmedi.

 

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Afrika Amerika Asya Avrupa Avustralya eylem Google cenup Amerika Instagram Messenger Teknoloji uygulama WhatsApp YouTube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir