Geçmişe bir bakış: Teknolojinin en ilkel halleri

Hayatımızı değiştirmeyi geçip hayatımızın ta kendisi haline gelen teknoloji, gün boyunca yaptığımız neredeyse her aktivitenin bir parçası olmuş durumda. Gücü ve yapabilecekleri hayal bile edilememiş seviyelere erişen ve bu erişim hızı gittikçe artan teknolojik cihazlardan bazılarının icat edildikleri ilk hallerini bu videomuzda ve yazımızda kısaca derledik.

Teknolojinin en ilkel halleri nasıldı?

Gündelik hayatta sıklıkla kullanıp nasıl bir evrim geçirerek günümüze ulaştığını merak ettiğiniz cihazlar oldu mu? Bu cihazlardan bazılarının en ilkel hallerini derledik.

Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatamadan sizleri “teknolojinin en ilkel halleri” videomuzla baş başa bırakalım. İyi seyirler…

İlk oyun konsolu: Magnavox Odyssey

Geçmişe bir bakış: Teknolojinin en ilkel halleri

Evde oyun konsolu fikrini tasarıma döken ilk mucit Ralph Henry Baer’di. Bu fikir, ilk olarak aklına 1966’da gelmiş olsa da mühendis olarak çalıştığı şirket olan Sanders Associates, ordu ile anlaşmalı olduğundan “oyuncak yapma” fikrine sıcak bakılmamıştı. 

Daha sonrasında bir televizyon setini interaktif ortama dönüştürme fikrinin taşıdığı potansiyelin ne kadar büyük olduğu anlaşıldı ve 1972’de bu yeni teknoloji Magnavox Odyssey olarak satışa sunuldu.

Geçmişe bir bakış: Teknolojinin en ilkel halleri

İlk hali “kahverengi kutu” olarak adlandırılan Magnavox Odyssey, beraberinde zar ve oyun kartları gibi aksesuarlarla geliyordu ve masa tenisi, hokey, kedi fare gibi oyunlar oynamayı mümkün kılıyordu.

Bu oyunlardan en popüleri olan masa tenisi, Nolan Bushnell adlı bir mühendise Pong adlı oyunu tasarlaması için ilham verecekti. Aynı mühendis, Atari adlı firmayı kurup 1974’te kendi oyun konsollarını satmaya başlayacaktı.

Geçmişe bir bakış: Teknolojinin en ilkel halleri

atariibmilk ekran kartıilk hard diskilk işlemciilk kulaklıkilk mouseilk oyun konsoluintelmagnavox odysseyteknoloji

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir