Apple kullanıcılarına Windows engeli yolda!

Apple bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanmaya başladığından beri Windows benzeri ek işletim sistemleri yükleyebiliyoruz. onuncu hafta ARM tabanlı tertemiz kuşak cihazların duyurulması ile birlikte Windows engeli benzeri vaziyetler konuşulmaya başlandı. Bootcamp yazılımını kullanarak üçüncü parti işletim sistemlerini yükleyen Mac kullanıcıları telaşa kapıldı.

Apple ve Intel arasındaki ortaklık, Mac dünyasını PC’lere tek adım yaklaştırıyordu. Bu sayede Hackintosh kullanarak MacOS, PC’lere yüklenebiliyordu. ama ilerde durum aynı olmayacak.

Mac kullanıcıları Windows yükleyemeyecek

2006 seneninde Apple’ın PowerPC işlemciler adina Intel işlemcilere yönelmesi ile Windows’un Mac platformuyla tanışmasının önü açılmıştı. Bootcamp yazılımı ile 2. işletim sistemi olarak Windows edinen kullanıcılar ARM tabanlı Mac çagi ile meselelerle karşı karşıya kalabilir.

mac kullanıcıları amaciyla windows engeli

İşlemci desteğinden dolayı MacOS’in dışına çıkılabilmesi şuan amaciyla mümkün görünmüyor, ama Microsoft’un desteği ile bu mesele çözülebilir. çünkü Mac kullanıcıları arasında Windows 10 kullanan azımsanamayacak tek kesim var. büyük olasılık Microsoft bu kesimden vazgeçmek istemeyecektir.

Bu mevzunun önüne VMWare benzeri sanallaştırma programları kullanılarak geçilebilir, ama işlemci farkından dolayı stabil tek kullanım elde edilmesi Bir hayli mümkün görünmüyor. Başka bir deyişle teknik manada Windows’u ARM işlemcili cihazlarda kullanmak imkansız. WWDC 2020‘de BootCamp yazılımından bahsedilmemesi kullanıcıları kuşkuya düşürdü, bakalım ilerleyen günlerde tek İzah veyahut ek yollar görecek miyiz.

100 milyondan çok Mac kullanıcısı Windows engeli ile karşı karşıya kalabilir. Peki siz cihazınızda 2. tek işletim sistemi seçenek etmekte musunuz?

apple kullanıcılarıarm tabanlıbootcamp ile windows yüklemekimacintel işlemcimac kullanıcılarımacbookwindows engeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir