Cortex A78 tanıtıldı! Telefonlar artık daha hızlı!

Günümüzde piyasaya sürülen akıllı telefonlarda Samsung Exynos, Huawei Kirin ve Qualcomm Snapdragon gibi çeşitli mobil işlemciler karşımıza çıkıyor. Bu işlemcilerin bazılarında özelleştirilmiş çekirdekler yer alıyor olsa da, genelde ARM’ın Cortex çekirdeklerine yer veriliyor. Bu kapsamda mobil cihaz sektörünün merakla beklediği ARM Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU tanıtıldı.

ARM Cortex-A78 CPU ve Mali-G78 GPU neler sunuyor?

ARM, Cortex-A78’in bugüne kadar mobil cihazlar için tasarlanan en verimli işlemci çekirdeği olduğunu iddia ediyor. Cortex A77’ye kıyasla yüzde 20 performans artışı sunulduğu belirtilirken, özellikle 5G konusunda cihazların pil performansları daha iyi hale gelecek. Buna ek olarak özel bir Cortex programı başlatan ARM daha fazlasına ihtiyaç duyan ortaklarına yeni seçenekler sunacak.

ARM Cortex-A78 ve Mali-G78 GPU tanıtıldı - ShiftDelete.Net

Örneğin, Cortex-X1 sayesinde A77’ye kıyasla sağlanan performans artışı yüzde 30 seviyesine çıkıyor. Özellikle oyun performansı açısından kritik öneme sahip olan GPU’da yenilendi. ARM’ın yeni Mali-G78 grafik birimi, G77 ile kıyasladığımızda yüzde 25 performans artışı ile karşımıza çıkıyor. Bu çekirdeklerin yer aldığı işlemcileri görmemiz biraz zaman alacak olsa da, bu yılın sonlarına doğru veya 2021’in başında amiral gemilerinde karşımıza çıkmaya başlanacak.

Yeni Ethos N78 NPU, Ethos-N77’ye göre yüzde 25’e kadar daha fazla performans sunuyor, bu sayede daha iyi makine öğrenme performansına sahip olan mobil cihazlar karşımıza çıkacak.

ARM Cortex-A78 ve Mali-G78 GPU hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz..

armcortexCortex A78malimali gpu

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir