Corona virüse karşı yerli ilaç üretildi! Bakan açıkladı

Corona virüsü ile mücadele süreci tüm hızıyla devam ederken, dünya ile benzer şekilde ülkemizde de aşı ve ilaç çalışmaları yürütülüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçen ay yaptığı açıklamada “17 projemiz başarıyla devam ediyor. Bunların içinde 8 aşı projemiz var; yıl sonunda klinik öncesi süreçlerin tamamlanmasını öngörüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise aylık değerlendirme toplantısında konuşan Varank, 17 projeden 9’unun ilaç, 8’inin ise aşı tarafında olduğunu belirtmişti. Buna ek olarak 2000 civarında solunum cihazının yurt dışına gönderildiğini açıkladı.

Bakan Varank: Corona virüse karşı yerli ilaç ürettik

Aradan geçen birkaç günün ardından Bakan Varank’tan beklenen müjdeli haber geldi ve “Kovid-19’a karşı yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı ürettik.” ifadelerini kullandı. Yerli sentez ilacın ruhsatlandırma aşamasına geldiğini belirten Varank, bu aşamadan sonra tedavi sürecinde kullanılmasının ve ihracatının yapılmasının planlandığını belirtti.

Bakan Varank: Corona virüse karşı yerli ilaç ürettik - Yerli sentez Favipiravir ilacı

Yerli sentez Favipiravir ilacı

TÜBİTAK COVID-19 Türkiye Platformu çatısı altındaki bilim insanları tarafından geliştirilen Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi görücüye çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç işbirliğiyle; COVID-19 tedavisinde kullanılan ve etkin sonuçlar veren Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi, Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Zeynep Atabay Taşkent’in koordinasyonunda 32 kişilik ekip tarafından 40 gün gibi kısa bir sürede üretildi.

Ülkemizdeki son durum: 11 Haziran 2020 itibariyle 2.500.890 test gerçekleştirildi ve 174023 vaka ortaya çıktı. 4763 kişi hayatını kaybederken, 147860 kişi iyileşti. Corona virüse karşı yerli ilaç ve aşı çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

bakan varankcorona virüsmustafa varankyerli ilaç

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir