Apple, yeni veri politikasını yakında devreye alacak

Son vakitlerde kullanıcı verilerinin kullanılması ve işlenmesi gündemi meşgul eden konuların başında geliyor. sene başlarında WhatsApp‘ın tertemiz sözleşmesiyle alakalı tartışmalar sürerken, tek havadis de Apple tarafından geldi. Şirket, uzunca vakittir gündeminde var olan uygulama geliştiricilerle alakalı farklığı yakında devreye alacak.

Apple uygulamalar amaciyla veri paylaşma sınırlaması getiriyor

Geliştiriciler reklam hedeflemesi amaciyla iOS kullanıcılarından destur gerektiren Apple’ın tertemiz saklılık özelliğini iOS 14 beta kullanıcılarında uygulamaya başladı. Bu özelliğin tam sürümünün bahar ayında gelmesi bekleniyor. Apple başlangıçta bu özelliğin geçen güzde iOS 14 lansmanıyla birlikte yayınlamayı tasarılıyordu ama geliştiricilere ahenk sağlamaları amaciyla bu özelliği 2021’e erteledi.

Uygulama İzleme Şeffaflığı olarak adlandırılan tertemiz katılım şartı, mobil uygulama geliştiricilerin iPhone sahiplerinden veri toplama ve bu verileri reklamlara muavin olmak amaciyla başka firmalarla paylaşma yöntemlerinde mühim tek değişikliğe yollar açıyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/01/apple-veri-paylasimini-zorunlu-kiliyor-2.jpg

Değişiklikten evvel Apple, iPhone sahiplerinin bu tür izlemeyi dönem dışı bırakmak amaciyla ayarlarına girmesine destur veriyordu. Apple, kullanıcıları uygulamayı dönem dışı bırakma ile alakalı inisiyatif uygulamak yerine, kaidelere uymazlarsa veyahut kaideleri atlatmaya çalışırlarsa, App Store‘dan destur almalarını veyahut askıya alınmasını istek edecek.

Reklamverenlerin, başka tek uygulamada aynı mahsul amaciyla reklam sunmadan evvel tek uygulamada tertemiz tek mahsul satın aldığınızı bilmelerinin birincil yolu, tanımlama kodu sağlamak. Başka bir deyişle Reklamverenler amaciyla Tanımlayıcı, (IDFA) cihazınıza bağlanır, evvel uygulama tarafından toplanır ve ikinciyle paylaşılır. Bu, mevzubahis uygulamaların hedeflenmiş reklamlar sunmasına ve reklamın Sahiden işe yarayıp yaramadığını ölçmesine imkan sağlıyor.

https://static.shiftdelete.net/wp-content/uploads/2021/01/apple-veri-paylasimini-zorunlu-kiliyor-1.jpg

Apple’ın tertemiz düzenlemesi, geliştiricilerin, IDFA’ların toplanmasına ve uygulamalar arasında paylaşılmasına destur saglamak amaciyla iOS aygıt sahiplerinden açık onay almasını gerektirecek. Uygulama geliştiricileri, uygulamanın sizi izlemesine destur vermeseniz bile, onlara verdiğiniz başka verileri reklamları amaçlamak emeliyle kullanmaya ayni ritimde devam edecek. ama bu veriler Apple’ın tertemiz politikası uyarınca reklam izleme emeliyle başka tek şirketle paylaşılmayacak.

Apple, gizlilik felsefesini dahada da güçlendirmek için, mobil uygulama ve web endüstrilerindeki yaygın reklam izleme ve hedefleme uygulamalarını ayrıştıran;  yaygınlığı ile alakalı istatistikleri sunan “Verilerinizin Yaşamındaki tek Gün” ismini verdiği tertemiz tek çevrimiçi rehber oluşturdu.

Kılavuzda, “Web siteleri, uygulamalar, yasamsal medya şirketleri, veri aracıları ve reklam teknolojisi firmalarından oluşan karmaşık tek ekosistem; kullanıcıları çevrimiçi ve çevrimdışı olarak izleyerek kişisel verilerini toplar. Bu veriler tek araya getirilir, paylaşılır, toplanır ve paraya dönüştürülerek senede 227 milyar dolarlık tek sektörü besler.” izahı bulunuyor.

AppleiOSios 14iPhone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir