Geçmişten günümüze iPhone modelleri!

İlk olarak 9 ocakta 2007’de Steve Jobs tarafından tanıtılan ve döneme göre tek devrim var olan evvel iPhone modelinin üzerinden 13 sene geçti. 13. yaşını dolduran iPhone ailesi iPhone 11 Pro ve Pro Max modellerine civarindan erişmiş durumda.

Biz de evvel iPhone ile başlayan, iPhone X ile hatri sayilir büyüklükte tek değişime uğrayan ve vaziyeti hazırda iPhone 11 serisine civarindan ulaşan bu serüveni sizler amaciyla tek araya getirdik. İşte tertemiz kuşak iPhone yeni sezon modelleri öncesinde geçmişten günümüze iPhone modelleri!

Karşınızda evvel iPhone – Akıllı telefon tekrar buluş edildi! 

2007 seneninde Steve Jobs‘ın mükemmel sunumuyla tanıtılan iPhone, belki Bir takım donanımsal özellikler itibariyle var rakiplerinin gerisinde de olsa, o vakte civarindan sunulmamış tek hayat kullanıcılara sunuyordu.

O vaktin kuvvetli ismi Nokia’nın tuşlu ve uzunca vakittir rastgele tek yenilik yapmadığı Symbian tabanlı akıllı telefonlar ve Windows Mobile ekosistemlerinden kullanıcılar oldukça sıkılmışlardı. Bu sistemler hemide yavaştı ayni vakitte da kendisi kendilerini tekrar edip duruyorlardı.

2007 seneninde evvel kez kapasitif dokunmatik ekran kullanan Apple, o vakit amaciyla oldukça geniş tek ekran boyutu var olan 3.5 inç’i seçenek etmişti. Tamamiyle ekrandan oluşan iPhone, Yalnızca tek adet fiziki tuşa sahipti.

Arayüzü Tamamiyle dokunmatik odaklı hazırlanan iPhone OS, o vakit şimdiki benzeri iOS yerine sahip değildi. Hem de gelişmiş tek uygulama marketi dahi yoktu. 3G dahi desteklemiyordu.

(iOS isimi o vakit Cisco tarafından patentlenmişti. Cisco’nun network cihazlarında çalışan tek sistemdi. dahada ardindan iPhone OS adı, iOS’e çevrildi)

iPhone, o vakte civarindan hiç tek akıllı telefonun sunamadığı müzik Tecrübenini bizlere sunuyordu. iPod olarak adlandırılan müzik çalarıyla beraber, eşsiz tek iTunes senkronizasyonu sunuyordu.

Bunun haricinde Tamamiyle dokunmatik ekran amaciyla hazırlanmış var olan arayüz, ekran kilidini açmayı dahi o vakit eğlenceli vaziyete getirmişti. İnsanlar “swipe” isimi verilen sürükleme işlemini oldukça sevmişti.

WiFi üzerinden hızlı tek şekilde WEB deneyimi sunan ürün, 2G bağlantıya sahip olmasının eksikliğini de evvel çıktığında çok hissettirmemişti. Zati o dönemlerde 3G inanılmaz yaygın değildi.

İlk iPhone özellikleri

11.6 mm kalınlığında ve 135 gr ağırlığında var olan evvel iPhone, şimdiki telefonlarla karşılaştırdığımızda kalın benzeri gözüküyor. ama bu telefonun döneminde en hatri sayilir büyüklükte rakibi Nokia N95′e bakarsak, iPhone’un ne civarindan ince olduğunun farkına varıyoruz.

320 x 480 piksel çözünürlüğünde TFT LCD kapasitif ekran kullanan firma, dönemine göre çok sayılabilecek çözünürlük ve ekran kombinasyonunu, ayrım olusturan kapasitif ekranla bizlere sunuyordu.

Gücünü 412 MHz hızında çalışan tek çekirdekli ARM 11 işlemciden alan telefonun grafik işlemcisi ise PowerVR MBX’di.

128 MB eDRAM, 4/8 ve 16 GB dahili hafıza seçenekleri, LED flaş desteği olmayan iki piksel kamera benzeri özelliklere sahip var olan ürün, 8 saat konuşma süresi sunabiliyor, 24 saatte müzik dinletebiliyordu.

Ne civarindan Sattı?

9 ocakta 2007’de satışa çıkan iPhone, 6.1 milyon satış rakamıyla dikkat çekti.

iPhone 3G

Apple’ın 9 Haziran 2008′de WWDC etkinliğinde tanıtılan iPhone 3G, esasında 3G destekleyen ve belli tek süre dahada ilerletilmiş tek iPhone modeli oldu diyebiliriz.

Pek çok mühim avantajını iOS güncellemesiyle alan ürün, tasarım olarak ve teknik özellikler olarak keskin tek farklılık sunmuyordu.

İlk iPhone modelindeki metal kaplamaya yer verilmeyen iPhone 3G, art tarafında parlak ve kati plastik malzemeyi kullanıyordu. kara ve ak seçeneği var olan cihazın Yalnızca art kasa rengi değişiyordu. Başka bir deyişle ak iPhone 3G alsanız dahi ön yüzü kara kalmaya ayni ritimde devam ediyordu. bu sebeple kara sürüm dahada çok satılmıştı.

iPhone 3G özellikleri

İlk kuşak iPhone’daki 412 MHz hızındaki işlemciyi kullanan iPhone 3G, dört GB’lık hafıza seçeneğine sahip değildi. Öncelikle 8 ve 16 GB alternatifleri dahada sonra 16 GB ak modeli satışa sunulmuştu.

3G desteği ile birlikte GPS desteğine de kavuşan iPhone 3G, tekrar iki Megapiksellik anne kameraya sahipti.

iPhone 3G, evvel kuşak iPhone’a göre dahada kalındı. En kalın noktası 12.3 milimetre seviyesindeydi.  128 MB RAM ile birlikte düşük tek donanım sunan ürün iOS 4.2.1’e civarindan güncelleme aldı.

App Store ile birlikte artık uygulama dünyasının da entegre olmaya başladığı evvel iPhone olarak dikkat çeken ürün, eleştiri alsa da hızlı tek şekilde benimsenmişti.

Fakat dahada hızlı ve dahada özellikli tek iPhone’a gereksinim vardı. o nedenle evvel iPhone ve iPhone 3G yeni sezon modelleri çok güncelleme de almadılar ve hızlı tek şekilde tozlu raflardaki yerlerini aldılar.

iPhone 3GS

8 Haziran 2009‘da üçüncü kuşak iPhone olan iPhone 3GS  tanıtıldı. iPhone 3G ile aynı fiziki özelliklere sahip ürün, Yalnızca donanımsal değişimler hasebiyle iki gr civarindan dahada ağırdı. iOS üç ile birlikte piyasaya sürüldü ve iOS 6.1.6 sürümüne civarindan güncellendi.

iPhone 3GS özellikleri

Eskimiş ARM11 mimarisi adina zamanına göre güncel var olan ARM Cortex A8 mimarisini kullanan tek çekirdekli 600 MHz hızında çalışan işlemci, grafik birimi olarak da PowerVR SGX535‘i kullanıyordu.

Yılına ve kullanıldığı ekran çözünürlüğüne göre kuvvetli tek donanıma sahip var olan iPhone 3GS, RAM seviyesini de iki katı yukarıya taşıdı. 128 MB adina 256 MB RAM ile gelen ürün, 32 GB‘lık depolama seçeneğiyle de farkını alana koymuştu.

Yine 3.5 inçlik 16 milyon renk destekli 320 x 480 piksel çözünürlüğündeki kapasitif ekranın kullanıldığı cihazda, kamera iki Mepapikselden 3.2 Megapiksel seviyesine çıkarıldı.

iPhone ve iPhone 3G modellerinde evvel çıktığı vakit video kayıt özelliği bulunmuyordu ama iPhone 3GS, 480p 30 FPS video kayıt yapabiliyordu.

Pil ömründe de iyileştirmeler sunan cihaz, konuşma süresini 12 saate, müzik oynatma süresini ise 30 saat seviyesine civarindan çıkartmıştı.

iPhone dört –  İlk hatri sayilir büyüklükte değişim

iPhone 3GS dahil ekran nitelikleri ve tasarım olarak birbirine benzeyen iPhone modelleri, dördüncü kuşak telefon Başka bir deyişle iPhone dört ile hatri sayilir büyüklükte tek değişime imzasini attı. 7 Haziran 2010 seneninde Steve Jobs tarafından tanıtılan iPhone 4, geçtiğimiz seneye civarindan 8 GB sürümüyle satışa kalmayı başarmıştı.

Özellikle Retina ekran kavramını hayatımıza sokan Apple, tekrar 3.5 inç ekran büyüklüğünü benimsedi ama ekran çözünürlüğünü çok ağırbaşlı seviyede yukarıya taşıdı.

640 x 960 piksel çözünürlüğündeki ekran, 3.5 inçte 330 ppi seviyesine tekabül ediyordu. Steve Jobs’a göre insan gözü 300 ppi’dan ardindan pikselleri algılayamıyordu. o nedenle de isimi Retina ekran olarak kaldı.

Gerçekten zamanına göre çok ileride var olan ekran teknolojisi sayesinde iPhone, uzunca tek vakit bu konuyla alakali referans olarak onay edildi. Pikselleri görmek çok zor, görsel pürüzsüzdü.

Tasarımını Tamamiyle değiştiren Apple, cihazın Daha tek iPhone olduğunu bizlere hissettirmeyi başarıyordu. Tamamiyle metal çerçevenin kullanıldığı cihaz, ön ve art bölümündeki cam kaplamayla benim düsünceme göre Daha en şık iPhone modeli olmayı başarıyor.

Anten meselesi yaşamış var olan iPhone 4, Apple’ın en çok destek alan modellerinden tek tanesi. iOS 4 ile çıkan cihaz, iOS 7 sürümünü de almıştı. En nihayet iOS 7.1.1 sürümüne civarindan da desteği ayni ritimde devam etti.

Hem incelik ayni vakitte da yükseklik açısından tasarımsal olarak kült olarak onay edilen iPhone 4, donanım açısından da ağırbaşlı geliştirmeler içeriyor.

iPhone dört özellikleri

256 MB seviyesindeki RAM’i 512 MB‘a çıkartan Apple, 3GS’teki 600 MHz hızında çalışan ARM Cortex A8 mimarisindeki işlemciyi 1 GHz‘e çıkarttı. PowerVR SGX535 grafik işlemcisini kullanan model, geliştirilmiş art kamera ve serideki evvel ön kameraya sahip olma ünvanını da eline aldı.

1/3.2′‘ sensöre sahip 5 piksel + LED flaşlı anne kamera, 720p video kaydı yapabiliyorken ön taraftaki kamera ise VGA çözünürlüğündeydi. Ön kamerada da 480p video kaydı mevcuttu.

16 / 32 ve 64 GB dahili hafıza seçeneklerine sahip var olan iPhone 4, evvel kez tam manasıyla ak renk seçeneğine de kavuşan iPhone modeli oldu. Telefonun artık ön tarafı da ak gözüküyordu.

iPhone 4S ile çift çekirdek çagi başladı!

Apple’ın 5. kuşak iPhone modeli iPhone 4S, iPhone 3G – 3GS modellerindeki gelişimi andırıyor. Anten sisteminin değişmesi neticesiyle oluşan görsel farkların haricinde Bir hayli tasarım farkı var olmayan cihazlarda, ekran tarafında da farklılık bulunmuyor. Değişim cihazın Yalnızca teknik özelliklerindeydi.

iPhone 4S, dört Ekim 2011’de Cupertino, California’da “Let’s Talk iPhone” etkinliğinde Tim Cook tarafından tanıtılmıştı.

2011 seneye dönecek olduğumuzda Apple’ın Siri isimli sesli asistanı ile yazılımsal olarak yenilikler alana koyan Apple, çift çekirdekli A5 işlemcisiyle dikkat çekiyordu.

Retina ekranla yükselen çözünürlük ve oyunlardaki yükselen görsel kalite, dahada kuvvetli tek grafik işlemciye gereksinim duyuyordu. Apple A5, ARM Cortex A9 mimarisini esas alan tek GHz hızındaki çift çekirdekli işlemciden ve PowerVR SGX543MP2 grafik işlemciden gücünü alıyordu. aygıt tekrar 512 MB RAM’e sahipti.

Güçlenen işlemcisiyle birlikte gelişmiş 8 Megapiksel çözünürlüğündeki anne kamera, Full HD video kaydı yapabiliyordu. Ayrı olarak aygıt HDR fotoğraflar da kaydedebiliyordu.

Yenilenen işlemci yüzde 10 dahada az güç tüketiyordu. 1420 mAh bataryaya sahip var olan aygıt 3G’de 8 saat konuşma süresi sunuyordu.

İlk olarak iOS 5 sürümüyle birlikte tanıtılmıştı.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone 5

iPhone 5, 12 Eylül 2012’de Tim Cook tarafından tanıtıldı. Kasa tasarımı tarafında değişikliklere uğrayan telefon, artık dahada ince ve hafifti. 123.8 x 58.6 x 7.6 mm, ağırlığı 112 gr var olan iPhone 5, iPhone 4S’e göre yüzde 18 dahada ince ve yüzde 20 dahada hafifti.

iPhone 5 özellikleri

Ekranı dahada uzayan ve böylelikle dört ‘ var olan akıllı telefonun çözünürlüğü ise 640 x 1135 piksel oldu. PPI değeri ise iPhone dört ve 4S ile derhal hemen aynı seviyede kaldı. (326ppi)

Çift çekirdekli Apple A6 işlemcisiyle ARM Cortex A15 mimarisinin geliştirilmiş tek sürümünü kullanan Apple, işlemciyi 1.3 GHz hızında piyasaya sürdü. tek GB RAM geliştirmesini üzerinde bulunduran cihazın grafik işlemcisi de yenilendi. PowerVR SGX 543MP3 grafik işlemcisiyle başarılı tek oyun deneyimi sunan cihaz, Ayrı olarak LTE / 4G desteği sunan da evvel iPhone modeli.

Yine 8 piksel kamerayla gelen iPhone 5, lenste tek takım yenilikler sunmuştu. Ön kamera ise 1.2 piksel seviyesine çıkartılmıştı.

1440 mAh’lik bataryanın kullanıldığı iPhone 5, 3G‘de 8 saat konuşma süresi ve 40 saate civarindan müzik oynatma süresi bizlere sundu. aygıt iOS 6 sürümü ile tanıtıldı.

iPhone 5S – Dünyada evvel 64 bit işlemcili akıllı telefon!

Tüm “S” serilerinde olduğu gibi iPhone 5S‘te de işlemci ve kamera özellikleri üzerinde geliştirmeler yapan Apple, 20 Eylül 2013’te iPhone 5S’i tanıttı.

iPhone 5s İnceleme

iPhone 5s İnceleme

Parmak izi okuyucusu özelliğiyle ses getiren iPhone 5S, Yalnızca teknoloji mağazalarında değil, BİM benzeri marketlerde dahi satışa çıkmaya hazırlanıyor. Operatörler ise bu ürünü tek Kasım’dan bu yana müşterilerine ulaştıracağını duyurdu. Geniş ekranlı Android işletim sistemine sahip tertemiz modellerin karşısına çıkan iPhone 5S’i çetin tek rekabet bekliyor. Tüketicilerin bu ürüne gösterdiği alaka ve satış performansı, Apple’ın geleceği için de çok önemli. iPhone 5S inceleme videosu #video_3214# 3200 TL’den başlasa da kısa sürede 1.000 Lira civarindan ucuzlayarak 2,200 TL’ye bulunabilecek var olan tertemiz modele bu videoda dahada yakından bakacağız. ayrıntılı teknik

iPhone 5S, evvel iPhone’un işlemcisine göre 40 kat dahada hızlı olan ve yeryüzünde evvel kez 64 Bit tasarıma sahip olan A7 işlemciden gücünü alıyor. Ayrı olarak cihazda M7 kod isimli devinim işlemcisi de bulunuyor.

iPhone 5S‘in OpenGL ES 3.0 destekli tertemiz grafik işlemcisi PowerVR G6430, cihazın en mühim performans artışı olarak dikkat çekiyor.

İki LED flaş ve tertemiz iSight kamera

Kameradaki diyafram açıklığını iPhone 5S‘te f2.4‘ten f2.2′ye düşüren Apple8 Megapiksel çözünürlükteki yeni iSight kamerası ile gelişmiş bir resim deneyimi sundu.

İki adet LED flaşın bulunduğu iPhone 5S‘in, resim ile alakalı dikkat çeken tek başka özelliği ise flaşın ortamdaki renklere ve ışığa göre otomatik olarak algılaması ve daha kaliteli fotoğraflar çekebilmesi olarak göze çarpıyor.

iPhone 5S parmak izi okuyucusu ile daha güvenli!

Birçok sızıntı haberlerinden hatırlayacağınız benzeri iPhone 5S’te parmak izi sensörünün (Touch ID) kullanılması konuşuluyordu. Apple etkinliğinde bu kalite nihayetinde resmiyet kazandı.

Mobil güvenliği iPhone 5S ile tek adım dahada ileriye taşıyan Apple, anne ekran tuşuna yerleştirdiği Touch ID ile kullanıcıların telefonlarına şifre koymasınaApp Store ve iTunes Store‘a şifre girmek yerine parmak izleri ile giriş yapabilmelerine ve uygulamalara yine parmak izleri ile şifre koyabilmelerine imkan tanıyor.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone 5C

Apple, 20 Eylül 2013’te iPhone 5S modeliyle birlikte dahada ahenk gösteren fiyatlı iPhone 5C modelini tanıttı. Tamamiyle parlatılmış dayanıklı polikarbon malzemeden üretilen iPhone 5C, donanım olarak da iPhone 5 seviyesindeydi.

Sertleştirilmiş polikarbon kasasıyla darbelere karşı dahada dayanıklı yapıda olan iPhone 5Cfarklı renk seçeneğine de sahip. Bu renkler ise beyazmavikırmızıturuncu (kavuniçi) ve yeşil olarak sıralanıyor.

AppleiPhone 5C’yi çok ahenk gösteren ücrete satışa sunmuyor ama kendisinin kar marjını dahada da yukarıya çekiyor. iPhone 5’e göre maaliyeti hayli azalan cihazın, satış ücreti dahada ahenk gösteren olsa dahi firmanın dahada çok işine yaramış benzeri gözüküyor.

iPhone 5‘e göre dahada ağır ve dahada kalın olan iPhone 5C, 9 mm kalınlığıyla dikkat çekiyor. iPhone 5‘in kalınlığını anımsayacak olduğumuzda 7.6 mm rakamı karşımıza çıkıyor. Arada azımsanmayacak ayrım olduğu tek gerçek. Ürünün ağırlığı da 130 gram seviyesinde.

iPhone 5C’nin satış rakamlarına baktığımızda da çok başarılı olmayan tek model olduğunu söyleyebiliriz.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone 6

9 Eylül 2014’te iki tertemiz iPhone modelini tanıtan Apple, iPhone 6′da oldukça radikal değişimler yaptı.

Tek el kullanım rahatlığını benimseyen dahada evvelki iPhone modelleri, iPhone 6 ile 4.7 inç seviyesine çıkmış oldu. Ayrı olarak tertemiz kuşak işlemci ve NFC teknolojileri de yenilikler arasında. iPhone 6’nın 4.7 ‘ büyüklüğündeki Retina HD ekranı iPhone 5s’e mukayese et yüzde 38 dahada çok piksel barındırırken, ekran çözünürlüğü ise 1334 x 750 olarak açıklandı.

iPhone 6 özellikleri

iSight kamerada 8 MP çözünürlük ve f/2,2 diyafram olanı yer alıyor. Panoramik çekim konusuna odaklanan kamerada 43 megapiksele civarindan panoramik çekim yapılacak. 30 ve ya 60 fps hızda 1080p video kaydı da iPhone 6’da mümkün olacak. Ayrı olarak yavaş çekimde 120 fps ve 240 fps videoları da yeni kamera ile kaydedebileceksiniz.

iPhone 6‘nın yenilenen tasarımında en çok dikkat çeken şey inceliği. Sadece 6,9 milimetre kalınlıkta var olan aygıt evvelki modelden (5S) 0,7 milimetre dahada ince.

1.4 GHz hızında çalışan çift çekirdekli ve 64 bit destekli A8 işlemcisini kullanan iPhone 6, grafik tarafında kendini geliştiriyor. 6 çekirdekli PowerVR GX6650 GPU’sunu kullanan ürün, tertemiz kuşak 20nm imalat teknolojisini kullanıyor.  2 milyar transistör bulunan ve evvelki yongadan (A7) dahada minik var olan A8 işlemci ile 50 kata varan işlemci gücü ve grafik işlemlerinde yüzde 84‘e varan performans artışı argüman ediliyor. Cihazın RAM’i tekrar evvelki modeller benzeri 1 GB.

Apple operatörler açısından hatri sayilir büyüklükte bombayı ise WiFi üzerinden müzakere özelliği ile patlattı. üç kat hızlı kablosuz ağ irtibatı sunacak var olan aygıt 20 bant destekli LTE kullanımına da açık.

NFC’yi Yalnızca Apple Pay‘de kullanabilecek var olan iPhone 6, 1810 mAh gücünde bataryaya sahip. Bu da cihaza 3G’de 14 saate civarindan konuşma süresi sağlıyor.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone 6 Plus

Apple, 9 Eylül 2014 tarihinde iPhone 6 ile birlikte tertemiz phablet modeli iPhone 6 Plus’ı da duyurmuştu. iPhone 6 Plus, Apple’ın 5.5 inçlik tertemiz amiral gemisi. böylelikle hatri sayilir büyüklükte telefon istek eden kullanıcılar artık Apple seçeneğini de masaya yatıracaklar.

iPhone 6 Plus İnceleme

iPhone 6 Plus İnceleme

9 Eylül’de iPhone 6 tanıtılırken Apple’ın tek sürprizi dahada vardı. O da 5.5 inç büyüklüğündeki iPhone 6 Plus. istek patlaması gören iPhone 6 Plus, iPhone serisinin phablet modeli olarak dikkat çekiyor. :: iPhone 6s İncelemesi iPhone 6 Plus incelemesi 2915 mAh bataryasıyla iPhone 6’ya ve önceki iPhone modellerine göre derhal hemen iki kat dahada yüksek pil ömrü sunan iPhone 6 Plus’ın en büyük avantajı pil ömrü olacak gibi.  Ekranı da unutmamak gerekiyor. iPhone dört ile gelen Retina ekrandan bu yana 326 ppi hududunu benimseyen Apple, 5.5 inçlik

Apple‘ın “phablet” sınıfındaki evvel cihazı olan iPhone 6 Plus, temelde tertemiz model iPhone 6‘nın üstüne inşa ediliyor. Kısaca slogan “Büyük ekran, fazladan kullanım alanı”

Teknik özellikleri birçok noktada kesişen iki aygıt arasında ekran büyüklüğü ve bunun için bağlı olarak boyut farklığı laf konusu.

iPhone 6 Plus özellikleri

iPhone 6 Plus‘ın 5.5 inç büyüklüğündeki ekranı Apple tarafından “Retina HD” olarak adlandırılıyor. Apple‘ın Bir hayli Bilinen özelliğe kendine has isimler arama alışkanlığı burada da devreye girmiş. Aslında “Retina HD” ekran ifadesiyle kast edilen çözünürlük 1080×1920 HD çözünürlüğü.

iPhone 6 Plus‘ın en boy oranını ise evvelki model iPhone 5s de olduğu gibi 16:9 olarak dikkat çekiyor. Ekranın sağladığı inç başına piksel değeri ise 401 olarak açıklanmış durumda. iPhone 6 Plus‘ın geniş ekranı özellikle yatay modda kullanılırken Bir hayli uygulamada iPad ve iPad Mini benzeri ayrıntılı arayüz sunuyor.

Yüzde 185 dahada çok piksel

iPhone 6 Plus‘ın Retina HD çözünürlüklü ekranını önceki modellerle mukayese edecek olursak, iPhone 5‘in ve 5S‘in 4 inç‘lik ekranlarına göre yüzde 185 oranında dahada çok piksel sunduğu söylenebilir. Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz sene tanıtılan iPhone 5s‘in ekran çözünürlüğü 1136×640 çözünürlüğündeydi.

Anodize edilmiş aluminyum kasa

iPhone 6 Plus‘ın kasasına göz atacak olursak, Apple‘ın Bir hayli ürününde seçenek ettiği anodize edilmiş alüminyum kasayı tertemiz cihazda da kullandığı görülüyor. Klasik elma logosu ise paslanmaz kati malzemeden üretilmiş. iPhone 5s‘ten 0.5 mm daha ince var olan tertemiz cihaz 7.1 mm kalınlığa sahip. Bu alandaki rekoru iPhone 6‘ya bırakan iPhone 6 Plus, küçük ekranlı kardeşinden sadece 0.2 mm kalın. tertemiz cihazın ağırlığı ise 172 gram.

Yeni kamera özellikleri

iPhone 6 Plus’ın 8 megapiksellik iSight kamerası, 1080p video yakalama özelliğine sahip. tertemiz aygıt saniyede 30 ve 60 kare hızlarında video yakalayabiliyor. Ağır çekim özelliğinde ise saniyedeki kare hızı 240’a civarindan yükseliyor. True Tone Flash destekli merceğin diyafram açıklığı ise evvelki modellerde olduğu benzeri 2.2 olarak belirtilmiş durumda. dahada hızlı odaklanma ve geliştirilmiş görsel stabilizasyonu kaliteli fotoğraflara imkan sağlıyor. iPhone 6 Plus‘un ön kamerası da özçekim akımından nasibini almış. FaceTime HD kameranın merceği 2.2 diyafram açıklığına sahip ve yüzde 81 dahada çok ziya alıyor.

Pil ömründe iPhone 6 Plus önde

iPhone 6 Plus‘ın minik ekranlı kardeşine ayrım attığı alanlardan birisi ise pil. Bu alanda iPhone 6 Plus‘ın 5.5 ‘ ekran ile genişleyen boyutu pile de müspet yansıyor. iPhone 6 Plus 80 saat müzik, 14 saat video, 12 saat Wi-Fi, LTE ve 3G internet deneyimi sunuyor. 24 saat 3G konuşma süresi sağlayan tertemiz cihazın bekleme süresi ise 16 gün.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone 6s ve iPhone 6s Plus

iPhone 6 serisinin performansı ve nitelikleri geliştirilmiş sürümü var olan iPhone 6s ailesi, aynı kasa üstüne zenginleştirilmiş donanım özellikleriyle geldi.

iPhone 6s İnceleme

iPhone 6s İnceleme

iPhone 6s tanıtımına Türkiye’den katılan tek web mecrası var olan ShiftDelete.Net, iPhone 6s ön incelemesini yeryüzünde evvel yapanlardan olmuştu. tekrar Türkiye’de evvel incelediğimiz iPhone 6s incelemesini, iPhone 6s’in ülkemizde resmen satışa sunulmasıyla birlikte güncelliyoruz. iPhone 6s analiz Apple’ın tertemiz modeli iPhone 6s, geçirdiği güncellemelerle birlikte gelmiş geçmiş en iddialı iPhone yeni sezon modelleri arasında dorukta dersek yanılmış olmayız. iPhone 6’da tenkitlen Bir hayli özellik, iPhone 6s ile birlikte geliyor ve Hem de rakiplerinin de önüne geçiyor. :: iPhone 6s Plus incelemesini izlemek amaciyla buraya tıklayın :: iPhone 6s ile iPhone

iPhone 6s Plus İncelemesi

iPhone 6s Plus İncelemesi

9 Eylül’de düzen eden Apple’ın iPhone 6s ve iPhone 6s Plus lansmanına Türkiye’den katılan evvel internet sitesi var olan ShiftDelete.Net, tertemiz modellerin evvel olarak ön analiz videolarını sunmuştu. dahada ardindan Türkiye’de evvel olarak tekrar iPhone 6s detaylı incelemesini size sunmuştuk. Şimdi de sıra iPhone 6s Plus incelememizde. :: ayrıntılı iPhone 6s incelememizi buraya tıklayarak izleyebilirsiniz… :: iPhone 6s ile iPhone 6 karşılaştırma videomuzu buradan izleyebilirsiniz… Karşınızda ayrıntılı iPhone 6s Plus incelemesi Apple, iPhone 6s ailesinde eş yeniliklerle geliyor. iPhone 6s Plus da bu yeniliklerden nasibini alıyor. 3D Touch, yenilenen

3D Touch ile tanışın

AppleiPhone 5 ile var ekran boyutunu değiştirmiş iPhone 6 ve iPhone 6 Plus yeni sezon modelleri ile bütün tabularını yıkmıştı.

4.7 inç boyutunda iPhone 6 ve 5.5 inç boyutunda iPhone 6 Plus yeni sezon modelleri ile geçtiğimiz sene karşımıza çıkan Apple, evvel etapta menfi tepkiye maruz kalmış ama dahada ardindan hatri sayilir büyüklükte ekranda iOS deneyimi kullanıcılar tarafından beğenilmişti.

Apple’ın bu sene da 4.7 inç boyutunda iPhone 6s ve 5.5 inç boyutunda iPhone 6s Plus modeli ile karşımıza çıkması pek de sürpriz olmadı.

Yani ekran tarafında iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, iPhone 6 ve 6 Plus ile eş tek yapıda diyebiliriz. elbet 3D Touch özelliğini saymazsak.

3D Touch özelliğiyle birlikte artık iPhone kullanıcıları, ekrana uyguladıkları baskının şiddetine göre açılan seçeneklerden tek tanesini tıklayabilecek. Örneğin Twitter uygulama ikonuna kati bastınız ve karşınıza çıkan menüden tertemiz tweet özelliğini seçtiniz. Başka bir deyişle uygulamaya girmeden, tertemiz tweet atacak alana girebildiniz.

3D Touch kullanım Tecrübenini müspet istikamette etkileyen tek yenilik olmayı başardı.

iPhone 6s ile iki GB RAM’e geçiyoruz!

Donanıma baktığımızda 1.84 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Apple A9 işlemcisinin kullanıldığı cihazdaki grafik birimi ise PowerVR GT7600 olarak dikkat çekiyor. En mühim ayrinti kullanılan grafik işlemci dört değil 6 çekirdekli yapıda!

iPhone 6s Plus, donanımıyla ön plana çıkıyor diyorduk. Bunun en mühim hamlesi ise iki GB’lık RAM.

iOS 9 güncellemesi ile çıkışını gerçekleştirecek olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde Apple radikal tek karar alıp 2 GB RAM kullanmış.

iPhone 6s Kamera Özellikleri

Son dönemlerde firmalar telefonlarının kamera özelliklerini ön plana çıkarmaya başladı. Apple’ın da bu furyaya katılması ve Phone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde Megapiksel’i yükseltmesi bekleniyordu.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinde f/2.2 değerinde 12 Megapiksel arka ve 5 Megapiksel çözünürlüğünde ön kamera bulunuyor.

iPhone 6s kamerası ayrıca 4K video kaydı da yapabilecek. iPhone 6s Plus modelinde tekrar OIS destekli tek kamera bulunuyor. OIS desteği düz iPhone 6s modelinde bulunmuyor.

Batarya

Apple, bu vakte civarindan üretmiş olduğu iPhone modellerinde batarya ile alakalı hep cimri davranmıştı. Sadece iPhone 6 Plus modelinde kullanılan 2915 mAh kapasiteli batarya kolayca tek ile 1.5 vakit arasında kullanım sunuyor. ama bu durum iPhone 6 için bunun benzeri değil. iPhone 6’nın 1810 mAh kapasiteli bataryası, yoğun kullanımda tek bugünü anca tamamlayabiliyor.

Apple’ın iPhone 6s ile batarya ile alakalı tek atilim yapması bekleniyordu. ama beklenen olmadı. Apple iPhone 6s’te batarya boyutunu küçülterek 1715 mAh gücünde tek bataryayla karşımıza çıktı.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone SE

iPhone 6 ile birlikte 4.7 ve 5.5 inç ekran çözünürlüklerine çıkan Apple, Daha dört ‘ boyutlarına sadık var olan kullanıcı kitlesini de unutmadı. iPhone 5S ile aynı kasa özelliklerine sahip var olan iPhone SE, Bir hayli donanım özelliğini de iPhone 6s‘ten alıyor.

iPhone SE İnceleme

iPhone SE İnceleme

Merakla beklenen dört inçlik iPhone modeli iPhone SE incelemesi ile karşınızdayız! iPhone SE analiz videosuna geçmeden evvel dilerseniz, iPhone SE kutu açılışı videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz. iPhone SE kutu açılışı iPhone SE Özellikleri Apple’ın minik ekrandan vazgeçmeyen kullanıcılar amaciyla geliştirdiği iPhone SE, evvel olarak elbette dört ‘ boyutlu, tek elle rahatça denetim edilebilen tasarımı ile öne çıkıyor. Apple’ın en başarılı tasarımlarından biri olarak görülen iPhone 5S tasarımını birebir yansıtan cihaz, en kalın noktasında 7.6 milimetre kalınlığa ve 113 gr ağırlığa sahip. Ayrı olarak tasarım tarafında artık Rose Gold

iPhone SE; 4 ‘ ekranApple A9 işlemci, 2 GB RAMNFC çipiLive Photos ve 4K video kayıt destekli 12 Megapiksel arka kamera, 1.2 megapiksel ön kamera1.642 mAh kapasiteli batarya ve 16 ve 64 GB depolama alternatifleri ile geliyor.

iPhone SE’nin ön kamerasında ise retina flaş yer alıyor. iPhone SE‘de yer alan Siri, aynı iPhone 6s‘te olduğu benzeri devamlı açık olacak.

iPhone SE sahipleri iPhone 5s’e kıyasla iki kat dahada hızlı CPU ve üç kat dahada hızlı GPU performansının yanı sıra, enerji verimliliği sayesinde dahada iyi tek pil geçerliligi de elde ediyor.

Apple A9 çipe entegre olarak gelen Apple’ın tertemiz kuşak muavin devinim işlemcisi M9, iPhone’unuzu tutmanıza neden kalmadan “Hey Siri” özelliğini kullanma ve adımlarınızı ve mesafeyi ölçmeye yarayan çeşitli fitness izleme nitelikleri benzeri dahada çok özelliğin her vakit dahada düşük güç tüketerek çalışmasını sağlıyor.

iPhone SE kullanıcıları, iPhone 5s’e kıyasla üç kata kadar daha hızlı Wi-Fi ve %50’ye civarindan dahada hızlı LTE ile içeriklere daha da hızlı ulaşabiliyor, indirebiliyor ve yayınlayabiliyor.

iPhone SE modelinde iPhone 6s ile gelen 3D Touch teknolojisi Ne yazık ki ki yer almıyor. iPhone SE tasarımı itibari ile iPhone 5S modeline çok benziyor. iPhoneSE, space gray, silver, rose gold ve gold renk alternatifleri ile geliyor.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus

7 Eylül 2016 tarihinde düzen eden etkinlikle birlikte iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tanıtıldı. iPhone 6 ile eş kasa tasarımına sahip var olan iPhone 7 ailesi, küçük ayrinti farklıklar haricinde özellikle önden bakıldığında iPhone 6 ile birebir eş durumda.

Özellik tarafında iddialı yenilikler yapan Apple, tek iPhone ailesinde evvel kez dört çekirdekli işlemci kullanımına geçmiş oldu.

Suya Dayanıklı evvel iPhone

Android tarafında senelerden beri kullanılan suya dayanıklılık nihayet iPhone modellerinde yer aldı. Apple’ın suya dayanıklı evvel telefonu iPhone 7 oldu. tertemiz kuşak iPhone, Apple Watch akıllı saat gibi IP67 sertifikasına sahip. Bu sertifika telefonun maksimum tek metre derinlikte 30 dakika boyuncu su sızıntılarına karşı dayanıklı olacağı mananına geliyor.

4 çekirdekli A10 Fusion işlemci!

iPhone 7’ye dört çekirdekli Apple 10 Fusion işlemcisi güç veriyor. 16 nm üretim sürecine sahip dört çekirdekli işlemci evvel gelen bilgilere göre yoğun iş gücü altında 2.4 GHz hıza erişebilecek.

Apple göre tertemiz işlemci selefine göre CPU tarafından %40, GPU tarafından ise %50 dahada güçlü. tertemiz iPhone ile birlikte nihayet depolama tarafında mühim tek yükseltme gerçekleştirildi. Artık 16 GB’lık iPhone modellerini görmeyeceğiz.

Giriş modelde 32 GB dahili depolama kullanılacak. Telefonun başka depolama seçenekleri 128 GB/256 GB  şeklinde olacak. iPhone 7 Plus’ta üç GB RAM’e geçen Apple, iPhone 7’de iki GB RAM ile yetindi.

Kamera

iPhone 6s’ten iPhone 7 modeline geçişte kamera tarafında mühim tek yükseltmenin yaşandığını söyleyebiliriz. iPhone 7 selefi gibi 12 megapiksel çözünürlüklü tek kameraya sahip. dahada hatri sayilir büyüklükte tek sensörün yer verildiği tertemiz iPhone artık OIS özelliğini donanımsal manada destekliyor. OIS desteği sayesinde iPhone 7 ile çekilecek görüntülerde kayma ve bozulmalarının mühim ölçüde önüne geçilecek.

iPhone 6s’te 1/3 inç büyüklüğünde kamera sensörü kullanan Apple, iPhone 7’de dahada hatri sayilir büyüklükte tek sensöre yer veriyor. tertemiz iPhone’da yer alan 1/2.6 inç büyüklüğündeki sensör, selefine göre dahada iyi renk ve alan derinliği sağlayacak. art kameraya bu kez çift LED flaş adina dört LED’li True Tone Flash eşlik ediyor.

iPhone 7’de Ayrı olarak dahada hatri sayilir büyüklükte tek mercek kullanılıyor. iPhone 6s serisinde art kameralarda f/2.2 lenslere yer veren Apple, yeni kuşak iPhone’da ise  f/1.8 diyafram açıklığına sahip mercek kullanıyor. iPhone 7 bu sayede selefine göre özellikle karanlık ve düşük ziya koşullarında dahada iyi çekimler gerçekleştirecektir. Telefonun ön bölümünde ise f/2.2 lense sahip 7 megapiksel kamera yer alıyor.

iPhone 7 Plus modeli ise çift kamera ile geliyor. Çift kamera 2x optik zoom özelliği sunarken, geniş açılı fotoğraflar çekebilme ve çok derinlikli fotoğraflar çekebilme özelliklerini bizlere sunuyor.

Batarya

iPhone 6s’te 1.715 mAh büyüklüğünde tek pile yer veren Apple, iPhone 7 modelinde 1.960 mAh kapasiteli tek pil kullanıyor. Kapasite noktasında gerçekleşen artış kayda kıymet görünmese de, A10 işlemcisinin çalışma verimliliği ve başka tertemiz kuşak donanımların pil kullanımına müspet etki yaratıyor. ama pil olarak iPhone 7 ailesi, 6s’e göre pil süresinde ağırbaşlı tek artış sunmuyor.

Siyah, simsiyah, altın roze altın ve gümüş renk alternatifleri ile satışa sunulacak var olan telefonun, 32 / 128 ve 256 GB depolama alanı seçeneği bulunuyor. Ayrıca, kapkara var olan modelin Yalnızca 128 GB ve 256 GB depolama alanı ile sunulduğunu belirtelim.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone 8 ve iPhone 8 Plus

2017 yılının Eylül ayında geldiğimizde ise Apple, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile karşımıza çıktı. Cam art yüzeyi göz ardı edersek, iPhone 7 ile iPhone 8 modellerinin tasarımsal açıdan aynı olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Apple A9 işlemci ve PowerVR GXA6850 grafik birimi ile kullanıcılara iPhone 6s serisinde oldukça yeteri civarindan tek performans sunmayı muvaffak olan Apple, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelinde A10 Fusion ile bu performansı en üst seviyeye taşıdı.

2017 senesi amaciyla dünyanın en hızlı telefonu olarak lanse edilen iPhone 7 serisinin 4 çekirdekli Apple A10 işlemcisi, Apple A9’a göre yüzde 40, A8’e göre ise iki kat dahada çok performans sunuyor. İlk iPhone’a göre 120 kat dahada hızlı var olan iPhone 7 serisi grafik tarafında ise iPhone 6s benzeri Apple A9 işlemciden güç alan cihazlara göre yüzde 50, Apple A8’e göre ise üç kat dahada performanslı.

iPhone 8 modeli 2 GB RAM, iPhone 8 Plus modeli ise 3 GB RAM‘e ev sahipliği yapıyor. Her iki aygıt 64 GB ve 256 GB depolama seçeneği sunuyor.

Her iki cihazın önünde 7 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyaframa sahip ön kamera yer alırken, art tarafta işler değişiyor. iPhone 8’in art tarafında 12 piksel çözünürlüğünde f/1.8 diyaframa sahip geniş açılı kamera yer alıyor.

iPhone 8 Plus Özellikleri ve Fiyatı

iPhone 8 Plus Özellikleri ve ücreti

iPhone 8 Plus, 10. seneye hususi olarak düzenlen organizasyon ile resmiyet kazandı. iPhone 8 Plus nitelikleri ve ücreti benzeri bütün sorunların yanıtı bu makalede!

8 Plus modelinde ise 12 Megapiksel çözünürlüğündeki f/1.8 diyaframa sahip anne kameraya, 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.8 diyaframa sahip telefoto kamera eşlik ediyor. Her iki aygıt 4K / 60 fps video kaydı gerçekleştirebiliyor.

iPhone 8’de 1821 mAh, iPhone 8 Plus modelinde ise 2691 mAh kapasiteli batarya yer alıyor. aygıt ile alakalı çok dahada çok bilgiye aşağıdaki videolardan ulaşabilirsiniz.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone X ile ekran çentiği dönemi!

iPhone 8 ile tanıtımı gerçekleştirilen tek başka model iPhone X oldu. Parmak izi okuyucunun yerini Face ID‘nin aldığı bu model ekran çentiği sayesinde iPhone 8 Plus ile aynı ekran boyutunda olmasına karşın çok dahada küçük.

Apple ekran çentiği hasebiyle eleştirilse de, nihayet vakitlerde piyasaya sürülen telefonların derhal hemen tamamında ekran çentiği yer alıyor. 5.8 ‘ büyüklüğündeki OLED ekranı 1125 x 2436 piksel çözünürlük sunan telefon, HDR 10, 3D Touch, Dolby Vision benzeri Bir hayli teknolojiyi desteklerken bu ekran 120 Hz yenileme hızına sahip.

iPhone X uzunca kullanım testi (Video)

iPhone X uzunca kullanım testi (Video)

Apple’ın iddialı modeli iPhone X uzunca kullanım testi videosuyla karşınızdayız. takriben dört aylık kullanımdan ardindan iPhone X ile yaşadığımız deneyimlerimiz neler?

İşlemci tarafında ise iPhone 8 ile eş şekilde 10 nm fabrikasyon zamani ile üretilen Apple A11 Bionic karşımıza çıkıyor. 3 GB RAM’e ev sahipliği yapan telefon, 64 GB ve 256 GB depolama alanı ile geliyor. 7 piksel çözünürlüğündeki ön kamera f/2.2 diyafram açıklığı sunarken, art tarafta çift kamera kurulumu yer alıyor.

Bu kapsamda 12 Megapiksel çözünürlüğündeki f/1.8 diyaframa sahip anne kameraya, 12 piksel çözünürlüğünde f/2.4 diyaframa sahip telefoto kamera eşlik ediyor. yeryüzünde tek ilke imzasini atarak dünyanın evvel kutu açılış videosunu yayınladığımız iPhone X ile alakalı dahada çok bilgiye aşağıdaki videolardan ulaşabilirsiniz.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone XR – ahenk gösteren fiyatlı

2018’in Eylül ayında ise iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max olmak üzere üç değişik model tanıtıldı. başka modellerin detaylarına geçmeden evvel uygun fiyatlı iPhone olarak lanse edilen iPhone XR’nin detaylarından laf etmek istiyoruz.

iPhone XR modeli önden bakıldığında iPhone X ile aynı görünüyor olsa da, daha hatri sayilir büyüklükte tek ekrana sahip. Bu kapsamda iPhone XS ve XS Max arasında tek ekran boyutu sunan telefonun arka tarafında tek kamera yer alıyor.

iPhone XR uzunca Kullanım Testi! – Video

iPhone XR uzunca Kullanım Testi! – Video

iPhone XR uzunca Kullanım Testi ile karşınızdayız. iPhone X modellerinde var olan Bir hayli özelliği içinde barındıran bu cihaz, dahada ahenk gösteren fiyatlı tek iPhone modeli almak isteyenlere hitap ediyor.

6.1 ‘ büyüklüğündeki IPS ekranı 828 x 1792 piksel çözünürlük sunan ve 120 Hz yenileme hızına sahip var olan telefon, gücünü 7 nm fabrikasyon zamani ile üretilen A12 Bionic işlemciden alıyor. üç GB RAM’in bulunduğu telefon 64 GB, 128 GB ve 256 GB depolama alternatifleri ile geliyor.

Apple yıllardır olduğu benzeri ön tarafta 7 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyaframa sahip kamera kullanmaya ayni ritimde devam ederken, cihazın art tarafında 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.8 diyaframa sahip art kamera yer alıyor.

2942 mAh kapasiteli bataryadan beslenen telefon 150.9 x 75.7 x 8.3 milimetre boyutlarında ve 194 gr ağırlığında. iPhone XR’ı başka modellerden ayıran en mühim ayrinti ise oldukça çok renk seçeneği ile geliyor olması.

Geçmişten günümüze iPhone: iPhone XS ve iPhone XS Max

Sıra geldi, en güncel ve kuvvetli iPhone modellerine. Apple’ın Gather Round etkinliğinde tanıttığı iPhone XS, iPhone X ile eş boyutlarda ve tasarıma sahip. dahada evvelki S takısını alan modeller gibi, iPhone XS modeli de geliştirilmiş X olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone XS modelinde 5.8 ‘ büyüklüğünde 1125 x 2436 piksel çözünürlük sunan tek OLED ekran yer alırken, XS Max modelinde ise 6.5 ‘ büyüklüğünde 1242 x 2688 piksel çözünürlük sunan tek OLED ekran yer alıyor. X ile eş şekilde bu ekranlar Dolby Vision, HDR10, Wide Color Gamut ve 3D Touch teknolojilerini desteklerken 120 Hz yenileme hızına sahip.

7 nm fabrikasyon zamani ile üretilen evvel işlemci var olan ve 2.5 GHz hızında çalışan altı çekirdekli Apple A12 Bionic‘ten güç alan cihazlar, dört GB RAM’e sahip. Her iki aygıt 64 GB / 128 GB ve 512 GB olmak üzere üç değişik depolama seçeneği sunuyor.

iPhone XS nitelikleri ve fiyatı!

iPhone XS nitelikleri ve fiyatı!

iPhone serisinin 10. seneye hususi çıkan iPhone X, yenilenerek iPhone XS olarak karşımıza çıktı. İşte iPhone serisinin tertemiz üyesi iPhone Xs nitelikleri ve fiyatı!

Kamera tarafında ise iki aygıt arasında ayrım bulunmuyor. Ön tarafta 7 Megapiksel çözünürlüğnüde f/2.2 diyaframa sahip kamera bulunmaya ayni ritimde devam ederken, 3D ToF sensörü ile desteklenmiş durumda. art tarafta ise 12 Megapiksel çözünürlüğündeki f/1.8 diyaframa sahip anne kamera, 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.4 diyaframa saihp telefoto kamera ile destekleniyor.

4K çözünürlükte 60 FPS video kaydı gerçekleştiren cihazlar, HDR ve stereo kayıt yeteneğine sahip. iPhone XS modeli 2658 mAh, iPhone XS Max ise 3174 mAh kapasiteli bataryadan besleniyor.  Her iki aygıt ile alakalı ayrıntılı bilgiye aşağıdaki videolardan ulaşabilirsiniz.

iPhone 11

Tarih 10 Eylül 2019’u gösterdiğinde Apple, iPhone 11 serisi ile karşımıza çıktı. Serinin en ahenk gösteren fiyatlı modeli var olan ve iPhone XR’ın yerini alan iPhone 11 çift art kamerası ve Apple A13 Bionic işlemcisi ile dikkat çekmeyi başarıyor.

iPhone 11 nitelikleri ve fiyatı

Maksimum çalışma frekansı 2.66 GHz var olan altı çekirdekli Apple A13 Bionic işlemciden güç alan telefon, 6.1 inçlik 828 x 1792 piksel çözünürlük sunan tek LCD ekrana ev sahipliği yapıyor. dört GB RAM’in bulunduğu telefon 64 GB, 128 GB ve 256 GB olmak üzere üç değişik depolama seçeneği sunuyor.

IP68 sertifikası sayesinde dört metre derinlikte suya 30 dakika dayanabiliyor. Ön tarafında 12 piksel çözünürlüğünde f/2.2 kamera bulunan telefon, arkada ise 12 piksel çözünürlüğünde iki adet sensöre ev sahipliği yapıyor.

OIS ile güçlendirilen geniş açılı anne kamera, f/1.8 diyaframa sahip. Ultra geniş açılı 2. kamera ise f/2.4 diyaframa sahip. 4K çözünürlükte 60 FPS video kaydı gerçekleştirebilen telefon, HDR ve stereo ses kayıt desteğine sahip.

150.9 x 75.7 x 8.3 milimetre boyutlarında ve 194 gr ağırlığında var olan telefon, Apple U1 çipini içerisinde barındırıyor. Bu sayede ultra geniş bant teknolojisinin kullanıldığı telefon, AirDrop benzeri teknolojileri çok dahada tesirli tek şekilde kullanma imkanı sağlıyor.

iPhone 11 nitelikleri ve fiyatı

iPhone 11 nitelikleri ve ücreti

ShiftDelete.Net olarak bizim de katılım gösterdiğimiz Apple Özel Etkinliği’nde tanıtılan iPhone 11, en ahenk gösteren fiyatlı tertemiz iPhone olarak tanıtıldı. İşte iPhone 11 nitelikleri ve iPhone 11 fiyatı!

3110 mAh’lık bataryadan beslenen telefon, 18W hızlı şarj desteğine sahip. Hızlı şarj adaptörünün kutudan çıkmadığı iPhone 11’in başlangıç ücreti 699 dolar olarak belirlendi.

iPhone 11 Pro

10 Eylül 2019 bugünü tanıtılan tek başka model var olan iPhone 11 Pro’nun en dikkat cazip noktası, Apple’ın üç art kameralı evvel telefonu olması. Tabi, birazdan değineceğimiz iPhone 11 Pro Max’ta üç art kamera ile geliyor.

iPhone 11 Pro ile ayni ritimde devam edecek olursak: Cihazın 5.8 ‘ büyüklüğündeki 1125 x 2436 piksel çözünürlük sunan OLED ekranı, 120 Hz dokunmatik hassasiyetinin yanı sıra Dolby Vision, HDR10 benzeri güncel teknolojileri destekliyor.

Diğer iPhone 11 yeni sezon modelleri ile eş şekilde Apple A13 Bionic işlemciden güç alan telefonda 6 GB RAM bulunuyor. Depolama ile alakalı ise 64 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç değişik seçenek kullanıcılara sunuluyor.

Cihazın art tarafında bulunan üç kamerada 12 Megapiksel çözünürlüğünde. Geniş açılı anne kamera f/1.8 diyaframa, 2x yakınlaştırma imkanı sunan telefoto kamera f/2.0 diyaframa ve ultra geniş açılı kamera f/2.4 diyaframa sahip.

Ana ve telefoto kameralar OIS ve PDAF ile güçlendirilirken, cihazın ön tarafında 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyaframa sahip kamera var. Yani, iPhone 11 serisinin bütün modellerinde aynı ön kamera kullanılıyor.

3190 mAh kapasiteli bataryadan beslenen telefon, 18W hızlı şarj desteğine sahip. aynı zamanda zit şarj özelliğine ve WiFi 6 desteğine sahip var olan telefon, Apple U1 çipi sayesinde Ultra Geniş Bant teknolojisini kullanılıyor.

iPhone 11 Pro nitelikleri ve fiyatı

iPhone 11 Pro nitelikleri ve ücreti

iPhone 11 Pro uzunca süre gelen tek bekleyişin derhal peşinden nihayet tanıtıldı ve tertemiz iPhone yeni sezon modelleri üzerindeki giz perdesi de böylelikle kalkmış oldu. İşte heyecanla beklenen iPhone 11 Pro nitelikleri ve fiyatı!

iPhone 11 serisinin ortanca modeli, 999 dolar başlangıç fiyatına sahip.

iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max modeli adından da anlaşılabileceği üzere serinin en gelişmiş modeli olarak karşımızda. iPhone 11 Pro ile aynı işlemciye ve kameraya sahip var olan telefon, batarya kapasitesi ile öne çıkarken dahada hatri sayilir büyüklükte tek ekrana sahip.

Önden bakıldığında iPhone XS Max ile aynı görünüme sahip var olan telefonun, 6.5 ‘ büyüklüğündeki OLED ekranı 1242 x 2688 piksel çözünürlük sunuyor. Bu ekran Dolby Vision, HDR10 ve 120 Hz dokunmatik idrak etme benzeri teknolojileri içerisinde barındırıyor.

iPhone 11 Pro Max nitelikleri ve fiyatı

iPhone 11 Pro Max nitelikleri ve ücreti

Uzun vakittir heyecanla beklenen iPhone 11 ailesi tanıtıldı. Ailenin en büyüğü var olan iPhone 11 Pro Max nitelikleri de bu etkinlikle resmiyet kazandı.

iPhone 11 Pro ile eş şekilde 6 GB RAM’in bulunduğu telefon 64 GB, 256 GB ve 512 GB depolama alternatifleri ile geliyor. Cihazın ön tarafında yer alan 12 Megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyaframa sahip anne kameraya, 3D ToF sensörü eşlik ediyor.

Arka kamera iPhone 11 Pro ile aynı. Cihazın anne kamerası 12 piksel çözünürlüğünde f/1.8 diyaframa sahip var olan geniş açılı tek lens. Bu lense 12 piksel çözünürlüğünde f/2.0 diyaframa sahip telefoto ve 12 piksel çözünürlüğünde f/2.4 diyaframa sahip ultra geniş açılı mercek eşlik ediyor.

Hem ön hemide art kamera ile 4K çözünürlükte 60 FPS video kaydı mümkün. 1.6 Gbps’ye civarindan Gigabit sınıfı LTE ve Wi-Fi 6 ile çok indirme – yükleme hızlarına ulaşan telefon, 3500 mAh kapasiteli bataryadan besleniyor.

Diğer modeller benzeri 18W hızlı şarj desteği sunulurken, bu modelin kutusundan hızlı şarj adaptörü çıkıyor. 158 x 77.8 x 8.1 milimetre boyutlarındaki ve 226 gr ağırlığında var olan telefon feza Grisi, Gümüş, Altın ve Gece Yeşili olmak üzere dört değişik renk seçeneği ile geliyor. iPhone 11 Pro Max ücreti 1099 dolar olarak belirlendi.

iPhone SE 2020

iPhone 12 serisine değin meraklı bekleyiş ayni ritimde devam ederken Apple karşımıza ahenk gösteren fiyatlı tertemiz tek iPhone modeli ile çıktı. iPhone 8 kasasında dünyaya ‘Merhaba’ diyen iPhone SE 2020, tek evvelki SE modeli benzeri tertemiz kuşak iPhone serisinin en ahenk gösteren fiyatlı üyesi.

iOS Tecrübenini yaşamak istiyorsanız ama bunun yanında nispeten dahada ahenk gösteren fiyatlı tek satın alma gerçekleştirmeyi planlıyorsanız iPhone SE 2020 sizin amaciyla ideal. tertemiz kuşak tek telefon olması hasebiyle de uzunca ömürlü tek kullanım vaat ettiğini söyleyebiliriz.

iPhone SE 2020 tasarımı ile aslında Daha önceki iPhone’lara tek gönderme yapıyor. Zira telefon, iPhone X‘ten evvelki iPhone yeni sezon modelleri ile aynı tasarım sahip. Üst ve asagi çerçeveleri ile birlikte 4.7 inçlik tek ekran ile gelen tertemiz iPhone SE, elbette parmak izi tarayıcılı fiziki tek anne Ekran tuşu bulunuyor. tertemiz kuşak iPhone modellerine baktığımızda çentikli tasarım bizi karşılarken, iPhone SE 2020 ekranıyla onlardan ayrılıyor.

LCD ekranı 1334 x 750 piksel çözünürlük sunan telefonun ekran yoğunluğu 326 ppi. Ayrı olarak ekran 625 nit parlaklığa ulaşabiliyor.

Uygun fiyatlı iPhone SE modelinin en hatri sayilir büyüklükte kozlarından biri elbette işlemcisi. Telefon gücünü iPhone 11 serisinin de işlemcisi var olan A13 Bionic’ten alıyor. Bu da başarılı performansın mimarı. 7 nm+ imalat teknolojisi ile üretilen işlemci, 2.65 GHz hıza çıkabiliyor.

Apple, modellerinde RAM kapasitesini izahı seçenek etmeyen tek üretici. Ancak, bu RAM’in alana çıkmayacağı mananına gelmiyor. Telefonda üç GB RAM kullanılıyor. Depolama alternatifleri ise 64 GB, 128 GB ve 256 GB olarak sıralanıyor.

Arkaya baktığımızda bizi 12 piksel çözünürlüğünde tek kamera karşılıyor. Bu kameranın diyafram değeri ise f/1.8. Altı bileşenli bu mercek ile 5 kata civarindan dijital yakınlaştırma yapılabilirken, gece çekimleri amaciyla True Tone LED flaş ile güçlendirilmiş durumda. aynı zamanda sarsıntıları minimum seviyeye indirmesi amaciyla optik görsel sabitleyici bulunuyor. tek kamera kullanılmasına karşın iPhone SE 2020 modelinin çoğu kişiyi hoşnut edecek seviyede fotoğraflar çekebildiğini söyleyebiliriz. doğal özellikle Portre modunda, derinlik sensörü bulunan telefonlardaki benzeri tek performans beklememek gerektiğinin altını çizelim.

Arka kamera, 4K 60 FPS video kaydı gerçekleştirebiliyor.

iPhone SE 2020 kamera nitelikleri ile alakalı detaylarda önde de bizi 7 Megapiksellik tek kamera karşılıyor. f/2.2 diyafram değerine sahip bu kamera ile 1080p 30 FPS video kaydı gerçekleştirmek mümkün.

2007AppleApple iPhoneBugün Ne Oldu?geçmişten günümüze iphoneGeçmişten Günümüze iPhone’un EvrimiiOSiPhoneiPhone 2Giphone 3giphone 3gsiPhone 4iPhone 4siPhone 5iPhone 5ciphone 5siPhone 6iPhone 6 PlusiPhone 6s ekran boyutu nasıl olacak?iPhone 6s Kamera Özellikleri nasıl olacak?iPhone 6s plusiPhone 6s teknik özellikleriiPhone 6s ve Force TouchiPhone 6s ve iPhone 6s PlusiPhone 7iPhone 7 PlusiPhone Bir gün evvel Neydiiphone evrimiiPhone modelleriiPhone nereden nereye geldiiphone originaliphone seiPhone tarihiiphone tarihi ve geçmişiiPhone’un gelişimikarşılaştırmaSteve Jobstüm iphone modelleritüm iphone modellerinin çıkış tarihleriteknik özellikleriTim Cookİphone 6s

Categories : iOS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir