‘Gelişim Roket Takımı’ bu yıl da TEKNOFEST’te

İlkokuldan lisansüstü ve mezun seviyesine civarindan binlerce genç, hayallerini gerçekleştirmek amaciyla 34 değişik kategoride düzen edecek TEKNOFEST 2021 (Havacılık, feza ve Teknoloji Festivali) Teknoloji Yarışmaları’na 28 Şubat’a civarindan müracaat yapabilecek. ‘Gelişim Roket Takımı’nın evvel yarışmaya 6 kişilik Mekatronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden oluşan tek ekiple katıldığını anımsadan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, “Genel puanlamada 570 takım arasından evvel 49 takım içinde yer alıp, atış yapma hakkı galip gelen ekipler içerisine girdik. Atış alanında 5 etiketin 4’ü tamamlanmış alçak irtifadaki 34 takım arasından 13’üncü olma başarısını gösterdik” dedi.

“Sonuçlar başarılı”

2020 seneninde çalışmaların genişletildiğini ve üç değişik takım oluşturduklarını söyleyen Gayretli, “Bilgisayar Mühendisliği, endüstri Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümlerinden öğrencilerin takımlara katılımlarıyla bin 500, üç bin ve 10 bin metre değişik irtifa roket kategorilerinde üç değişik takım ile yarışmaya katıldık. Bunlardan bin 500 metre irtifa takımımız var olan “Kuzgun Roket Takımı” 2. aşamaya geçmeye dogruluk kazandı. üç bin metre irtifa takımımız var olan “Alaca Roket Takımı” Ön Tasarım Raporunda 313 takım arasından 18’inci oldu. Yalnızca tek evvelki sene finale çıkan takım yarışmacılarının katılabildiği 10 bin metre irtifa “Pegasus Roket Takımı” ise 22 takım arasında 9’uncu oldu ve her üç takım da puanlamada gayet başarılı neticeler aldı” diye konuştu.

“Amacımız müdafaa sanayine mühendislik yetiştirmek”

2021 seneninde ise Mekatronik Mühendisliği, pc Mühendisliği ve tayyare Mühendisliği Bölümlerinden öğrencilerin de ‘Gelişim Roket Takımı’ içinde yer alacağını belirten Gayretli, “Bu sene Teknofest Roket yarışmasına üç bin metre irtifa kategorisinde iki takım olarak katılacağız. Üniversite olarak çalışmalarımızla öncü, beyin göçünü tersine döndüren Türk müdafaa sanayisinin liderleri Aselsan ve Roketsan benzeri kuruluşlarda istihdam edilebilecek ve bu kuruluşlarla birlikte projeler üretecek mühendisler yetiştirmeyi amaç ediniyoruz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir