Evindeki laboratuvarda geliştirdiği cihaz hastalıklara umut olacak

Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji tasima Ofisi içerisinde kurduğu şirkette çalışan 26 yaşında olan Biyomedikal Mühendisi Gül Banu Aydın, pandemiden dolayı evinde kurduğu laboratuvarında, tasarımı Tamamiyle türk mali ve ulusal var olan GBA SPC1 model 3D Biyoyazıcı geliştirdi. Türk mühendis tarafından dört aylık tek müddette üretilen ve yeryüzünde tek ilke imzasini atılan aygıt ile doku ve organlar taklit edilerek, ilaçların ve kozmetik ürünlerin insan vücuduna girmeden evvel test edilebilmesi, böylelikle deneylerde dahada az hayvanın kullanılması amaçlanıyor. Aydın, doku mühendisliği çalışmaları sayesinde ileride uzuv fabrikaları kurulabileceğini düş ediyor.

‘Kişiye hususi organlar yapabiliriz’

Cihazın tasarım açısından türk mali ve ulusal tek kalite taşıdığını belirten Biyomedikal Mühendisi Gül Banu Aydın, “Biz şunu hedefliyoruz; dokuları taklit edip kanserleştirerek, ilaçları onun üzerinde deney etmek ve başka dokular üzerinde de kozmetik ürünleri deney ederek insanların vücuduna girmeden evvel bu ürünleri laboratuvar ortamında test edip, taraf etkilerini azaltmak ve hayvan deneylerini azaltmak. Kanserleşmiş dokuların üzerinde ilaçları deney ederek insanların vücuduna zerk edilmeden evvel çok performans gösterecek ilaçların oluşturulmasını hedefliyor. neden doku mühendisliği çalışmaları bu civarindan popüler ve insanların heyecanını cezbediyor? Kişiye hususi dokular yapabiliriz, kişiye hususi organlar yapabiliriz. Başka bir deyişle vakit istikbal tek hasta kisi sizin yanınıza gelerek ‘Karaciğerimde mesele var’ diyecek. O kişinin MR-CT datalarını kullanarak problemli dokuyu, veyahut dokunun içinde hasar görmüş yapıyı taklit ederek hastaya nakledebileceğiz ve hastanın sıkıntısını uzuv naklinden evvel giderebileceğiz. Başka bir deyişle uzuv fabrikaları olacak belki de ve yurttaslar oraya gelecek, ‘Bana kalp lazım diyecek’ ve biz de ona kalbi basıp göndereceğiz” dedi.

‘Doku iskelesi üzerinde hücreler çoğalıyor’

Üretilen 3D Biyoyazıcı ile basılan doku iskelelerinin yanık tedavilerinde de kullanılabileceğini belirten Aydın, “Doku iskelesi sizin yanık kısmınıza implant ediliyor ve oradaki hasarı gideriyor. Hücreler bu bastığımız porlu yapı gösteren doku iskelesi üzerinde çoğalarak doku iskelesinin tek vakit ardindan bozunur olmasından mütevellit, bozularak oradaki hasarın giderilmesini sağlıyor. Başka bir deyişle bizim bu bastığımız doku iskelesi üzerinde hücreler çoğalıyor ve orada tek yapı inşa ediyorlar. Oradaki iskele işini gördükten ardindan da eriyip gidiyor” diye konuştu.

‘Dünyanın çeşitli yerlerinden yurttaslar bize nasıl yapıldığına değin sualler soruyorlar’

Dünyada ve Türkiye’de 3D biyoyazıcı üreten şirketlerin var olduğunu ama bunların bütün ürünlerinin ticari ürünler olduğunu kaydeden Aydın, “Biz ise GBA SPC1 model biyoyazıcımızla ticari kaygı gütmeden, bütün insanların bu teknolojiye ulaşabilmesini amaçladık, öyle de oldu. Türkiye’den ve dünyanın çeşitli yerlerinden yurttaslar bize, GBA SPC1 ile alakalı iletiler atıyorlar ve nasıl yapıldığına değin sualler soruyorlar. Bu sistemi biz sıfırdan kurguladık. ‘İnsanlar nasıl huzurlu edebilir, nasıl basit tek şekilde doku iskelesi basabiliriz, doku mühendisliği çalışmalarını nasıl yürütebiliriz’ diye düşünerek yola çıktık. İlk evvel tasarımı kurguladık, bütün parçalarına karar verdik. dahada ardindan montajına geçtik. Montajında elbette de sıkıntılar çıktı. Zira sanayiye gidip ustalarla görüştüğünüzde sunduğunuz şeylerle bulduğunuz şeyler değişik oluyor. Onları da derhal revize etmek zorunda kalıyorsunuz. Bu tarzda meseleler yaşadık” şeklinde konuştu.

‘Evimi laboratuvar haline getirdim’

Kendi evinde çalışmanın çok iyi tek durum olduğunu belirten Aydın, “Benim aslında tek ofisim var. ama salgından mütevellit ulaşımın önüne geçebilmek amaciyla hanemi laboratuvar haline getirdim ve bu şekilde dahada basit işler yapabiliyorum. Gece tek montaj yapıyorum veyahut tasarımları revize edip tekrar var 3D yazıcılarda parçaları basıyorum ve istediğim malzemeyi laboratuvarda hazırlayıp, Haneye getirip falkon tüpler içinde basabiliyorum. Bunlar da işimi kolaylaştıran şeyler. Bu mükemmel tek şey. Başka bir deyişle tek yerden tek yere gitmek zorunda kalmıyorum. Evinde 3D yazıcı olanlar beni çok iyi anlayacaktır, istediğiniz şeyi derhal vakit içinde basabiliyorsunuz ve onun montajını yapıp sıkıntıyı giderebiliyorsunuz” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’de rastgele tek tedarikçi bulamadık’

Doku mühendisliği çalışmalarında iğne tedariki ile alakalı ağırbaşlı sıkıntılar çektiklerini aktaran Aydın, şöyle konuştu: “Bu iğneleri biz Çin’den getirtiyoruz, Türkiye’de rastgele tek tedarikçi bulamadık ve çok kaliteli dokular üretebilmek amaciyla ince uçlu iğneler kullanmak zorundayız. Bunlarda da tıkanma problemi yaşıyoruz ve açmak Sahiden vaktimizi alıyor. Hem de açılmayı bekleyen yüzlerce iğne var diyebilirim.”

Mustafa Uslu
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir