Çevre dostu araç üretiminde 30. yıl!

Elektrikli ve hibrit modellerdeki popülerlik her ne civarindan nihayet 10 senede artsa da Hyundai, evvel tam elektrikli Sonata modelini 1991 seneninde görücüye çıkarmıştı. Saatte 70 km/s hız ve o vaktin teknolojisiyle 60 kilometre menzile sahip Sonata EV’nin haricinde ani çok ek yakıtlı model dahada üreten Hyundai, 1994 seneninde ise Scoupe baz alarak geliştirdiği konseptiyle tam 140 km’lik tek menzile ulaşmıştı.

Hyundai Sonata ve Scoupe

Marka, 1995 seneninde cenup Kore’nin Namyang şehrinde bulunan Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin açılmasıyla birlikte ev modellerinin ilerlemesinde dahada da hatri sayilir büyüklükte tek adım attı. Pil teknolojisini geliştiren Hyundai, nikel metal hidrit pillerle donatılan Accent ev modeliyle 390 kilometrelik oldukça uzunca tek menzile ulaştı. Bu menzil, suanki teknolojisinde dahi oldukça mühim tek kıymet mananına geliyor.

Hyundai Accent FCEV (Yakıt hücreli elektrikli araç)

2000’lerin başlarında, çevre ile alakalı kaygılar dahada çok artmaya başladı ve üreticiler mecburi olarak ek yakıtlı modellerin üretilmesine ağırlık verdi. Hyundai 1998 seneninde hidrojenli araçları geliştirmeye başlamış ve 2000 seneninde evvel prototip yakıt hücreli otomobili var olan Santa Fe FCEV’i tanıtmıştı. Konsept otomobil, 350 barlık tek hidrojen deposuna sahip evvel FCEV olarak mühim tek yere sahipti. Hyundai Santa Fe FCEV, tam dolu depoyla 230 kilometrelik tek menzile ulaştı. Bu değerler 20 sene evvel alici olsa da hidrojen altyapı eksikliği hasebiyle seri imalat bandına ne yazık ki çıkamadı. Hyundai, 2004 seneninde ise Tucson FCEV konsept modelini Cenevre oto Fuarı’nda görücüye çıkarmış ve menzili de 300 km’nin üstüne taşımıştı.

Hyundai Santa Fe FCHEV

Hyundai, evvel seri imalat elektrikli otomobili var olan BlueOn’u ise Eylül 2010’da Seul’de tanıttı. Hyundai i10 temelli var olan araç, 140 kilometre menzile ve 130 km/s azami hıza sahipti. Bu modelden ardindan 2011 seneninde da Sonata Hybrid’i satışa sunan marka, evvel kez Blue Drive lityum polimer pillere yer verdi ve suanki hibrit teknolojisine resmi olarak giriş yaptı.

Amerika ve Avrupa’da oldukça popüler var olan ix35 (Tucson) modelinde de Fuel Cell Hidrojen teknolojisine yer verdi ve yeryüzünde seri olarak üretilen evvel hidrojen yakıt hücreli araç oldu. Hyundai’nin 2013 seneninde ürettiği ix35 FCEV, 100 kW güç çıkışına ve 5.64 kilogram hidrojen bulunan tek yakıt deposuna sahipti. Aracın hızlı yakıt ikmali süresi, 600 kilometrelik sürüş menzili ve sıfır CO2 emisyonu benzeri avantajları birleştiğinde alana muazzam tek çevre arkadaşı oto çıkmıştı.

Hyundai KONA EV

Hyundai, 2018 seneninde da NEXO FCEV modelini satışa sunarak hatri sayilir büyüklükte tek sükse yaptı. Hyundai NEXO, tek depo hidrojenle birlikte tam 666 kilometre menzile ulaşarak hemide çevre ayni vakitte da yakıt ekonomisinde oldukça mühim tek yollar katetmiş oldu. Aynı sene nihayet aylarında KONA modelinin tam elektrikli versiyonunu da satışa sunan Hyundai, B-SUV segmentinde evvel kez elektrikli modele yer veren marka oldu.

Hyundai IONIQ Ailesi

Hyundai, 2020 seneninde ise 30 senelik Tecrübenini tertemiz Santa Fe modeliyle kutluyor. Avrupa ve Amerika pazarındaki satışlarını artırmak istek eden Hyundai, özellikle hibrit ve plug-in hibrit versiyona sahip Santa Fe ile alicilarin alakasını çekmeyi hedefliyor…

Hyundai tertemiz Santa Fe

Amerika Avrupa cenup Kore hibrit Hyundai Kore oto

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir