Android geliştiricileri için yeni nimet: Jetpack Compose

Yıllar geçtikçe değişen tasarım anlayışımız bizi 2015 yılında materyal tasarımlarla tanıştırdı. Google’ın öncülük ettiği materyal tasarımlar mobil uygulamalar tarafından hızlıca benimsendi. Daha sade ve daha işlevsel olan materyal tasarımların geliştiriciler tarafından benimsenmesi için önemli adımlar atılıyor. Atılan bu adımlara Jetpack Compose API’i de dahil oldu.

Jetpack Compose yayınlandı: Peki ne işe yarıyor?

Android geliştiricilerinin daha az ve daha stabil kod yazması için birçok araç seti bulunuyor. Bu araç setleri hem zamandan tasarruf sağlıyor, hem de kullanıcıların daha iyi bir uygulama deneyimi yaşamasına olanak tanıyor. Jetpack Compose da bunlardan biri, halihazırda bir uygulamanız varsa ve uygulamanızın arayüzünü materyal tasarım ilkelerine göre yeniden tasarlamak istiyorsanız bu araç seti size zaman kazandıracak.

jetpack compose

Uygulamayı baştan yazmaya gerek kalmadan arayüzle ilgili değişiklikler yapmanızı sağlayacak olan bu araç seti alfa olarak yayınlandı.

Alfa sürümünde mevcut olan özellikler şu şekilde:

Geçiş animasyonları

Yerleşim düzenleyici

A11Y desteği

Giriş ve hareket düzenlemeleri

Eski arayüzdeki butonları yeni görünüme dönüştürebilme

Daha detaylı liste ekleme

Materyal arayüz bileşenleri

Pencere yönetimi

Düzenlenebilir yazı kutucuğu

Temalar

Bu araçlar şuan alfa sürümünde mevcut olanlardan ibaret. Yakın zamanda tam sürümün yayınlanması ile birçok yeni aracı daha göreceğiz.

Bu araçları kullanarak haftalarınızı alacak işleri birkaç günde bitirebilirsiniz. Jetpack Compose sağladığı araçlar ile materyal tasarıma geçişi daha da hızlandıracak gibi görünüyor. Bu araç setini Android Studio ile birlikte kullanabilirsiniz.

android apiandroid geliştirmeAndroid StudioAndroid uygulama geliştirmejetpackjetpack apijetpack composekotlin apimateryal arayüz

Kaynak :shiftdelete

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir