Gizlilik sözleşmesiyle tepki çeken WhatsApp milyonlarca kullanıcısını Signal ve Telegram’a kaptırdı

Kullanıcıların hatri sayilir büyüklükte reaksiyon göstermesi üstüne WhatsApp, 8 Şubat olarak için tertemiz sözleşmenin kabulüyle alakalı nihayet tarihin 15 Mayıs‘a ertelendiğini duyurmuştu. WhatsApp bu süreçte de ‘ortalıktaki hatalı verileri düzeltmeye baz alinarak çalışma yapacaklarını’ söyledi.

İNGİLTERE’DE EN ÇOK İNDİRİLEN UYGULAMA SIGNAL OLDU

İngiltere Parlamentosu’nun İçişleri Komitesi’yle paylaşılan bilgilere göre Ocak ayının evvel üç ayında Signal hayat genelinde 7.5 milyon kullanıcı, Telegram da 25 milyon kullanıcı kazandı. Her iki artışın da WhatsApp’taki kayıptan kaynaklandığı görülüyor. App Annie isimli analiz şirketinin derlediği bilgilere göre WhatsApp ay başında İngiltere’de en çok indirilen 8. uygulama iken, 12 ocakta itibariyle sıralamada 23’e düştü. bunun için karşın Signal 6 Ocak’ta sıralamada evvel 1000’de dahi değilken, 9 Ocak’ta ise İngiltere’de en çok indirilen uygulama oldu.

“VERİ PAYLAŞIMINDA DEĞİŞİKLİK YOK”

Parlamentonun İçişleri Komisyonu’nda konuşan WhatsApp’ın Avrupa, ortada doğu ve Afrika sorumlusu Niamh Sweeney, uygulamadan kaçış sebebinin tertemiz saklılık sözleşmesindeki farklıklar olduğuna inandıklarını söyledi.

Yeni düzenlemenin iki emeli olduğunu belirten Sweeney, bunları şöyle sıraladı: İş irtibatlı mesajlaşmalarla alakalı tertemiz özellikler getirmek ve uygulamanın var sözleşmelerine ait ‘daha çok açıklık ve şeffaflık getirmek’.

Sweeney, “Dünyanın hiçbir yerinde Facebook ile veri paylaşımımızda tek farklık yok” dedi.

“BU TİP DEĞİŞİKLİKLER OLAĞANDIŞI DEĞİL”

Sosyal medyada, WhatsApp’ın yaptığı değişikliğin veri paylaşımıyla alakalı olduğuna değin söylemler paylaşılıyordu. Guardian gazetesinin haberine göre App Annie’nin pazarlama müdürü Amir Ghodrati şu yorumu yaptı:

“Mesajlaşma ve yasamsal ağlarda bu tip farklıklar olağandışı değil. Uygulamaların nitelikleri gereği ve başlıca özelliklerinin de başkalarıyla iletişim kurmak olmasından dolayı, büyümeleri de var vaziyetlerde hızlı oluyor. nihayet ani çok senede şifreli mesajlaşma özelliğine odaklanan uygulamalara talebin arttığını gördük.”

UÇTAN UCA ŞİFRELEME

Ghodrati, şifreli mesajlaşmalara var olan talebin WhatsApp’ın ‘halkla ilişkiler felaketi’nden evvel artmaya başladığını söyledi:

“Gizlilik nitelikleri sağlayan mesajlaşma uygulamaları 2020’nin evvel yarısında hatri sayilir büyüklükte istek gördü. Bu uygulamaların etkin kullanıcıları alternatiflerine mukayese et %30 dahada fazlaydı. Signal, Telegram, Wickr ve WhatsApp benzeri uygulamalar uçtan uca şifrelemeden ‘kendi kendini imha eden’ veri transferine civarindan Bir hayli kalite sunuyor.”

“WHATSAPP’IN GİZLİLİK ÖZELLİKLERİ TELEGRAM’DAN dahada GÜÇLÜ”

Guardian’ın haberine göre WhatsApp’ın saklılık özellikleri, Bir takım açılardan rakibi Telegram’dan dahada güçlü. WhatsApp herkese  ters istenmediği halde uçtan uça şifreleme özelliği sunuyor, bu da hizmet sağlayıcısının kullanıcıların mesajlarına erişimini engelliyor. Bu Yalnızca hususi şirketler ile kullanıcıları arasındaki mesajlaşmada olabilitesi çok değil.

Telegram ise, ‘gizli mesajlaşmalar’ amaciyla uçtan uca şifreleme özelliğini açma seçeneği sunuyor. Dolayısıyla kullanıcıların şifrelenmesini istek ettikleri her hasbihal amaciyla ayrı ayrı bu özelliği açması gerekiyor. Telegram’ın sık suallen sualler bölümünde de bu özelliğin ‘ortalama tek kişiden dahada çok saklılık isteyenler için’ olduğu belirtiliyor.

BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir