Google hakkında az bilinen 15 gerçek!

Günümüzde Yalnızca tek arama motoru olmayan Google; Gmail’den YouTube’a, hayatımızın, dahada doğrusu internetin olmazsa olmaz tek parçası. Biz de Google ile alakalı Bir hayli bilinmeyen 15 hakikat videomuzda, bu dev şirketin nispeten dahada az Bilinen gerçeklerini sizlerle paylaşıyoruz.

Google ile alakalı Bir hayli bilinmeyen 15 gerçek

Aslında her şey, California’daki Stanford Üniversitesi’nde öğrenci var olan Larry Page ve Sergey Brin‘in araştırma projesi ile başladı. Şimdi ise alana dünyanın en kıymetli şirketlerinden biri var.

Dilerseniz lafı dahada çok uzatmadan sizleri bu video ile baş başa bırakalım. Videonun derhal altında ise bu gerçekleri okuyabilirsiniz. İyi seyirler…

Geleneksel arama motorlarıyla yapılan aramalarda sonuçlar, anahtar kelimelerin sayfada kaç sefer göründüğü mantığı ile sıralanıyordu. bu sebeple aramalar, kolaylıkla manipüle edilebiliyordu. Bu da elbette kaliteli içeriğin önündeki en hatri sayilir büyüklükte engel. Google ise, içeriğin özgünlüğü, sayfaya verilen bağlantı ve bağlantıyı veren sayfanın kalitesi benzeri çok sayida parametreyi değerlendiren PageRank sistemi ile kullanıcıların karşısına çıktı ve 2014 seneye civarindan bunu kullandı. Page ve Brin’in evvel oluşturduğu arama motorunun ismi ise Backrub’tı. 15 Eylül 1997 tarihinde ise google.com alan isimi etkin vaziyete getirildi. dört Eylül 1998’de ise Google şirketi resmi olarak kuruldu. 2015 seneye gelindiğinde Google ve Google’a ait şirketler Alphabet adli çatı şirketin altında toplandı.

Şimdi de Google’da evvel duyduğunuzda sizi şaşırtabilecek Bir takım gerçeklere yakından bakalım.

– ABD’deki Google çalışanları hayatlarını kaybettiklerinde, maaşlarının yüzde 50’lik bölümü eşlerine 10 sene süresince ödeniyor.

– Page ve Brin, 1999 seneninde Google’ı, tek milyar dolar karşılığında, çevrimiçi tek şirket var olan Excite’a satmak istedi. Ancak, Excite CEO’su bunu reddetti. öneri 750 milyon dolara düşürüldü ama Excite’ın cevap tekrar hayır oldu. Yahoo da Google’ı satın almak istememişti. Fakat, 2002’de Google’ı 3.2 milyar dolara satın almayı öneri etti. Bu sefer Google cephesini bu önerisi reddetti. Şu anda Alphabet’in değeri ise tek trilyon dolardan fazla.

– 2009 seneninde Mountain View’daki yabani otları temizlemek ve yangın tehlikesini azaltmak amaciyla Google, keçileri kullandı. Biçilmesi koşul olan alanlar 200 keçi ile temizlendi. Bu sayede sema kirliliğinin önüne geçildiği söylense de keçileri taşıyan kamyonların havaya saldığı karbonun fazlalığı eleştirilere neden oldu.

– Google’ın da evvel ofisi tek garajdı. nihayet vakitlerde hayatımızın dayanilmaz tek parçası vaziyete gelen Bir hayli şirket benzeri Google’ın da evvel ofisi tek garajdı. Page ve Brin, çalışmalarının tek bölümünü Susan Wojcicki’nin garajında gerçekleştirdi.

– Çalışanlarının iyi beslenmesi amaciyla aş konusuna hassaslik gösteren Google, 150 metre hududuna itina gösteriyor. Çalışanlar ofis içinde rastgele tek yiyecek kaynağına 150 metreden ırak olmuyor.

– Google’ın Google Mirror olarak bilinen, her şeyi ayna yansıması benzeri gösteren tek sürümü bulunuyor. Bu elbette Çin’deki kullanıcıların engelleri aşarak Google’a ulaşmasını da sağlıyor.

– Google, köpek arkadaşı tek şirket olarak biliniyor. bütün çalışanlar şirkete köpeği ile gelebiliyor. doğal bu, kampüsteki kedilerin belli tek süre tadını kaçırıyor.

– Şirkette tertemiz çalışanlara Noogler deniliyor ve evvel çalışma haftasının nihayet gününde pervaneli tek şapka ile geziyorlar.

– Google’ın PageRank algoritmasının patenti Stanford’a ait. Bu kapsamda Google’ın evvel arama patentini elinde tutan Stanford, elbette bu vaziyette mühim tek istikbal de elde etti.

– Google, evvel etapta dört GB’lik sabit disklerde depolandı. Şirketin arama motoru algoritması evvel aşamada dört GB’lik 10 değişik sabit diskte depolanıyordu. Şimdi ise surat binlerce sunucuya sahip.

– 85 TB’den çok iki milyar satırlık koda sahip Google, her vakit takriben 45 bin kod farklığı yapıyor.

– Mountain View’da yaşayanlar, Google’ın 2006 yılından bu yana sunduğu fiyatsız internetinden faydalanıyordu. Ancak, hızın gittikçe yavaşlaması ile bu hizmet 2014 seneninde sonlandırıldı ve halka açık tertemiz tek Wi-Fi erişimi sağlandı.

– İlk etapta Google yoktu. İlk ad Backrub’tı.

– Google, Gmail’i evvel duyurduğunda her biri bunu tek Nisan şakası olarak duyurmuştu. tek Nisan şakalarıyla Bilinen şirket, bu sefer latife yapmadı. tek Nisan 2004 tarihinde dünyanın en çok kullanılan e-posta servislerinden biri yasama geçirildi.

– Google kampüsünde, çalışanların özgürce kullanabileceği, Google’ın renklerini taşıyan Bir hayli bisiklet yarisi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir