Cam Cephe Kaplamaların Kullanıldığı Alanlar

Cam cepheler, silikon cepheler aracılığı ile üretilir. Silikon cephe, dış yüzeydeki ince bağlantı yolları ile ayrılmış olan devamlı bir cam cephe oluşturma yoludur. Cam panellerin arasındaki sızdırmazlık silikon cepheler aracılığı ile sağlanmasından dolayı paneller arasında tam yalıtım gerçekleşir. Silikon cephenin ve cam cephe kaplamalarının birbirleri ile uyumu oldukça önemlidir. Bunun nedeni ikisinin birbirleri ile bağlantılı olmasıdır. Bununla birlikte cam cephe kaplama modelleri kullanılacak olan mekânlara, binanın yapısına, cepheye, binanın amacına, binanın bulunduğu yerdeki hava koşullarına ve bununla birlikte iklim şartlarına göre değişiklik gösterir. Bu niteliklere göre uygun bir cam modeli seçilir.

 

Cam Cephe Kaplamalarının Kullanıldığı Alanlar

 

Günümüzde cam cephe kaplama alanları oldukça geniştir. Oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olan cam cephe kaplamalarının en çok kullanıldığı alan iş yerleridir. Bununla birlikte cam cephe kaplamalar alışveriş merkezlerinde de görülür. Bir başka ifade ile cam cephe kaplamaları genel olarak topluma açık olan mekânlar üzerinde yoğun bir kullanıma sahip olmaktadır.

 

İş yerlerinde ve alışveriş merkezlerinde bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi sade ve saygın bir görünümün oluşturulmak istenmesidir. Ayrıca cam cephe kaplama çeşidine otellerde, hastanelerde, idari binalarda da rastlamak mümkündür. Bunların dışında özellikle üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde de bu kaplama çeşidi yaygın bir tercih edilme oranına sahiptir.

 

Cam Cephe Kaplamalarının Önemli Özellikleri

 

Çeşitli özelliğe sahip olan cam cephe kaplama çeşidinin en önemli özelliği binanın duvarlarına yansıyan nemi gidermesidir. Nemi dışarı hapsetmesi sebebi ile küf oluşumunu ve bununla bağlantılı olarak rutubet kokusunun önlenmesine katkıda bulunur. Cam cephe kaplamalarının bir başka önemli özelliği ise maliyetinin oldukça düşük olmasıdır. Cam cephe kaplamalar hava bariyerlerine sahiptir. Rüzgârın oluşturduğu hava akımlarına karşı direnç gösterir.

 

Cam cephe kaplamaların önemli özelliklerinden bir başkası da bu kaplamalarının temizlenmesinin çok daha kolay olmasıdır. Ayrıca bu kaplamalar, inşaatların önemli bir yalıtım malzemesi olan taş yünü adı verilen malzemenin az miktarda kullanılması ile birlikte yüksek düzeyde yalıtım sağlar. Bu nedenden dolayı cam cephe kaplamaların tercih edilme düzeyi oldukça yüksektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir