3 nm işlemcilere ilk müşteri Apple oldu

Dünyanın en hatri sayilir büyüklükte mobil işlemci üreticilerinden TSMC, bu sene evvel çeyreğinde başarılı tek şekilde 5 nm mimarisine geçiş yapmıştı. Firma bu alandaki geliştirmeler amaciyla çalışmalarını sürdürüyor. TSMC’nin araştırma ve geliştirme raporları, 3 nm fabrikasyon sürecinden çıkan mobil işlemciler amaciyla 2023 yılını işaret etti.

TSMC’nin üç nm imalat sürecinden çıkan evvel işlemcilerini Apple A17 Bionic’te görebiliriz 

Tayvanlı işlemci üreticisi TSMC, Samsung ile rekabet ediyor. Şirket, 2023 senesi amaciyla planladığı üç nm imalat sürecinden çıkan işlemcileri kullanabilecek evvel müşterinin ise Apple olacağını açıkladı. Bu veriler ışığında, Apple A17 Bionic işlemcisinin 3nm mimariye sahip olması bekleniyor. Bu işlemci ile istikbal telefonun ise iPhone 15 olacağı olasılık ediliyor.

3 nm işlemcili akıllı telefonlar amaciyla 2023 yılını hedef alan firma, 2021 yılında riziko deneme üretimine, 2022‘nin 2. yarısında sise seri üretime girmeyi planlıyor. Ayrı olarak üç nm mimarili işlemcilerin de 7 nm işlemcilerde olduğu benzeri iki nesil ile gelmesi bekleniyor.

TSMC’nin işaret ettiği üç nm işlemcili akıllı telefonlar tarafından kullanıcılara sağlanacak avantajlara bakalım. Nanometre ile ifade edilen mimari, işlemcideki transistörlerin arasındaki mesafeleri ifade eder. Bu ara ne civarindan azalırsa işlemciye öylesine çok transistör yerleştirilebilir ve transistörlere giden enerjinin kat ettiği ara azalır. Bu durum da cihazlardaki ısınma ve güç tüketimi benzeri konuları müspet istikamette etkiler.

3 nm işlemcili akıllı telefonlar3 nm işlemcili telefonlar amaciyla tarihApple A17 BionicTSMC üç nm işlemci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir