Google I/O 2021’den neler bekleniyor?-işte detay

Geçtiğimiz yıl pandemi sebebiyle iptal edilen Google I/O etkinliği bu sene sanal olarak herkese ücretsiz bir şekilde yayınlanacak. Şirketin geliştirici konferansı bu akşam Türkiye saati ile 20:00’da başlayacak.

Şimdilik Google’ın geliştirici konferansında hangi ürün ve hizmetlerle karşımıza çıkacağı kesin olarak bilinmiyor. Ancak ortaya atılan iddialar, bu akşam nelerle karşılaşacağımızın ipuçlarını bizlere veriyor. İşte Google I/O 2021 etkinliğinden beklenenler…

Android 12

Her yıl yeni bir Android sürümü ile karşımıza çıkan Google, beklenen yeni versiyonun birkaç betasını yayınladı. Şirket şimdiye kadar Android 12‘nin geliştirici odaklı özellikleri ile ilgili bazı bilgiler paylaştı. Fakat kullanıcı deneyimi konusunda nasıl yenilikler yapılacağı soru işareti olarak kaldı.

Android 12

Tasarım konusunda şu ana kadar yapılmış en kapsamlı Android güncellemesi olmasını beklenen yeni sürüm kullanıcılar için şimdiden heyecan yaratmış durumda. İşletim sisteminin bu etkinlikte tanıtılıp tanıtılmayacağı henüz bilinmiyor. Fakat etkinlikten sonra yazılımın genel beta sürümünün yayına gireceği düşünülüyor.

Google Pixel Watch

Google bir süredir akıllı saatler için geliştirdiği işletim sistemi Wear OS yazılımını ihmal etmişti. Fakat son zamanlarda şirket yeniden yazılımla ilgili çalışmalara başladı. Yaşanan bu gelişmeler, ekibin Pixel Watch üzerine çalıştığı ipuçlarını verdi.

Google Pixel Watch

Apple Watch‘a karşı iddialı bir rakip getirmeye hazırlanan Google’ın yeni akıllı saati geçtiğimiz ay sızdırılmıştı. Jon Prosser adlı teknoloji ajanı, cihazın render görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşmıştı. Söz konusu ürünle bugün karşılaşma olasılığımız oldukça yüksek olarak değerlendiriliyor.

Google Asistan güncellemesi

Son yıllarda I/O geliştirici konferansı etkinliklerinde Google Asistan güncellemelerini ihmal etmeyen şirket, bu yıl da sürpriz yenilikler ile karşımıza çıkabilir.

Google Asistan güncellemesi

Şimdilik etkinlikte ne gibi bir Asistan özelliğiyle karşılaşacağımızı tam olarak bilmiyoruz. Fakat daha önce internete sızan bilgilere göre şirket çağrıları yanıtlama veya reddetme gibi belli başlı komutlar için “Hey Google” demenize gerek bırakmayacak bir özelliğe yoğunlaştı. Bazı kullanıcıların cihazlarında karşılaştığı bu yenilik, Guacamole modu olarak biliniyor.

Pixel 5a ve diğer beklenenler

Google, Nisan ayında Pixel 5a cihazının yolda olduğunu doğruladı. Telefonun ilk defa yıl sonunda ABD ve Japonya’da satışa çıkacağını açıkladı. Şimdilik Google’ın bütçe dostu yeni akıllı telefon modelinin ne zaman duyurulacağı belirsizliğini korusa da bugün beklenen cihazı ilk defa görmemiz olası bulunuyor.

Pixel 5a

Daha önce çeşitli sızıntılarla karşımıza çıkan Pixel Buds A serisi kablosuz kulaklıkları da şirketin yeni fiyat-performans ürünleri arasına girebilir. Son olarak küçük bir ihtimalle de olsa şirketin GS101 adlı özel bir işlemci tanıtmayı planladığı iddia ediliyor.

Google I/O 2021 nasıl izlenir?

Google, Türkiye saati ile 20:00’da en yeni teknolojilerini bizlere tanıtacak. Biz de ShiftDelete.Net ekibi olarak, canlı yayınla sizlere Google I/O 2021 canlı yayın etkinliğini aktaracağız. Yayınımız 19:35’te aşağıdaki yayından bizi izleyebilirsiniz:

Android 12googleGoogle I/Ogoogle i/o 2021google pixel 5agoogle pixel watch

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir