21 Aralık kış dönümünde neden en uzun gece yaşanır?

Kuzeye gittikçe gece uzunluğunun artacağı kış ekinoksu bu erken yaşanıyor. 21 Aralık’tan bu yana ise geceler kısalmaya başlayacak. En uzunca gecenin yaşanacağı 21 Aralık’ta güneş ışınları Oğlak dönencesine 90 derece açı ile geliyor.

KIŞ GÜNDÖNÜMÜ NEDİR? EN uzunca GECE neden YAŞANIR?

Kış Gündönümü’nde (yaklaşık 21 Aralık), güneş ışıkları Oğlak Dönencesi’ne çok gelir. şimal yarıkürede günler uzamaya, cenup yarıkürede kısalmaya başlar. Bu tarih Bir takım ülkelerde şimal yarıkürede kışın, cenup yarıkürede yazın başlangıcı sayılır. 21 Aralık bugünü sene en kısa bugünü ve bu gece ise sene en uzunca gecesi yaşanacak. ilmi olarak da kış mevsiminin başlangıcı olarak onay edilen 21 Aralık tarihinde, sene en kısa bugünü ve en uzunca gecesi yaşanıyor.

21 Aralık tarihi ile birlikte Dünya’nın Güneş çevreninde dönmesi ve eksen eğikliğine bağlı olarak dört mühim vakit alana çıkar. Bu günler aynı zamanda mevsimlerin başlangıcıdır. 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerine ekinoks (gece – gündüz eşitliği) tarihleri 21 Aralık ve 21 Haziran tarihlerine de solstis (gündönümü) tarihleri denir.

Kuzey Yarım Küre Güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne 43°06′ lık açı ile gelir. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzunca gece en kısa gündüz yaşanır.Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar gündüz süresi kısalır. Bu tarihten bu yana geceler kısalmaya gündüzler uzamaya başlar. ama 21 Mart tarihine civarindan geceler gündüzlerden uzundur. Aydınlanma çemberi şimal Kutup Dairesi’ne teğet geçer.

FOTO: DEPOPHOTOS

Yengeç Dönencesi’nin kuzeyi güneş ışınlarını sene içinde alabileceği en dar açı ile alır. Bu tarihten bu yana güneş ışınlarının gelme açıları büyümeye başlar. Yengeç Dönencesi’nin kuzeyinde en uzunca gölge yaşanır. Bu tarihten bu yana gölge boyları kısalmaya başlar. cenup Yarım Küre Güneş ışınları Oğlak Dönencesi’ne 90° lik açı ile gelir. Yaz mevsiminin başlangıcıdır. En uzunca gündüz en kısa gece yaşanır. Oğlak Dönencesi’nden güneye gidildikçe gündüz süresi uzar gece süresi kısalır.

Bu tarihten bu yana gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. ama 21 Mart tarihine civarindan gündüzler gecelerden uzundur. Aydınlanma çemberi cenup Kutup Dairesi’ne teğet geçer. Oğlak Dönencesi’nin güneyi güneş ışınlarını sene içinde alabileceği en çok açı ile alır.

TÜRKİYE’DE EN uzunca GECE EN KUZEYDEKİ SİNOP’TA YAŞANACAK

21 Aralık’ta, ülkenin Kuzey’indeki Sinop’ta 15 saat 6 dakikayla en uzunca gece olacak. En kısa gece ise 14 saat ile Hatay’da yaşanacak.

Kuzey yarım kürede Oğlak dönencesine güne ışıklarının çok geldiği 21 Aralık’ta en uzunca gece yaşanacak ve geceler kısalmaya başlayacak. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzunca gece ise Kuzey’deki Sinop’ta yaşanacak.

İlginizi ÇekebilirGökyüzünde ürperten görüntü: 14 saat sürdü... Kıyamet alametiGökyüzünde ürperten görüntü: 14 saat sürdü… Kıyamet alameti

hayat Güneş Hatay Kanada Sinop ülkemiz Yengeç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir